Σάββατο 19 Ιουνίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ: ΡΕΒΑΝΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΕ 3-0

Σημάδια βελτίωσης έδειξε η Εθνική ομάδα των ανδρών στο δεύτερο παιχνίδι της με την Τουρκία στο πλαίσιο του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 3-0 (25-22, 25-19, 25-23) στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης.
Ο Γκόρντον Μέιφορθ, που ξεκίνησε τους Προύσαλη, Ασπιώτη, Φράγκο, Κανέλλο, Πετρέα και Ρουμελιώτη (λίμπερο ο Στεφάνου) είδε τους παίκτες του να τα δίνουν όλα μέσα στο γήπεδο κυνηγώντας όλες τις μπαλιές. Με δυνατό σερβίς η Ελλάδα εξανάγκασε τους Τούρκους να υποπέσουν σε αρκετά λάθη ενώ το αποτελεσματικό μπλοκ και οι καλές επιλογές στην επίθεση έδωσαν την νίκη.
Το πείσμα των διεθνών φάνηκε στο πρώτο σετ. Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-8 και 18-11. Χάρη στα λάθη των φιλοξενούμενων και το μπλοκ της, η Ελλάδα με ένα σερί 6-0 πλησίασε στον πόντο.
Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 22-22, ωστόσο με τρεις συνεχόμενους πόντους (οι δύο τελευταίοι από μπλοκ του Πετρέα), η Ελλάδα προηγήθηκε 1-0.
Στο δεύτερο σετ, από το 10-10 και μετά η Εθνική είχε σταθερά το προβάδισμα με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στο 2-0.
Στο τρίτο σετ Ελλάδα και Τουρκία πήγαιναν μαζί στο σκορ κι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα ωστόσο στους τελευταίους πόντους (από το 22-22) οι Ελληνες είχαν την ψυχραιμία, την ίδια ώρα που δύο λάθη του Κοσκούν (άστοχη επίθεση και σερβίς στο φιλέ) έδωσαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 2 άσοι, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλου. Της Τουρκίας: 8 άσοι, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Ματάιζερ (Ρουμανία), Μπερναόλα (Ισπανία).

ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Προύσαλης 2π. (2 μπλοκ), Πετρέας 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Ρουμελιώτης 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Φράγκος 11 (1 άσος, 8/15 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.), Ασπιώτης 6 (6/9 επ.), Στεφάνου (λ.- 30%) / Αρμενάκης 1 (1/1 επ.), Μηνούδης, Τερζής
ΤΟΥΡΚΙΑ (Μπασιτς): Σούμπασι 8 (2 άσοι, 6/10 επ.), Μποζάν 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τανίκ 9 (2 άσοι, 5/12, επ., 2 μπλοκ, 46% υπ.), Κοσκούν 11 (1 άσος, 10/20 επ.), Καρααγάτς 5 (1 άσος, 4/5 επ.), Μπατούρ 6 (1 άσος, 4/8 επ., 1 μπλοκ), Κιλίτς (λ.- 45%) / Κιριτζί 1 (1/3 επ.), Ακσόι, Τζιν