Σάββατο 22 Μαΐου 2010

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Ακόμα πιο δύσκολη έκανε την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά την ήττα στην πρεμιέρα του τουρνουά που διεξάγεται στην Ρίγα, από την Φινλανδία, ηττήθηκε και στο δεύτερο από την Λετονία με 3-2 (23-25, 25-21, 25-22, 20-25, 13-15). Η ήττα αυτή φέρνει σε άσχημη θέση το συγκρότημα του Γκόρντον Μέιφορθ, καθώς η πρώτη θέση θα πρέπει να θεωρείται χαμένη, ενώ πλέον δυσκολεύει και η δεύτερη. Αύριο η Εθνική στο τρίτο παιχνίδι θα αντιμετωπίσει την Μεγάλη Βρετανία.

Στην πρεμιέρα με την Φινλανδία η Εθνική ανδρών έχασε δίκαια από μια καλύτερη ομάδα. Χθες έχασε από τα λάθη της, τα 21 χαμένα σερβίς, το ανύπαρκτο μπλοκ, τα κενά… αέρος στο 4ο και 5ο σετ και την τραγική διαιτησία. Η μαχητική Λετονία του Ραϊμόν Βίλντε εκμεταλεύτηκε τα ελληνικά δώρα και τα σφυρίγματα του απίθανου Εσθονού Τόμας Μουρούλο και του Λευκορώσου Γιούρι Μπακούνοβιτς που κανονικά δεν θα πρέπει να σφυρίζουν ούτε σε παιδικές χαρές.
Η Λετονία επικράτησε με 3-2 (25-23, 21-25, 22-25, 25-20, 15-13) σε 121΄ σημειώνοντας την πρώτη νίκη στην ιστορία της επί της ελληνικής ομάδας η οποία έχασε κάθε ελπίδα για την πρώτη θέση στον Β΄ προκριματικό όμιλο και την απ΄ ευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro-2011 ενώ περιορίστηκαν στο ελάχιστο και οι ελπίδες ακόμα και για την δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ του Σεπτεμβρίου!
Η ελληνική ομάδα θα πρέπει να νικήσει την Κυριακή (7.30μ.μ.) τη Μ.Βρετανία και στη συνέχεια να ελπίζει σε τρεις νίκες στον Β΄γύρο που θα γίνει στο Ηράκλειο της Κρήτης 28-30 Μαϊου.

«Δύσκολη στιγμή»

«Είναι μια δύσκολη στιγμή» παραδέχτηκε ο Ηλίας Λάππας, ενώ ο Γκόρντον Μέιφορθ που αδικαιολόγητα δέχτηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα στην καριέρα του, προσπαθούσε να δώσει μια λογική εξήγηση στην ήττα: «Κάναμε 36 λάθη έναντι 22 των Λετονών, χάσαμε 21 σερβίς έναντι 14 των Λετονών και είχαμε τα μισά μπλοκ από τους αντιπάλους μας».
Από την ελληνική ομάδα που ήταν σαφώς καλύτερη απ΄ ότι στην πρεμιέρα ξεχώρισαν ο Σμαραγδής και ο Τζούριτς στην επίθεση όπως και ο Φράγκος με τον Λάππα, ενώ η Λετονία κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ζημιά με τον Αντρέι Μπαμπούροβτς που ήταν και η «χρυσή» αλλαγή του Βίλντε στο 4ο σετ, ενώ ξεχώρισε ο Σέλεντανς και ο Πετρόβς.

Χαμένες ευκαιρίες

Στο 16-16 του 1ου σετ μια λάθος πάσα του Στεφάνου, ένα μπλοκ στον Τζούριτς και μια κόντρα επίθεση του Σμέντινς διαμόρφωσαν το 19-16 για την Λετονία. Ο Φράγκος με επίθεση και άσσο μείωσε 22-20 αλλά μια χαμένη άμυνα του Στεφάνου έφεραν και πάλι τη Λετονία στο +3. Στο 24-21 ο Φράγκος μείωσε σε 24-22 και ο Σμαραγδής με μπλοκ σε 24-23. Στην επόμενη φάση η ελληνική ομάδα έβγαλε την άμυνα αλλά ο Λάππας με καλές προϋποθέσεις κάρφωσε διαγώνια άουτ κάνοντας το 25-23 για τους Λετονούς.

