Σάββατο 16 Απριλίου 2011

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της κατέκτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, που σε έναν συναρπαστικό τελικό στη Σάμο νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ.

Σε έναν άψογα διοργανωμένο τελικό στο κλειστό του Πυθαγορείου, οι "ερυθρόλευκες" ήταν αυτές που χαμογέλασαν στο τέλος κι έγιναν η 5η ομάδα στην ιστορία του θεσμού, που γράφει το όνομά της στη λίστα των κατόχων του τροπαίου.
Μετά το χαμένο "τελικό" του πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό, τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη βρήκαν το κουράγιο και την ψυχική δύναμη να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη και να στεφθούν Κυπελλούχες Ελλάδος.

Μάλιστα, χρειάστηκε να ανατρέψουν το σκορ, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 από τις "κιτρινόμαυρες", αλλά η Μάγια Ογκνιένοβιτς πήρε τις συμπαίκτριές της από το χέρι και τις οδήγησε στο τρόπαιο. Πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού αναδείχθηκε η Ευαγγελία Χαντάβα.

Στο 1ο σετ, ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά λίγο πριν το τέλος, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 22-21. Ωστόσο, ένα σερί 4-0 των "ερυθρολεύκων" χάρισε το σετ στην ομάδα του Πειραιά με 25-22.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος για την Ένωση. Τα κορίτσια του Κυριάκου Καμπερίδη πήραν από νωρίς το προβάδισμα, για να φτάσουν εύκολα στο 25-17.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-3, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-1 και προηγήθηκαν με 14-8, για να πάρουν τελικά το σετ με 25-19.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με την Ογκνιένοβιτς στο σέρβις ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 4ο σετ με 8-1. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξαναμπεί στη διεκδίκησή του και με το 25-18 υπέρ των "ερυθρολεύκων" οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε πιο ψυχωμένος, αφού πήρε μια μικρή διαφορά από την αρχή, την οποία κράτησε μέχρι τέλους για να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδος με 15-10.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιακουμή 13 (1 άσος, 11/15 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδου 12 (4 άσοι, 4/10 επ., 4 μπλοκ), Γκίμπσον 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κόλεβα 18 (16/39 επ., 38% υπ., 2 μπλοκ), Ογκνιένοβιτς 6 (4 άσοι, 2/2 επ.), Χαντάβα 20 (20/41 επ., 45% υπ.), Μαγγίνα (λ, 69% υπ.), Νικούλη 2 (2/5 επ.).

ΑΕΚ (Κυριάκος Καμπερίδης): Μποροβίντσεκ 10 (1 άσος, 8/10 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 5 (3 άσοι, 1/3 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊντζίεβα 8 (8/24 επ., 31% υπ.), Κις 23 (20/42 επ., 3 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 65% υπ.), Ντελ Ρίο 15 (1 άσος, 11/23 επ., 41% υπ., 3 μπλοκ), Κουνάδη, Παπαγεωργίου.