Παρασκευή 27 Αυγούστου 2021

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Biathle – Triathle: Πρωταθλητές Κ19 οι Δραζίνος και Σάρρα

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Biathle - Triathle: Ελληνικός θρίαμβος στο Μοντέρνο Πένταθλο

Ο Δημήτρης Δραζίνος και η Αθηνά Σάρρα αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στο αγώνισμα του Triathle στην κατηγορία Κ19 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Biathle – Triathle της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μοντέρνου Πεντάθλου (UIPM) στη διοργάνωση που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Βάιντεν της Γερμανίας.

Ο ελληνικός θρίαμβος

Οι δυο 17χρονοι Έλληνες πρωταθλητές του Μοντέρνου Πεντάθλου θριάμβευσαν στη mixed σκυταλοδρομία στα τρία αθλήματα (ο καθένας 2Χ800 μ. τρέξιμο, 2Χ100 μ. κολύμβηση και 2Χ10 εύστοχες βολές με όπλο lazer από απόσταση τα 10 μέτρων) ολοκληρώνοντας σε χρόνο 18.56.00, ένα λεπτό και πλέον καλύτερο από τη δεύτερη, που ήταν η ομάδα της Τσεχίας (19.59.80), ενώ ακολούθησαν το Καζακστάν (20.25.10) και η Γερμανία (21.03.80).

Οι Δραζίνος και Σάρρα, αθλητές κι οι δύο του Αλέξανδρου Πανταζίδη, κατέκτησαν μια ημέρα πριν και το αργυρό μετάλλιο στο mixed του biathle (κολύμβηση – τρέξιμο), τερματίζοντας (15.16.60) μόλις 3΄΄ πίσω από το πρώτο Καζακστάν (15.13.40), με τρίτη την Τσεχία (16.11.30) και τέταρτη τη Γερμανία (16.32.10). To Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Biathle – Triathle της UIPM συνεχίζεται το Σάββατο 28 Αυγούστου και την Κυριακή 29 Αυγούστου με τα ατομικά αγωνίσματα.