ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΙΔΩΝ

ΑΓΚΥΡΑ- ΑΠΟΣΤΟΛΗ-
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ΒΟΛΕΪ- ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΙΔΩΝ- 4Η ΗΜΕΡΑ

Την καλύτερη της εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων της Τουρκίας πραγματοποίησε η Εθνική μας ομάδα, που νίκησε 3-2 την Σερβία για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια της για την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αδικείται κατάφορα από τους δύο πόντους που πήρε στο παιχνίδι, αφού άξιζε να πάρει και τους τρεις με την συγκλονιστική εμφάνιση που έκανε. Η ομάδα του Μάκη Δημητριάδη εξασφάλισε την 8αδα που ήταν ο αρχικός στόχος –έφτασε τους 7 βαθμούς- και με νίκη με οποιοδήποτε σκορ κόντρα στην Βουλγαρία (νίκησε 3-1 την Πολωνία και πήγε στους 8) στο αυριανό (14:00) τελευταίο ματς της πρώτης φάσης της διοργάνωσης προκρίνεται στους «τέσσερις».
Αυτό θα συμβεί αφού ακόμα και στην ισοβαθμία (νίκη με 3-2) θα έχει τέσσερις νίκες,
έναντι 3 της Βουλγαρίας. Ασφαλή σενάρια ωστόσο θα βγουν μετά το τέλος του σημερινού τελευταίου αγώνα Γερμανία- Τουρκία.

Απροσπέλαστη υποδοχή

Αγωνιστικά η Εθνική ομάδα ήταν μία κλάση ανώτερη από τους Σέρβους που είναι ένα από τα φαβορί για το χρυσό.
Με εξαίρεση του πρώτο σετ, που ήταν καταστροφικό από την αρχή του (η Σερβία προηγήθηκε 5-1 και 10-4) και χάθηκε με 25-18 η Ελλάδα ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς. Ειδικότερα στην υποδοχή είχε 79%-65% άριστες έναντι 57%- 39% της Σερβίας.
Στα μπλοκ η Εθνική ήταν καλύτερη με 13-8, στην επίθεση είχε 60% έναντι 48% και στους άσους 2-0.

Η καλή περιστροφή

Τα δύο επόμενα σετ τα πήρε με χαρακτηριστική ευκολία.
Στο 2ο σετ το κρίσιμο σημείο ήταν στο 7-6 όταν ο Λιόντας πήγε στο σερβίς (η καλή περιστροφή της Ελλάδας σε όλο το τουρνουά) και δυσκόλεψε την υποδοχή των Σέρβων.
Παράλληλα ο Κοκκινάκης με συνεχόμενους πόντους βοήθησε σε ένα σερί 5-0 που έφερε την Ελλάδα σε θέση οδηγού με 7-11 και από τότε δεν ξαναβγήκε από αυτή. Στο 3ο σετ ήταν τα σερβίς του Δαλακούρα που άλλαξαν την ροή του ματς στο 5-2 και μετά το time- out του Μάκη Δημητριάδη, η Εθνική έκανε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε
5-8, διαφορά που αύξησε στην συνέχεια ακόμα περισσότερο στους 6 πόντους (9-15) με επιμέρους σκορ 4-13!
Στο 4ο σετ η Ελλάδα έπαιξε σχεδόν στον ίδιο ρυθμό μόνο που έκανε κάποια λάθη που τις στοίχισαν και σε συνδυασμό με την ευστροφία και την ικανότητα του Κοβάσεβιτς, που τελείωσε τους 5 από τους 7 τελευταίους πόντους των Σέρβων, ήρθε το 2-2. Ωστόσο η ανωτερότητα της Ελλάδας φάνηκε στο ται- μπρέικ, όταν το 1-0 έγινε 1-5, ενώ το σετ «καθάρισε» όταν το 5-8 έγινε 5-12.
Εντυπωσιακός ο Κουμεντάκης στην επίθεση με 64% και 4 μπλοκ, απροσπέλαστος στην άμυνα ο Κοκκινάκης με 88%- 82% άριστες (!), ενώ φοβερό ματς έκαναν οι Λιόντας και Χριστόφας (έπαιξε στο κέντρο αντί του Μαδούρα).
Τα σετ:
25-18, 16-25, 14-25, 25-22, 7-15
ΣΕΡΒΙΑ (Μίλαν Τζούρισιτς):
Κοβάσεβιτς 26 (23/39, 3 μπλοκ, 58%-40%), Μέντιτς 7 (7/16), Μπρντγιόβιτς 3 (3/4), Οκολιτς 4 (2/6, 2 μπλοκ), Ζάρκοβιτς 10 (10/19, 62%-38%), Μπλαγκόγιεβιτς 3 (0/6, 3 μπλοκ), Ιλινσιτς (λ, 50%-35%)/ Κάτιτς 10 (10/24, 55%-41%), Στάνκοβιτς 8 (8/18), Βέλγιοβιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Μάκης Δημητριάδης):
Δαλακούρας 13 (10/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 20 (18/27, 2 μπλοκ, υπ. 88%-82%), Λιόντας 7 (3/3, 1 άσο, 3 μπλοκ), Στίνγκας 8 (7/12, 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (4/5, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 22 (18/28, 4 μπλοκ, 77%-65%), Ζήσης (λ, 74%-55%)/ Τζιουμάκας 2 (2/5), Σκαρλατίδης, Πρωτοψάλτης, Κωνσταντινίδης.

