Κυριακή 13 Ιουνίου 2010

ΠΑΛΕΨΕ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Πορτογαλία. Αποστολή ΠΣΑΤ Αγγελος Στυλιάδης

Παρά το γεγονός ότι στάθηκε σε πολύ καλό αγωνιστικό επίπεδο στα τέσσερα από τα πέντε σετ του παιχνιδιού, η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών γνώρισε την ήττα από την Πορτογαλία με 3-2 σετ (24-26, 27-25, 25-15, 21-25, 15-11), στον 3ο αγώνα της για τον 2ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ που έγινε στην Πόβοα ντε Βαρζίμ το Σάββατο.

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε παίζοντας καλά στην επίθεση, αλλά έκανε αρκετά λάθη στο σερβίς με αποτέλεσμα να δώσει εύκολους πόντους στους Πορτογάλους. Χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το 7-7 του πρώτου σετ οι διεθνείς μας είχαν 4 χαμένα σερβίς. Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 10-9 του πρώτου σετ. Ένα λάθος σερβίς των αντιπάλων και μια επίθεση του Ρουμελιώτη έφεραν και πάλι το παιχνίδι σε ισορροπία. Η Ελλάδα ξαναπήρε το προβάδισμα στο 14-13 και με μπλοκ του Φράγκου πήρε διαφορά δύο πόντων (13-15). ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ τη βρήκε να προηγείται με 16-14. Οι παίκτες του Μέιφορθ διατήρησαν το πάνω χέρι στο ματς έχοντας καλή υποδοχή και επίθεση, με καλές τοποθετήσεις στο μπλοκ και άμυνες, φτάνοντας στο 22-19. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους οι Πορτογάλοι πέρασαν μπροστά με 23-22. το παιχνίδι πήγε στο 24-24 και με κακή επίθεση του Σουκέιρα και άσο του Ανδρέα Φράγκου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε το πρώτο σετ με 26-24.

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν καλύτερο για τους γηπεδούχους που είχαν προβάδισμα από την αρχή και έφτασαν στο 9-5. Σε αυτό το διάστημα έπαιξαν γρήγορα, βρήκαν απροετοίμαστο το ελληνικό μπλοκ εξασφαλίζοντας πόντους από την επίθεση. Η ελληνική ομάδα ανέτρεψε την κατάσταση με σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Ρουμελιώτη φτάνοντας στο 10-9 με δύο μπλοκ του αρχηγού και το 14-12 πάλι με άσο του Ρουμελιώτη. Ο Καριπίδης έδωσε αέρα τριών πόντων 15-12 και ο Πετρέας με πρώτο χρόνο οδήγησε την ελληνική ομάδα με προβάδισμα τριών πόντων (16-13) στο τεχνικό τάιμ-άουτ. Υψώνοντας δύο φορές μπλοκ οι γηπεδούχοι μείωσαν στη συνέχεια από 19-16 σε 19-18 με τον Μέιφορθ να σταματά το παιχνίδι με τάιμ-άουτ, αλλά από ελληνικό λάθος ισοφάρισαν οι παίκτες του Ντίαζ σε 19-19. Ο Μηνούδης έκανε το 20-19 και ο Ρουμελιώτης με μπλοκ άουτ το 21-19. Με άσο του Ανδρέα Ανδρεάδη οι διεθνείς προηγήθηκαν με διαφορά τριών πόντων (23-20). Με σερί 2-0 οι Ίβηρες επέστρεψαν στο 23-22 και η επίθεση του Ρουμελιώτη διαμόρφωσε το 24-22. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν σε 24-24 με την Ελλάδα να έχει 4 επιθέσεις στο υπέρ της 24-23) σε μια φάση χωρίς να πάρει τελικά τον πολυπόθητο πόντο. Το τέλος του 2ου σετ έγινε "θρίλερ" όπως και στο 1ο, όμως αυτή τη φορά ο άσος του Σουκέιρο διαμόρφωσε το τελικό 27-25 παίρνοντας το σετ μέσα από τα χέρια των διεθνών μας.

Χωρίς να επηρεαστεί από τον τρόπο που έχασε το δεύτερο σετ, η ομάδα του Μέιφορθ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-2 και 8-6 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 11-11 και οι γηπεδούχοι με σερι 4-0 και τον Σικέιρα να δυσκολεύει πολύ την ελληνική υποδοχή με τα σερβίς του πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο σετ με 15-11. Με δύο άσους του Λόπες πήραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι πλεονέκτημα έξι πόντων (19-13). Χωρίς ρυθμό και με κάκιστη υποδοχή (οι Πορτογάλοι πήραν 5 άσους), η Εθνική ομάδα εξαφανίστηκε από το παιχνίδι μετά το 11-11 του τρίτου σετ το οποίο τελικά και έχασε με 25-15.

