Παρασκευή 18 Απριλίου 2014

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Δίχως να συναντήσει καμία απολύτως αντίσταση, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα έχοντας ως κορυφαίο τον Λεονάρντο Καλντέιρα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην Α1 βόλεϊ των ανδρών.

Πολύ πιο εύκολα από ότι θα περίμενε ακόμα και ο πιο αισιόδοξος οπαδός του, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα Σύρου και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς του πρωταθλήματος.
Το ματς:
Το πρώτο σετ δεν ήταν έτσι όπως το περιμέναμε από άποψη ανταγωνιστικότητας. Ο Φοίνικας Σύρου μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο.
Με το σερβίς να σημαδεύει πότε τον Γιάνουσεκ και πότε τον Ντιάτσκοφ οι ερυθρόλευκοι χάλασαν την υποδοχή του Φοίνικα. Το μπλοκ του Ολυμπιακού λειτούργησε και ο Καλντέιρα τελείωσε σχεδόν όλες τις μπάλες που πήρε για να κάνει το 25-18.
Ο Ανδρεόπουλος αποφάσισε στο δεύτερο σετ να ανακατέψει την τράπουλα. Ο Ντιάτσκοφ πήγε στη θέση του αρνητικού Τσας ως διαγώνιος και οι Λάππας και Γιάνουσεκ έπαιξαν στα άκρα, σε ένα σχήμα ουσιαστικά με τρεις ακραίους.
Η εικόνα του Φοίνικα βελτιώθηκε και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Εκεί ο Ολυμπιακός με ένα επί μέρους 6-1 ξέφυγαν με 19-14. Έτσι, οι ερυθρόλευκοι πήραν τη διαφορά που χρειάζονταν και παρά την προσπάθεια του Φοίνικα πήραν το σετ με 25-22.
Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα ήταν ανάλογη με αυτή του πρώτου σετ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ο Φοίνικας Σύρου δεν κατάφερε να τον ακολουθήσει και έτσι φυσιολογικά ήρθε το 3-0.
Έτσι, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά και θέλουν ακόμα δύο νίκες για να περάσουν στους τελικούς.
MVP: Με διαφορά ο Καλντέιρα. Ο ακραίος του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός, τελείωσε τις περισσότερες μπάλες που πήρε και έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της συνέχειας. Στο τέλος είχε 20 πόντους με 19/29 επιθέσεις και ένα μπλοκ...
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0
Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-18
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11 (8/17 επ, 3 μπλοκ, 63% υπ - 63% άριστες), Μαρούλης, Γιούρισιτς 10 (3/6 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 20 (19/29 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ - 48% άριστες), Κιόσης 8 (4/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 4 (4/15 επ) / Στεφάνου (λ - 64% υπ, 64% άριστες), Κοκκινάκης 1 (1/3 επ), Σωτηρίου 3 (3/4 επ)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τσας 1 (1/7 επ), Γιάνουσεκ 7 (5/18 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 42% άριστες), Ντιάτσκοφ 16 (15/22 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/10 επ, 1 άσσος, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ - 59% άριστες), Τσέργας, Λάππας 9 (6/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ - 45% άριστες), Σφενδυλάκης

Για μία ακόμα φορά ο Εθνικός πέρασε από την Κηφισιά επικρατώντας με 3-1 σετ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικού της Α1 βόλεϊ των Ανδρών.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Εθνικός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και "έσπασε" την έδρα της Κηφισιάς. Ράιτς και Ανδρεάδης έκαναν πολύ καλή δουλειά και οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη. Στην αντίπερα όχθη η Κηφισιά δεν παρουσίασε την εικόνα των προηγούμενων αγώνων.
Το ματς:
Από το πρώτο σετ ο Εθνικός έδειξε να είναι καλύτερα προετοιμασμένος για αυτό το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πιο διαβασμένοι στο μπλοκ.
Έτσι, κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς και με επιθετικά όπλα τους Ράιτς και Μηγαΐλοβιτς έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22.
Ανάλογη ήταν η εικόνα και μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει προβλήματα και ο Εθνικός τα εκμεταλλευόταν όλα. Αυτά μέχρι και το 20-15, αφού τότε μίλησε ο Θανάσης Πρωτοψάλτης.
Ο νεαρός ακραίος με μία επίθεση και με τρεις άσους έφυγε από το σερβίς έχοντας φέρει το σετ στον πόντο. Τελικά όμως και πάλι ο Εθνικός ήταν πιο ψύχραιμος στα σημεία που έπρεπε και κατάφερε να κάνει το 2-0 στα σετ κατακτώντας το δεύτερο με 25-23.
Στο τρίτο σετ είχαμε αντιστροφή ρόλων. Η Κηφισιά ντύθηκε... Εθνικός και χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΑΟΚ να χτίσει από νωρίς μία διαφορά την οποία και διατήρησε στη συνέχεια. Ο Πρωτοψάλτης ανέβασε στροφές, ο Γιοβάνοβιτς τελείωσε σχεδόν όλες τις μπάλες και κάπως έτσι η Κηφισιά έκανε το 2-1 (25-19).
Δεν είχε όμως συνέχεια αυτή η εικόνα της Κηφισιάς. Ο Εθνικός επανήλθε στην απόδοση των δύο πρώτων σετ και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης. Κάπως έτσι ήρθε το 25-17 που έφερε τη νίκη με 3-1 σετ στον Εθνικό.
MVP: Ο τίτλος θα μπορούσε να μοιραστεί ανάμεσα στον Ράιτς και τον Ανδρεάδη. Ο Κροάτης ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, ενώ ο έμπειρος κεντρικός βοήθησε σε όλους τους τομείς. Μπλοκ, σερβίς αλλά και στην επίθεση ο Ανδρεάδης όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί.