Σάββατο 18 Ιουνίου 2011

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Αποστολή ΠΣΑΤ-Ισπανία: Δήμητρα Πολυχρονοπούλου

Να «σπάσει» το ρόδι παίρνοντας την πρώτη νίκη κόντρα στην ταχύτατη και ποιοτική Ισπανία στο πρώτο ματς της 4ης εβδομάδας του Ευρωπαϊκού Λιγκ, ήθελε η Εθνική ομάδα βόλεϊ Ανδρών, που δυστυχώς δεν τα κατάφερε αφού οι δύο ομάδες αγωνίζονται σε διαφορετικές… ταχύτητες.

Οι Ισπανοί με κορυφαίους τους Πέρεζ και Γκαρθία, φάνηκαν ανώτεροι των περιστάσεων και πήραν τη νίκη με 3-0 (25-19, 25-22, 25-19) κόντρα στο ιδιαίτερα «μαχητικό» αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Σε κάθε σετ η «γαλανόλευκη» κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ τους γηπεδούχους που είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και παρά τις αλχημείες του Αλέκου Λεώνη, στο τέλος δεν κατάφερνε να φτάσει τους Ισπανούς που κινούνται σε άλλες... ταχύτητες!

Οι διεθνείς αφού δουν τα λάθη τους θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, πιο πολλούς πόντους και σετ αν είναι δυνατόν, από το αυριανό δεύτερο παιχνίδι στις 9:30μ.μ. στη Βιλανόβα.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Μιουνιόθ Μπενίτεθ): Χερνάν 3 (2 άσους, 1 μπλοκ), Νοντά 9 (7/12 επ., 79% υπ. 2 μπλοκ), Φερνάντεζ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Πέρεζ 16 (1 άσο, 13/18 επ., 2 μπλοκ), Γκαρθία 14 (1 άσος, 8/10 επ., 5 μπλοκ), Παλαρίνι 8 (1 άσο, 7/16 επ., 69% υπ.), Λένας (λ, 65% υπ.), Ροντρίγκεζ, Ντελγκάδο, Ροκαμόρα 2 (1 άσο, ½ επ.), Βιτσιάνα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ)
ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Μαντέκας(φωτό) 9 (8/10 επ., 82% υπ., 1 μπλοκ), Πετρέας
5 (5/9 επ.), Φιλίποφ 1 (1/3 επ.), Πελεκούδας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης 16 (2 άσοι, 13/31 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 9 (8/11 επ., 40% υπ.,1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 79% υπ.), Σαρικεϊσογλου 4 (4/6 επ., 75% υπ.), Σουλτανόπουλος 4 (4/7 επ.), Χατζηηλιάδης, Μπέλος, Μαρούλης, Ασπιώτης

ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

*Ιδιαίτερα προκλητικοί ήταν οι Ισπανοί.
Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, πανηγύριζαν έξαλλα κοιτώντας τους Έλληνες διεθνείς. Ενώ παρόλο που οι 600 φίλαθλοι, φώναζαν για να υποστηρίξουν την ομάδα τους, και μάλιστα στο τέλος του αγώνα χειροκρότησαν τους διεθνείς μας, ο εκφωνητής από το πρώτο λεπτό του αγώνα έβαζε ήχους πολυβόλων σε κάθε πόντο που έπαιρνε η Ισπανία, προκαλώντας και εκνευρίζοντας την ελληνική αποστολή.

*Χαρακτηριστικό της πίεσης και του πάθους, που ένιωθαν οι διεθνείς μας την ώρα του αγώνα ήταν η κίνηση «θα φας ξύλο» που έκανε ο Ρουμελιώτης στον Ασπιώτη όταν έκανε λάθος στο σερβίς στο 13-12 του δεύτερου σετ.