Σάββατο 26 Ιουνίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ: ΗΤΤΑ 3-1 ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

Αγκυρα. Αποστολή ΠΣΑΤ Σπυριδούλα Σπανέα
Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η εθνική ομάδα Ανδρών στην Αγκυρα. Στον πρώτο της αγώνα με αντίπαλο την Τουρκία, για τον Β’ όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ ηττήθηκε με 3-1 (25-19, 22-25, 25-22, 25-23). Οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες την Κυριακή στις 15.00.
Οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου σετ (25-19). Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Εφραιμίδης μπήκε στη θέση του Ασπιώτη και η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 8-5. Η διαφορά διατηρήθηκε και στη συνέχεια (9-16) και παρόλο που οι Τούρκοι πλησίασαν (22-23), οι διεθνείς μας, με ηγέτη τον Τζούριτς στη διαγώνιο και άξιο βοηθό τον Εφραιμίδη, έκανε το 1-1.
Το τρίτο σετ ανήκε στην γηπεδούχο ομάδα. Οι Τούρκοι πήραν διαφορά από τα πρώτα λεπτά (8-5, 16-10) και, παρά την προσπάθεια των Ελλήνων που μείωσαν στους δύο πόντους (19-17, 23-21), πέτυχαν το 2-1. Τα λάθη των διεθνών μας έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να προηγηθούν (5-2, 8-6) αλλά στη συνέχεια οι αθλητές του Μέιφορθ ισοφάρισαν με 14-14 χωρίς όμως να καταφέρουν να προηγηθούν καθώς έδωσαν εύκολους πόντους στους Τούρκους, που πήραν το σετ μαζί με τη νίκη.
Μετά την αναμέτρηση, ο ομοσπονδιακός προπονητής Γκόρντον Μέιφορθ δήλωσε: «Το τουρκικό μπλοκ ήταν πολύ καλό σήμερα. Είχαν καινούριο πασαδόρο, τον Κεσκίν, του οποίου δεν είχαμε δει παιχνίδια. Ηταν μια αλλαγή για αυτούς. Οι κεντρικοί και ο Τζούριτς έπαιξαν καλά αλλά δεν είχαμε βοήθεια στην επίθεση από τους ακραίους.»
ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τζούριτς 25 (23/44, 2 άσσοι..), Πετρέας 9 (7/11, 2 μπλοκ), Κανέλος 8 (7/12, 1 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/15), Τερζής, Ασπιώτης, Παπαδημητρίου (λ. 61%), Εφραιμίδης 6 (3/7, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης, Αγγελόπουλος.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Μπάσιτς): Τζιν 3 (3/7), Πεζούκ 2 (1/5, 1 μπλοκ), Τανίκ 12 (8/19, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κοσκούν 18 (17/31, 1 άσσος), Μπατούρ 9 (5/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κεσκίν 4 (2/5, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κίλιτς (λ., 75%), Σάμπιν, Μπόζαν 1 (άσσος), Σάμπιτ 8 (4/5, 4 μπλοκ), Κιριτζί 4 (2/5, 2 μπλοκ), Τσουχάν, Μινιτζί (2 (2/3).
• Τα γιουχαϊσματα, από μια μερίδα οπαδών, δεν έλειψαν κατά τη διάρκεια ανάκρουσης του εθνικού μας ύμνου. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο στάδιο δεν υπήρχε αστυνομική δύναμη.
• Χρέη βοηθού του Μέιφορθ ανάλαβε, για αυτές τις αναμετρήσεις, ο Μανώλης Ρουμελιώτης καθώς ένα οικογενειακό πρόβλημα δεν επέτρεψε στον Αντώνη Τσακιρόπουλου να έρθει στην Άγκυρα.
• Η δυνατή βροχή δεν εμπόδισε στους φίλους της τουρκικής ομάδας να βρεθούν στο στάδιο. Το «παρών» στις κερκίδες έδωσαν, περίπου, 1000 φίλαθλοι. Μάλιστα ένας Τούρκος θεατής έφερε… άρωμα μουντιάλ στην Άγκυρα καθώς σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έδινε ρυθμό με μια βουβουζέλα. Το γυναικείο φίλο υπερίσχυε στις κερκίδες καθώς υπήρχαν δεκάδες αθλήτριες από τις ακαδημίες του τουρκικού βόλεϊ.