Σάββατο 19 Απριλίου 2014

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 (1-0 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ) ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών. Παρόντες στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και οι οπαδοί των "κιτρινόμαυρων" μετά τη δικαίωση στο ΑΣΕΑΔ.

Διπλή νίκη της ΑΕΚ! Πρώτη η Ένωση δικαιώθηκε στο ΑΣΕΑΔ και "σβήστηκε" η ποινή μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών και στη συνέχεια ήρθε η νίκη με 3-1 επί του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια.
Με κορυφαίες τις Τοτσίδου, Παπαφωτίου και Καβαθά η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Τρίτη (15/4) στο κλειστό του Ρέντη.
Νωρίς το απόγευμα το ΑΣΕΑΔ δικαίωσε την ΑΕΚ στην έφεση που είχε καταθέσει κατά της ποινής μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών στον αγώνα με τον Ολυμπιακό για την κανονική περίοδο. Οι οπαδοί της γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό του Ιωνικού.
Ο Ολυμπιακός έχασε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (6-2) στο πρώτο σετ. Η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) με πρώτο χρόνο της Φερνάντεθ. Το σετ παίχθηκε στη συνέχεια στον πόντο και "καθάρισε" η Παπαφωτίου. Πρώτα με πλασέ (22-21) και με δύο άσους (23-21, 24-21) για να πάρει το σετ η Φερνάντες (25-21).
Με πόντους από το μπλοκ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 7-2 με τον άσο της Χριστοδούλου. Με καλή ψυχολογία οι "ερυθρόλευκες" μονοπώλησαν το ενδιαφέρον στο δεύτερο σετ, μετά τον πόντο της Κις (13-20), ήρθε το +8 με φιλέ της Καβαθά που είχε μπει στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ (17-25) με μπλοκ της Τένεβα.
Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε και στο τρίτο σετ με την ΑΕΚ να παγιώνει τη διαφορά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο τρίτο σετ. Βρέθηκε στο σερβίς και το 16-16 έγινε 23-16 με δύο άσους και μπλοκ των συμπαικτριών της. Με μπλοκ άουτ της Τοτσίδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-1 σετ (25-21).
Η ΑΕΚ δεν θα άφηνε τη νίκη να της ξεφύγει. Αυτό έκανε σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του Ολυμπιακού. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στους πάγκους στο δεύτερο τάιμ άουτ με το σκορ να είναι 16-8 υπέρ της ΑΕΚ. Με μπλοκ της Γιόσοβιτς στην αρνητική Κοσμά η διαφορά άγγιξε το +9 (23-14). Με μπλοκ της Φερνάντεθ στην Τένεβα διαμορφώθηκε το τελικό 25-18 υπέρ της ΑΕΚ.

Τα σετ: 25-21, 17-25, 25-21, 25-18

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 12 (6/13 επ., 2 άσο, 4 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 30% υπ. – 20% άριστες), Γιακουμή 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 12 (10/37 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Ρόγκα –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Κρουκ, Λαδένη, Καββαθά 9 (5/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 13 (9/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοσμά 7 (6/27 επ., 1 άσο, 38% υπ. – 21% άριστες), Κις 13 (10/37 επ., 3 μπλοκ), Μονζόνι 10 (6/19 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/7 επ., 2 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 10 (7/24 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Κονόμι – λ (47% υπ. – 32% άριστες) / Κοκκινάκη –λ, Κωνσταντίνου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τέζα, Λαμπρούση.