Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 (1-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ) ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μπρέικ με περίπατο ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός... πάγωσε τη Φιλαδέλφεια «σκουπίζοντας» στην ΑΕΚ με 3-0 τρίτο τελικό και πλέον θέλει άλλη μία νίκη για να πανηγυρίσει το νταμπλ. Επόμενο ραντεβού των δύο μονομάχων είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή.

Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν την ΑΕΚ με το σερβίς και πήραν μια εύκολη νίκη. Η Ένωση έκανε πολλά λάθη, 15 από τα οποία στην επίθεση, ενώ με 20% στην άριστη υποδοχή δεν μπορούσε να περιμένει πολλά.

Μονόλογος του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ καθώς με την Κοσμά στο σερβίς προηγήθηκε με 0-5, δυσκολεύοντας την υποδοχή της ΑΕΚ. Η Ένωση μείωσε με την Φερνάντες σε 6-8 αλλά μέχρι εκεί. Πολλά τα λάθη από τις γηπεδούχες με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει (10-16), με αποτέλεσμα το σετ να πάει στον Ολυμπιακό.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με τις ερυθρόλευκες να χτυπάνε στην υποδοχή της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-7, η ΑΕΚ μείωσε σε 6-7, για να πάνε οι δύο ομάδες μαζί στο σκορ μέχρι το 10-11. Ο Ολυμπιακός εκμεταλεύτηκε την επιθετική αστοχία της ΑΕΚ και ξέφυγε με +5 (11-16), κάνοντας στην συνέχεια το 0-2 στα σετ.

Ο κόσμος εμψύχωσε τις αθλήτριες της ΑΕΚ που πέρασε μπροστά με 7-4. Ωστόσο αυτό κράτησε για λίγο καθώς με μαζεμένα λάθη η Ένωση έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό για να περάσει μπροστά (7-8) και μετά από λάθος της Γιόσοβιτς έγινε το 11-14. Οι ερυθρόλευκες έφτασαν στο +5 (18-23), η ΑΕΚ μείωσε σε 20-23. Η καταπληκτική Γιώτα έδωσε στον Ολυμπιακό το σετ μπολ και η Τένεβα με άσσο έκανε το 20-25 και το 0-3.
Τα σετ: 0-3 (17-25, 17-25, 20-25)
AEK (Ρουμελιώτης): Παπαφωτίου 6 (1-6 επ, 1 ασσος, 4 μπλοκ), Φερνάντεθ 6 (5/12 επ., 1 άσο), Ιβάνοβα (0/3 επ., 17% υπ. – 00% άριστες), Γιακουμή 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 5 (5/26 επ.), Τοτσίδου 4 (4/16 επ., 30% υπ. – 15% άριστες) / Ρόγκα –λ (46% υπ. – 38% άριστες), Κρουκ 8 (5/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Λαδένη 1 (1/2 επ., 50% υπ. – 00% άριστες), Καββαθά 1 (1/1 επ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 15 (8/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 9 (5/15 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Κις 11 (7/27 επ., 2 μπλοκ), Μονζόνι 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Κονόμι – λ (47% υπ. – 35% άριστες), Κωνσταντίνου, Τέζα, Λαμπρούση.