Πέμπτη 12 Αυγούστου 2021

Eurobeachvolley: Νίκη πρόκριση για Βίκυ, Πένυ

Οι Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη Βιέννη και προκρίθηκαν στις 24 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Η Εθνική ομάδα της άμμου στον «τελικό» του 6ου ομίλου κόντρα στις Αυστριακές Φριντλ / Πφέφερ (Αυστρία) ζορίστηκαν για ένα σετ, όπου ουσιαστικά έπρεπε να νικήσουν κυρίως το δικό τους άγχος, αλλά επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-12) και ο πρώτος τους αντίπαλος στα νοκ άουτ ματς θα είναι και πάλι από την Αυστρία (οι Σουτσενχόφερ, / Πλιέσουτσινγκ).

Στο πρώτο σετ οι Αυστριακές προηγήθηκαν 3-6, 5-8, αλλά το 8-10 έγινε 11-10 με σερί πόντους της Καραγκούνη και τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 17-18. Εκεί ένα σερί 3-0 έφερε την εθνική σε σετ μπολ (20-18) για να το πάρουμε τελικά με 21-19.

Από εκείνο το σημείο και μετά Βίκυ και Πένυ απελευθερώθηκαν και στο δεύτερο σετ το 8-6 έγινε 12-6 χωρίς ποτέ οι Αυστριακές να μπορέσουν να επιστρέψουν στο ματς.