Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2011

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού θέλουν όσο τίποτα το πρωτάθλημα και το απέδειξαν στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη, όπου νίκησαν με 3-1, έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Εύα Χαντάβα.

Οι "ερυθρόλευκες" πήραν το τρίποντο και παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ενώ η ΑΕΚ έχει μείνει χωρίς βαθμό μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές στη Β' φάση.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο 1ο σετ και με οδηγούς τις Χαντάβα και Κόλεβα έφτασε εύκολα στο 25-16.
Ωστόσο, στο 2ο σετ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να πραγματοποιήσει μεγάλη εμφάνιση και με όπλο το καλό της μπλοκ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 25-14.

Το 3ο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με πολλές αμφίρροπες φάσεις. Στο τέλος χαμογέλασε ο Ολυμπιακός (25-23), παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ.

Στο 4ο σετ η Ένωση αυτοκτόνησε. Αρχικά ο προπονητής της, Γιώργος Σαμαράς, έκανε το λάθος να εξαντλήσει και τα δύο του τάιμ άουτ πριν το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Κι ενώ η ομάδα του κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά στο σκορ, όταν η Κυριακίδου πήγε στο σέρβις, οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή. Ο Σαμαράς δεν είχε άλλο τάιμ άουτ στη διάθεσή του για να ηρεμήσει τις παίκτριές του και το σετ κατέληξε σε "ερυθρόλευκα" χέρια (25-21), όπως άλλωστε και η νίκη.

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Κυριακίδου 14 (3 άσοι, 7/9 επ., 4 μπλοκ), Γιακουμή 7 (1 άσος, 4/9 επ., 2 μπλοκ), Γκίμπσον 4 (4/13 επ., 42% υπ.), Ογκνιένοβιτς 4 (1 άσος, 1/3 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 20 (20/34 επ., 48% υπ), Κόλεβα 21 (1 άσος, 19/39 επ., 1 μπλοκ), Μαγγίνα (λ, 44% υπ.), Τζούριτς 1 (1/1 επ.), Καβαθά, Μουστάκη

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Ντελ Ρίο 11 (8/19 επ., 44% υπ., 3 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κις 12 (12/28 επ.), Μποροβίνσεκ 14 (3 άσοι, 9/11 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Καλαϊτζίεβα 10 (1 άσος, 8/24 επ., 36% υπ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 69% υπ.), Παυλοπούλου, Γκιουζέλη 3 (3/4 επ., 30% υπ.)