Η ομάδα του Μέιφορθ προηγήθηκε με 8-5 στο ξεκίνημα του 4ου σετ όμως οι Πορτογάλοι με σερί 5-1 ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σετ με 10-9 και έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-14 και η εθνική με νέο σερί 3-0 πήρε το πάνω χέρι με 17-16. Λάθος επιλογές στην επίθεση έδωσαν εύκολους πόντους και προβάδισμα στους γηπεδούχους με 19-17 όταν ήταν η σειρά τους να απαντήσουν με σερί 3-0. Με σφάλμα στο φιλέ και πόντο από επίθεση του Ρουμελιώτη η Εθνική ισοφάρισε σε 19-19. Ο αρχηγός μας έδωσε προβάδισμα στο σετ και πάλι με επίθεση στο 21-20 και με μπλοκ του Κανέλου η Εθνική προηγήθηκε με δύο 22-20. Ακολούθησε πόντος του Προύσαλη από κακή υποδοχή των Πορτογάλων στο δύσκολο σερβίς του Ρουμελιώτη για το 24-21. Ίδιο σενάριο. Σερβίς του Ρουμελιώτη χωρίς καλή υποδοχή και ο Κανέλλος ισοφαρίζει σε 2-2 σετ αφού η ελλάδα κατέκτησε το τέταρτο με 25-21.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με τους Ίβηρες αποτελεσματικούς σε μπλοκ και επίθεση να παίρνουν προβάδισμα με 5-2 και 7-4. Οι διεθνείς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν ισοφαρίζοντας σε 7-7, όμως με νέο σερί των γηπεδούχων το σετ πήγε στο 10-8 και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έπρεπε πάλι να είναι αυτό που κυνηγάει. Μείωσε σε 11-10 με πρώτο χρόνο του Κανέλλου, όμως ο Ζοσέ με το ίδιο νόμισμα πέτυχε το 13-10. Ακολούθησε πόντος από επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη και μπλοκ-άουτ σε μονό μπλοκ που έκανε ο Μηνούδης στον Σεκουέιρα για το 14-11. Οι Πορτογάλοι πήραν τη μάχη στο φιλέ για το 15-11 του 5ου σετ και τη νίκη τους με 3-2 κόντρα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Οι δύο ομάδες θα ξαναπαίξουν την Κυριακή στις 19.00. Οι Ίβηρες έφτασαν τις 3 νίκες και τους 6 βαθμούς στον όμιλο, ενώ με την δεύτερη ήττα της η Ελλάδα έμεινε στους 4β.

Την αναμέτρηση στην «Παβιλιάο Αρένα» παρακολούθησαν περισσότεροι από 1.000 φίλοι του βόλεϊ.

* Οι πόντοι της Πορτογαλίας προήλθαν 57 από επίθεση, 6 άσοι, 16 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας 56 από επίθεση, 7 άσοι, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Πορτογαλία: Βιόλας 6 (2/4 επιθ., 3 μπλοκ, 1 ασος), Ζοσέ 21 (15/22 επιθ., 5 μπλοκ, 1 ασος), Σουκέιρα 17 (12/40 επιθ., 4 μπλοκ, 1 ασος), Κρουζ 16 (14/31 επιθ., 2 μπλοκ), Λόπες 12 (9/22 επιθ., 3 ασοι), Μαλβέιρο, Τεσέιρα (λ.- 59%) / Φιντάλγκο 1 (1 μπλοκ), Σικέϊρα 9 (7/11 επιθ., 2 μπλοκ)
Ελλάδα: Πετρέας 5 (4/12 επιθ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επιθ.), Καριπίδης 11 (10/34 επιθ., 1 ασος), Ανδρεάδης 10 (6/15 επιθ., 3 μπλοκ 1 ασος), Ρουμελιώτης 31 (24/52 επιθ., 3 μπλοκ, 4 ασοι), Φράγκος 7 (5/17 επιθ., 1 μπλοκ, 1 ασος), Στεφάνου (λ.- 84%) / Μηνούδης 2 (1/6 επιθ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/6 επιθ., 2 μπλοκ)