Πέμπτη 27 Ιουνίου 2013

ΤΟΥΡΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΛΕΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η Διώτη σε επίθεση
Την ήττα με 3-1 (25-06, 19-25, 25-14, 25-23) γνώρισε η Εθνική Γυναικών από την Τουρκία στο δεύτερο παιχνίδι της στον Α’ όμιλο των 17ων Μεσογειακών Αγώνων 2013 που διεξάγονται στην Μερσίνα.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε εφιαλτικά την αναμέτρηση κόντρα στις «οικοδέσποινες» Τουρκάλες μέσα στο «καυτό» Toroslar Sport Hall καθώς έχασε το πρώτο σετ με 25-06, έχοντας πολλά προβλήματα σε όλους τους τομείς.

Στο β' σετ όμως η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο (βοήθησε σημαντικά και η είσοδος των Διώτη, Μερτέκη) και κατάφερε να ισορροπήσει ισοφαρίζοντας σε 1-1 (19-25), ενώ στο τρίτο πλήρωσε την κακή της υποδοχή χάνοντας και πάλι σχετικά εύκολα για να ακολουθήσει μεγάλη μάχη στο δ’ σετ.

Η Τουρκία προηγήθηκε 17-13, η Εθνική ισοφάρισε 22-22 όμως ένα λάθος στην επίθεση κι ένας άσος της Τουρκίας διαμόρφωσε το 24-22 για να τελειώσει το σετ με 25-23.

«Εκτός του πρώτου σετ όπου δεν έγινε τίποτα σωστό κι ήταν σα να μην υπήρχαμε, μετά ευτυχώς καταφέραμε να κάνουμε κάποια πράγματα σωστά. Κι η βελτίωση μας δεν ήταν θέμα υποτίμησης από τον αντίπαλο, αφού η Τουρκία δεν έκανε αλλαγές. Εμείς ανεβάσαμε την απόδοση μας, τους ζορίσαμε κι αυτός ήταν ο στόχος μας να βάλουμε πίεση στον αντίπαλο. Αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί στο τέλος θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε και να παίξουμε 5ο σετ απέναντι σε μια πραγματικά πολύ καλή ομάδα», δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την 3η θέση στον Α’ όμιλο και εκτός απροόπτου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή 28.06 (στις 12.30) τη Γαλλία για τις θέσεις 5-6.

Οι συνθέσεις:
Ελλάδα (Καλμαζίδης: Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 38% υπ. – 12% άριστες), Λαμπρινίδου 10 (2/9 επ., 8 μπλοκ), Κιόση, Χαντάβα 7 (7/23 επ., 44% υπ. – 15% άριστες), Λαμπρούση 5 (2/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1, Αρτακιανού –λ (59% υπ. – 35% άριστες)/ Μερτέκη 4, Διώτη 12 (8/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιώτα 1

Τουρκία (Μπαρμπολίνι): Τσεμπετσί 2, Κιρντάρ 14 (9/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 17% άριστες), Αβτσί 4 (1/5 επ., 1άσο, 2 μπλοκ), Νταρνέλ 9 (7/19 επ., 2 άσοι), Τοκατίογλου 8 (6/13 επ., 2 άσοι, 43% υπ. – 14% άριστες), Τοκσόι 7 (3/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καρανταγί –λ (54% υπ. – 31% άριστες) / Ονάλ 2, Ουσλουπεχλιβάν 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Γκούμους 3, Κανσού