Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2011

ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ - ΜΑΤΣΕΡΑΤΑ 1-3

Η ΕΑ Πατρών υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Ματσεράτα, αφού μπορεί να προηγήθηκε με 1-0 στο "Δ. Τόφαλος", αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 από τους Ιταλούς, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του Challenge Cup.

Μπροστά σε 2.250 φιλάθλους, η ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά, κερδίζοντας στις λεπτομέρειες το 1ο σετ με 27-25, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-17.

Στο 2ο σετ, οι Ιταλοί αφυπνίστηκαν και με ηγέτη τον Κροάτη διαγώνιο Όμρτσεν ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (11-6), για να φτάσουν στο +7 μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (17-10). Τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για την ομάδα του Μάριο Μπερούτο, που εκτός του Όμρτσεν είχε σε μεγάλη μέρα και τους Σαβάνι και Ποντρασκάνιν.

Το 3ο και το 4ο σετ ήταν υπόθεση για ένα ρόλο, αφού η Ματσεράτα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Πατρινούς και τα πήρε και τα δύο με 25-15. Μεγάλο "όπλο" των νικητών ήταν το εκπληκτικό τους σέρβις, που τους χάρισε 12 πόντους.

Αυτή ήταν η 9η συνεχόμενη νίκη για την ιταλική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς το Γάλλο κεντρικό, Ρομάν Βαντελέ.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την προσεχή Κυριακή (27/02, 19:00 ώρα Ελλάδος) στην "Palasport Fontescodella", με την ελληνική ομάδα να αναζητά ένα θαύμα, αφού χρειάζεται μόνο νίκη (με οποιοδήποτε σκορ), προκειμένου να κριθεί η πρόκριση στο "χρυσό" σετ, το οποίο θα πρέπει επίσης να κατακτήσει για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα σετ: 27-25, 18-25, 15-25, 15-25

ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Μαντέκας 6, Ντέιβισον 16, Σουλτανόπουλος 11, Κουρνέτας 1, Ντορνέλας 15, Σικέιρα 6, Στεφάνου (λ) / Πετούσης (λ), Παπαδόπουλος

Ματσεράτα (Μπερούτο): Σαβάνι 19, Βερμίλιο 1, Στάνκοβιτς 15, Μαρτίνο 7, Όμρτσεν 24, Ποντρασκάνιν 18, Παπαρόνι (λ) / Λαμπαριέλο 2

Στον άλλο ημιτελικό, παρά το γεγονός ότι η τουρκική Αρκάς προηγήθηκε με 2-0 μέσα στην Αυστρία, η Ποσοΐλνιτσα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 (19-25, 23-25, 25-21, 25-23, 15-13) και να αποκτήσει προβάδισμα για την πρόκριση έναντι της ομάδας του Λίμπερμαν Αγκάμες.

Το δεύτερο ραντεβού τους είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (26/02) στη Σμύρνη.