Δημητριάδης: «Δίκαιη νίκη»
Μετά το τέλος του ματς ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μάκης Δημητριάδης σχολίασε: «Δικαιούμασταν το τρίποντο, αλλά στο τέταρτο σετ κάναμε αρκετά λάθη. Κλειδί για να φτάσουμε στη νίκη ήταν η τακτική, αφού τα παιδία αφομοιώνουν τις εντολές πολύ καλύτερα όσο περνάνε οι αγώνες. Πλέον μπορούμε να κερδίζουμε σχολές που στο παρελθόν δεν τις κοντράραμε καν». Για τον αγώνα της Μεγάλης Πέμπτης, με αντίπαλο τη Βουλγαρία ο τεχνικός της Εθνικής δεν θέλησε να δώσει τον τίτλο του φαβορί στην ομάδα του, λόγω των δύο εύκολων νικών στα φιλικά. «Μπορούμε να κερδίσουμε τη Βουλγαρία, αλλά πρέπει να ηρεμήσουμε τώρα. Ξεκουραζόμαστε και την Πέμπτη θα πρέπει να δώσουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Τα φιλικά δεν έχουν καμία σημασία και το ότι τους έχουμε κερδίσει. Πριν έρθουν εδώ έχασαν και τα τέσσερα φιλικά που έδωσαν και στο τουρνουά έχουν κάνει σπουδαίες εμφανίσεις. Το θέμα είναι ποιος καταφέρνει να κορυφώσει την απόδοση του εδώ».

Κουμεντάκης: «Παίξαμε στα ίσια»
«Αφιερώνω την νίκη στον αδερφό μου Κώστα (είναι στην Αγκυρα και παρακολουθεί τις προσπάθειες του) και σε όλη την οικογένεια μου. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ, όπου ήμασταν νευρικοί και ιδιαίτερα κακοί στον τομέα του σέρβις. Το ξεπεράσαμε όμως και παίξαμε στα ίσια τους Σέρβους και τους κερδίσαμε. Το ματς με την Βουλγαρία είναι μία άλλη ιστορία. Πρέπει να ξεκουραστούμε και να μαζέψουμε τις δυνάμεις μας», ήταν το σχόλιο του Ραφαήλ Κουμεντάκη.

Κοκκινάκης: «Μια νίκη»

Ο αρχηγός Μενέλαος Κοκκινάκης είπε: «Πολύ χαρούμενοι. Κερδίσαμε μία μεγάλη σχολή. Αύριο θέλουμε μία ακόμα νίκη για το όνειρο. Παίξαμε καλά, δείξαμε ψυχή δεν χαλαρώσαμε μετά το 2-2 και κερδίσαμε στο τάι- μπρέικ.

Στίνγκας: «Ανέβηκε η ψυχολογία μας»

Κάσσανδρος Στίνγκας: «Κάναμε ότι μπορούσαμε από την πλευρά μας. Ακολουθήσαμε την τακτική του προπονητή και η ψυχολογία μας μετά το 2ο σετ ανέβηκε πολύ»

Λιόντας (φωτό): «Διορθώσαμε την ήττα της Μ. Τρίτης»

Μιχάλης Λιόντας (πασαδόρος): «Ηταν μία νίκη σημαντική νίκη. Διορθώσαμ
ε την ήττα από την Τουρκία. Κάθε παίκτης έδωσε το 150% των δυνατοτήτων του».

«Η Ελλάδα άξιζε το τρίποντο»

Τα εύσημα στην Εθνική παίδων, έδωσαν και οι Σέρβοι.
Μίλαν Τζούρισιτς (τεχνικός Σερβίας): «Εμείς παίξαμε πολύ άσχημα και η Ελλάδα πολύ καλά. Μάλλον και ο βαθμός που πήραμε ήταν πολύς για το ματς που κάναμε. Η Ελλάδα άξιζε το τρίποντο σήμερα. Ολες οι ομάδες θέλουν να μας κερδίσουν και αυτό είναι φυσικό».

Ούρος Κοβάσεβιτς: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Ελλάδα, διότι ήταν πολύ καλύτερη σήμερα και άξιζε την νίκη. Εμείς παίξαμε το χειρότερο βόλεϊ που θα μπορούσαμε να παίξουμε. Εύχομαι καλή τύχη στην συνέχεια».