Παρασκευή 28 Ιουνίου 2013

ΗΤΤΑ - ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΠΙΛΛΗΡΗ / ΚΟΥΖΟΥΝΗ ΣΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥΣ

Για μια ακόμη φορά, η ανδρική Εθνική ομάδα των Φερνάντο Μπιλλήρη και Παύλου Κουζούνη έφτασε μια «ανάσα» από τη νίκη στους 17ους Μεσογειακούς Αγώνες, όμως, δεν τα κατάφερε, αφού ηττήθηκε στο τάι μπρέικ 1-2 (15-21 21-19, 15-17) από τους Σέρβους Μπάστα / Τέσιτς και τερμάτισε στην 9η θέση.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στον αγώνα των Ελλήνων αθλητών στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί συμπατριώτες μας από το αρχηγείο τις Ολυμπιακής Επιτροπής, αλλά και αρκετός απλός κόσμος, φέροντας μάλιστα ακόμα και δώρα για τους διεθνείς αθλητές!

Η κερκίδα ήταν γεμάτη από Έλληνες και Κύπριους που υποστήριζαν Μπιλλήρη και Κουζούνη. Το ελληνικό «δίδυμο», ωστόσο, όπως και στον πρώτο αγώνα κόντρα στους Ιταλούς, δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση στο τρίτο και καθοριστικό σετ. Οι Σέρβοι πήραν το προβάδισμα (15-21), Μπιλλήρης και Κουζούνης έφτασαν στην ισοφάριση (21-19), αλλά στο τάι μπρέικ έχασαν στις λεπτομέρειες με 17-15.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Κώστας Ταμπουρατζής, μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της Τετάρτης, τόνισε σχετικά με την πορεία της Εθνικής Ομάδας Ανδρών:
«Στους άνδρες στο πρώτο σετ δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στην αλλαγή και το ίδιο συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, όπου χάναμε 19-16. Εκεί, με καλή τακτική και πίεση στο σερβίς έγινε ένα σερί 5-0 και το κατακτήσαμε.
Στο ται μπρέικ χάσαμε 3 ματς μπολ από 14-12 και αυτό κόστισε την πρόκριση. Ευχαριστούμε το ελληνικό κοινό για την θερμή υποστήριξη και τους περιμένουμε για την δύσκολη συνέχεια.