Κυριακή 30 Μαΐου 2010

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ

Σάμοκοφ. Aποστολή ΠΣΑΤ. Παναγιώτης Κουμάνταρος
Η εθνική ομάδα των Γυναικών αποκλείστηκε από τη συνέχεια της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2011. Στην αναμέτρηση με την οποία το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ολοκλήρωσε την παρουσία του στο β΄ προκριματικό τουρνουά του ΣΤ΄ ομίλου, που φιλοξενήθηκε στο Σάμοκοφ της Βουλγαρίας, νίκησε τη Φινλανδία με 3-2, ισοβάθμησε στη 2η θέση με τη σκανδιναβική ομάδα (από 9 βαθμούς έκαστη), αλλά έχασε την πρόκριση στους αγώνες μπαράζ γιατί οι Φινλανδές είχαν καλύτερη διαφορά στα σετ (11-9 έναντι 10-11).
Τα σετ: 25-21, 22-25, 26-24, 17-25, 15-4.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, η κακή υποδοχή έφερε τις Φιλανδές προηγούμενες 7-4 και τον Καπράρα να αποσύρει την Καλαϊτζίεβα περνώντας την Κοσμά. Άμεση βελτίωση, όμως δεν υπήρξε, καθώς η Κουτουξίδου πάσχιζε να σώσει τις μπαλιές και το αντίπαλο μπλοκ είχε εύκολο έργο (10-5, 12-7, 14-9). Τα εξαιρετικά σερβίς της Ελληνίδας πασαδόρου στην πίσω ζώνη, όμως, έφεραν ένα σερί 5-0 κάνοντας το σκορ 14-14, ενώ με άουτ επίθεση της Λεχτόνεν η Ελλάδα έφτασε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη 16-15 και με επίθεση της Κιόση το σκορ έγινε 18-15. Η Κουτουξίδου μεγαλουργούσε στην πάσα, το δύσκολο σερβίς βοηθούσε πολύ το ελληνικό μπλοκ και η «πιτσιρίκα» Σοφία Κοσμά αναδεικνυόταν στο «κρυφό όπλο» του Καπράρα, καταθέτοντας στο παρκέ μεγάλη ενέργεια και ανάλογο πάθος. Οι διεθνείς ξέφυγαν με διαφορά 4 πόντων (22-18) και με επίθεση της Κιόση από τα 3 μέτρα και έναν άψογα παιγμένο πρώτο χρόνο ανάμεσα σε Κουτουξίδου και Τζανακάκη η Ελλάδα έφτασε στο 25-21 και το 1-0.
Το πολύ κακό ξεκίνημα της εθνικής στο 2ο σετ άφησε τις διεθνείς να κυνηγούν για να καλύψουν μια διαφορά 5 πόντων (3-8), την οποία πάντως όχι μόνο ισοφάρισαν νωρίς (11-11) αλλά με μπλοκ της Κοσμά στη Γιοκίνεν, άσο της Κιόση και επίθεση στο φιλέ από την Έσκο προηγήθηκαν 14-11, 16-13 και 18-14. Ατυχώς για την Ελλάδα, όμως, ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμη. Τα σερβίς της Λεχτόνεν, σε συνδυασμό με την ανεξήγητη πτώση στην καλή απόδοση των διεθνών ανέτρεψαν την κατάσταση και έφεραν τις Σκανδιναβές να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα μπαράζ, κατακτώντας πάντως πολύ τυχερά τους δύο τελευταίους πόντους (η μπάλα αργά στο φιλέ και μετά στο τερέν).
Με το στόχο να έχει πλέον κριθεί, οι δύο ομάδες έπαιξαν στη συνέχεια χωρίς άγχος, προσφέροντας καλό θέαμα. Η Ελλάδα προηγήθηκε 17-11 στο 3ο σετ αλλά ένας νέος εφησυχασμός επέτρεψε στις Φιλανδές, που σήμερα πήραν μεγάλη βοήθεια από την Εσκο την οποία προφύλαξαν για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αρχικά να μειώσουν σε 18-16 και ύστερα να ισοφαρίσουν σε 20-20. Οι φωνές του Καπράρα στο τάιμ άουτ ακούστηκαν ως τη… Σόφια και το σετ, τελικώς, κατέληξε στην ελληνική ομάδα με 26-24. Οι Φιλανδές ισοφάρισαν σε 2-2 κερδίζοντας εύκολα το 4ο σετ (25-17), ενώ στο τάι μπρέικ οι Ελληνίδες προηγήθηκαν 6-0 και 9-1 (!) χάρις στα εξαιρετικά σερβίς των Κυριακίδου και Κουτουξίδου, για να φτάσουν σε μια νίκη γοήτρου με το εμφατικό 15-4.
ΕΛΛΑΔΑ (Τζιοβάνι Καπράρα): Κυριακίδου 9, Κουτουξίδου 3, Κιόση 10, Τζανακάκη 9, Τσίμα 19, Καλαϊτζίεβα 4, Βλάχου (λίμπερο, 63% υποδοχή), Κοσμά 12, Χαντάβα 2, Χριστοδούλου, Νομικού, Γιώτα.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τόρε Αλεξάντερσεν): Έσκο 25, Γιοκίνεν 8, Αρμίνεμ 1, Χάκινεν 9, Λεχτόνεν 13, Πιλαγιαμάκι 10, Χαμαλάινεν (λίμπερο, 60% υποδοχή), Αρμίνεν, Λαϊνεσάλο 4, Τεϊτίνεν 1.