Κυριακή 30 Μαΐου 2010

ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΝΙΚΗΣΕ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Εθνική στον αγώνα με τη Μ. Βρετανία για το Β' τουρνουά του Β' προκριματικού ομίλου του Ευρ. πρωταθλήματος 2011. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 3-2 (23-25, 25-13, 22-25, 25-15, 17-15) και παρέμεινε το φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του ομίλου που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Για να προκριθεί στα μπαράζ του Σεπτεμβρίου ως δεύτερη χρειάζεται είτε να κερδίσει ένα σετ στον αγώνα της Κυριακής με την αδιάφορη Φινλανδία είτε να χάσει η Λετονία ένα σετ από την Μ. Βρετανία ούτως ώστε να μην κριθεί η υπόθεση στους πόντους.
Στον αγωνιστικό τομέα, η Εθνική προηγήθηκε 8-6 στο πρώτο σετ, αλλά οι Βρετανοί με αντεπίθεση έκαναν το 8-9 και το 10-14. Η εθνική αντέδρασε και με τους Λάππα, Ρουμελιώτη πήρε ξανά το προβάδισμα 16-15. Και πάλι οι Βρετανοί εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη και προηγήθηκαν με 18-20. Η Ελλάδα ισοφάρισε 20-20 αλλά ήταν η τελευταία αναλαμπή αφού έγινε το 22-24 και στο τέλος το 23-25.
Η εικόνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο σετ. Με αποτελεσματικές επιθέσεις, καλό μπλοκ και σερβίς οι διεθνείς έκαναν εύκολα το 25-13 και το 1-1.
Στο τρίτο σετ η ομάδα του Μπρόκινγκ αιφνιδίασε την Ελλάδα, που δεν κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στο καλό μπλοκ των Βρετανών και βρέθηκε να χάνει 2-1. Παίζοντας με την πλάτη στον η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά, κάνοντας το 5-1 και το 8-3 εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Βρετανών. Οι διεθνείς έχτισαν μία διαφορά από το 12-5 και μετά, με αποτέλεσμα να μη δυσκολευτούν να στείλουν τον αγώνα στο τάι μπρέικ (25-15).
Εκεί, οι Βρετανοί προηγήθηκαν με 4-7 αλλά επίθεση του Ρουμελιώτη και το καλό σερβίς του Φράγκου βοήθησαν τη «γαλανόλευκη» να κάνει ένα σερί 4-0 και να προηγηθεί με 9-7 ενώ στη συνέχεια έγινε το 13-9. Κυρίως ο Πλότιτζερ, με το καλό σερβίς του (2 άσοι) βοήθησε τους Βρετανούς να ισοφάρισουν σε 13-13. Οι Εθνική έφτασε πρώτη στο σετ μπολ- ματς μπολ (14-13) και τελικά, μετά από ακόμη μία χαμένη ευκαιρία και χάρη σε επίθεση άουτ του Πινκ έκανε το 17-15.
*Στο νοσοκομείο για ακτινογραφία μεταφέρθηκε ο Νίκος Σμαραγδής, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος αφού στραβοπάτησε σε μία προσπάθεια για μπλοκ στο πέμπτο σετ.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 2 άσοι, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και της Μ. Βρετανίας: 5 άσοι, 47 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Τέλο, Σομπρέρο.

ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Προύσαλης 4π. (1 άσος, 1/2 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 9π. (3/6 επ., 6 μπλοκ), Ρουμελιώτης 13 (11/35, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ, 57%), Φράγκος 13 (1 άσος, 11/26, 1 μπλοκ, 62% υπ.), Στεφάνου (λ.-50%) / Ανδρεάδης 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης, Παπαδημητρίου, Πέτρογλου.
Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μπρόκινγκ): Πλότιτζερ 15π. (3 άσοι, 11/33, 1 μπλοκ, 61% υπ.), ΜακΓκίβερν 7 (1 άσος, 6 μπλοκ), Πινκ 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ.), Χαλντέιν 23 (21/45, 2 μπλοκ), Ο’ Μάλεϊ, Μπένσον 7 (1 άσος,1/4 επ., 1 μπλοκ), Χάντερ (λ.- 64%), Μπακαρέ 4 (4/8 επ.), Πάιπς, Μπένετ, Φρεντς, Μίλερ.

Β’ ΤΟΥΡΝΟΥΑ
(Ελλάδα, Ηράκλειο)
Αποτελέσματα:
28/5: Μ. Βρετανία – Φινλανδία 0-3 (22-25, 22-25, 17-25)
28/5: 8.30μμ: Ελλάδα – Λετονία 3-0 (25-13, 29-27, 25-17)
29/5: Λετονία – Φινλανδία 2-3 (25-27, 25-14, 25-12, 14-25, 11-15)
29/5: Ελλάδα – Μ. Βρετανία 3-2 (23-25, 25-13, 22-25, 25-15, 17-15)

4. Μ. Βρετανία 5 (3-15)
* Η Φινλανδία προκρίθηκε και μαθηματικά στην τελική φάση. Η δεύτερη του ομίλου θα συμμετάσχει στα μπαράζ 4-11 Σεπτεμβρίου.