Σάββατο 18 Ιουνίου 2011

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αποστολή ΠΣΑΤ-Ισπανία: Δήμητρα Πολυχρονοπούλου

Η απώλεια του πρώτου σετ, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και τα πολλά λάθη κόστισαν την νίκη στην Εθνική ομάδα βόλεϊ Γυναικών, κατά την 4η εβδομάδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ 2011. Οι Ισπανίδες εκμεταλλεύτηκαν την χαμηλή αυτοπεποίθηση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και έτσι πήραν τη νίκη με 3-0 (26-24, 25-18, 25-11), στο πρώτο παιχνίδι επί ισπανικού εδάφους, στην Βιλανόβα της Βαρκελώνης.

Στο πρώτο και ιδιαίτερα κομβικό σετ, τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με την Παπαφωτίου να μοιράζει σωστά και τις Χαντάβα και Τσίμα να τελειώνουν τις περισσότερες μπάλες. Έτσι όταν το σκορ ήταν 24-22 υπέρ των Ελληνίδων, ένα χαμένο σερβίς οδήγησε την ασταμάτητη Κόλαρ στο σερβίς και άλλαξε το ρουν του αγώνα. Η αυτοπεποίθηση χάθηκε και έτσι οι Ισπανίδες κατέκτησαν το σετ με 26-24. Από εκεί και πέρα σε κανένα από τα δύο επόμενα σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να απειλήσει τις γηπεδούχες.

Όμως ο Τάκης Φλώρος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και δοκίμασε πολλά σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλες τις διεθνείς που βρίσκονταν στην αποστολή. Αύριο στις 7μ.μ. (ώρα Ελλάδας) στο δεύτερο παιχνίδι στην Βιλανόβα, οι διεθνείς μας μειώνοντας τα λάθη θα επιδιώξουν να πάρουν την ρεβάνς.