Ελληνική αντεπίθεση

Στο 2ο σετ η ελληνική ομάδα διόρθωσε την υποδοχή και την άμυνα και βρήκε ρυθμό. Στο 8-7 πήγε στο σερβίς ο Τζούριτς και έφυγε στο 13-7, ενώ λίγο αργότερα έγινε και το +8 (21-13). Η είσοδος του Μπαμπούροβς και τα σερβίς του Πετρόβς χάλασαν την ελληνική υποδοχή και πολλές επιθέσεις έφευγαν άουτ με αποτέλεσμα η Λετονία να κάνει σερί 5-0 και να μειώσει σε 21-18. Ο Φράγκος με δύσκολο πλασέ μετά από κακή υποδοχή λύτρωσε την ελληνική ομάδα που ξέφυγε 22-18 και ο Λάππας με δύο επιθέσεις τελείωσε το σετ 25-21.
Στο 3ο σετ η ελληνική ομάδα σαφώς καλύτερη σε όλους τους τομείς αλλά και πάλι χωρίς να αποφεύγει τα εύκολα λάθη είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και επικράτησε 25-22.

Κίτρινες σε Προύσαλη, Μέιφορθ

Στο 4ο σετ μίλησαν οι δύο απίθανοι διαιτητές πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Στο 2-2 κανονική επίθεση του Ρουμελιώτη δόθηκε άουτ και στο 4-3 για τους Λετονούς χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα ο Προύσαλης που απλά διαμαρτυρήθηκε για φιλέ που δεν δόθηκε. Στο 5-5 χρεώθηκε ανύπαρκτη υπέρβαση ο Τζούριτς που πήρε κανονικά τον πόντο και στις κόσμιες διαμαρτυρίες του Μέιφορθ προς τον παρατηρητή του αγώνα, ο Εσθονός Μουρούλο έδειξε κάρτα και στον Αμερικανό. Ακολούθησε ατομικό μπλοκ του Μπαμπούροβς στον Ρουμελιώτη και νέα ανύπαρκτη υπέρβαση στον Τζούριτς και το σκορ έγινε 9-6. Η ελληνική ομάδα μείωσε προσωρινά σε 11-10 αλλά είχε βγει εκτός ρυθμού. Ο βραχύσωμος Μπαμπούροβς κάρφωνε απ΄ όπου ήθελε και το μπλοκ των Λετονών έδωσε τη χαριστική βολή στις ελληνικές «κόντρα» επιθέσεις. Το σκορ έγινε 16-13 και 19-14, ο Φράγκος κουράστηκε, ο Τζούριτς έχανε τα σερβίς και ο Ρουμελιώτης με τον Λάππα έπεφταν πάνω στο αντίπαλο μπλοκ που έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

«Μπλακ άουτ» 6-0

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ η ελληνική ομάδα είχε αρχικά τον έλεγχο ξεφεύγοντας 6-3. Εκεί έγινε και η άμυνα του αγώνα με τον Εγκλεσκαλνς να βγάζει με το πόδι άμυνα μπροστά από τη γραμματεία. Η μπάλα γύρισε στο τερέν της ομάδας του που πήρε τον πόντο και μείωσε σε 6-4. Ο Λάππας έκανε το 7-4 αλλά από εκεί έγινε και το «μπλακ άουτ» της ελληνικής ομάδας. Με σερί 6-0 που προήλθε από τέσσερις κόντρα επιθέσεις του Μπαμπούροβς και δύο μπλοκ η Λετονία πέρασε μπροστά 10-7 κι εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα αφού οι Λετονοί κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά και να πανηγυρίσουν έξαλλα τη νίκη που τους δίνει ελπίδες πρόκρισης.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 8 άσσοι, 69 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και της Λετονίας: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Μουρούλο (Εσθονία), Μπακούνοβιτς (Λευκορωσία).

ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τζούριτς 17π. (10/17, 4 άσοι, 3 μπλοκ), Προύσαλης, Ρουμελιώτης 20 (17/37, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 11 (11/15), Λάππας 19 (17/33, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φράγκος 15 (12/22, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. – 73% υποδοχή), Μηνούδης 1, Λιβαθηνός, Πέτρογλου 2.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Βίλντε): Μεντένις 6π. (6/15), Σέλιντανς 12 (7/13, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κορζενέβικς 11 (6/13, 5 μπλοκ), Πετρόβς 6 (2/3, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμέντινς 8 (6/12, 2 μπλοκ), Εγκλεσκαλνς 18 (16/39, 2 άσσοι) / Σταλς (λ. – 62% υποδοχή), Μπαμπούροβς 10 (9/14, 1 μπλοκ), Σάους 1, Λέιτις, Ζαβορότνις, Ιεσέλνιεκς.