Τετάρτη 27 Απριλίου 2011

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 (0-1) ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός "έσπασε" την έδρα του Ηρακλή με 3-2 στον 1ο τελικό της Α1 ανδρών και πλέον έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση-τίτλος. Εντυπωσιακός για τους "ερυθρόλευκους" ο Τζούριτς.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έδειξε ψυχή για ακόμα ένα παιχνίδι στο τάι μπρέικ, νικώντας και τους φίλους του Ηρακλή, που είχαν δημιουργήσει εκρηκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό της Μίκρας.

Μάλιστα, έχοντας χάσει εύκολα το πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πήραν τα δύο επόμενα σετ, αλλά ένα δραματικό 4ο σετ, που κρίθηκε υπέρ του "γηραιού", έφερε το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί, εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, αλλά και το βελτιωμένο σέρβις του, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη, που του δίνει -εκτός από το 1-0- και το ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια των τελικών.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής μπήκε σεληνιασμένος και με εκπληκτικά σέρβις, που απέφεραν 5 άσους, αλλά και πολλά λάθη από την υποδοχή του Ολυμπιακού, έφτασε εύκολα στο 25-17 και το 1-0.

Το 2ο και 3ο σετ είχαν παρόμοια εξέλιξη, αφού οι "ερυθρόλευκοι" πήραν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα κι έχοντας βελτιώσει αισθητά την πρώτη πάσα, πέτυχαν την ανατροπή, κατακτώντας τα με 25-21 και 25-18 αντίστοιχα.

Το 4ο σετ ήταν συγκλονιστικό. Μπορεί ο "γηραιός" να προηγήθηκε με 10-5, αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε στο σκορ, με τον Ηρακλή πάντως να φτάνει σε διπλό σετ μπολ (24-22). Εκεί ο Τζούριτς ανέλαβε δράση και με δύο συνεχόμενους πόντους, έφερε το σετ στα ίσα.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε ματς μπολ (26-27), αλλά ο Μπίλινγκς "καθάρισε" για τους γηπεδούχους, οδηγώντας τους στο 2-2 με 30-28.

Στο τάι μπρέικ είχαμε πολλά λάθη εκατέρωθεν στο σέρβις (όπως άλλωστε και σε όλο το παιχνίδι), αλλά οι Πειραιώτες είχαν πιο πολλές λύσεις επιθετικά, ενώ και οι άσοι των Ντεσπέιν και Τζούριτς σε κρίσιμα σημεία, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους με 15-10.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 30-28, 10-15

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 12 (2 άσοι, 42% υπ - 42% αρ., 9/23 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 14 (4 άσοι, 9/12 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κιρόγκα 12 (1 άσος, 63% υπ. - 41% αρ., 10/23 επ., 1 μπλοκ), Μπίλινγκς 21 (2 άσοι, 17/36 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 8 (100% υπ. - 100% αρ., 6/8 επ., 2 μπλοκ), Ν. Εφραιμίδης (λ, 56% υπ. - 31% αρ.) / Γκόρτσανιουκ, Πιπέργιας

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 19 (2 άσοι, 53% υπ. - 42% αρ., 16/28 επ., 1 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 5 (1 άσος, 46% υπ. - 27% αρ., 2/16 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Εστράδα 7 (3 άσοι, 2/5 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 25 (1 άσος, 50% υπ. - 50% αρ., 21/35 επ., 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 65% υπ. - 43% αρ.) / Σωτηρίου (0/1 επ.), Χαριτωνίδης 1 (1 άσος), Φράγκος 2 (60% υπ. - 40% αρ., 2/4 επ.), Κοκκινάκης (25% υπ. - 25% αρ.)