Τετάρτη 9 Απριλίου 2014

Η 22η ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός κατέλαβε τελικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 βόλεϊ των ανδρών, με τον Παμβοχαϊκό να γλυτώνει τα πλέι άουτ παρά τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Η κανονική διάρκεια ενός αμφίρροπου πρωταθλήματος τελείωσε. Με μια τελευταία αγωνιστική η οποία άλλαξε πολλά σε κορυφή και ουρά.
Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που κατέκτησε την πρώτη θέση με την Κηφισιά δεύτερη και τον Εθνικό με τον Φοίνικα να κλείνουν την τετράδα.
Η άλλη μεγάλη αλλαγή που είχαμε ήταν στην ουρά. Ο Παμβοχαϊκός γλύτωσε τα πλέι άουτ, ενώ ο Παναθηναϊκός παρά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Άρη θα παλέψει για την παραμονή του.
Αναλυτικά όσα έγιναν στην τελευταία αγωνιστική της Α1:

Κορυφή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ (25-23, 22-25, 25-19, 21-25, 15-12) και κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Οι ερυθρόλευκοι παρά τα πολλά τους προβλήματα ουσιαστικά κατέκτησαν την πρώτη θέση από το τρίτο σετ αφού τότε πήραν τον ένα βαθμό που χρειάζονταν για να κλειδώσουν την πρωτιά. Μια πρωτιά που τους δίνει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφς.
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, ο Εθνικός ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έφτασε εύκολα στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ. Μετά το 14-16 όμως η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, πράγμα που έδωσε στους «ερυθρόλευκους» την ευκαιρία να φέρουν πέντε ισοπαλίες και τελικά να ξεπεράσουν στο 20-19 για πρώτη φορά. Ένα λάθος σέρβις του Σωτηρίου, ο οποίος αντικατέστησε τον Γιορντάνοφ έφερε ξανά το παιχνίδι στον πόντο, αλλά ο Χριστοφιδέλης και ο Κιόσης διόρθωσαν και έγινε το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ολυμπιακό και με τις επιθέσεις του Ράιτς έκανε πολύ εύκολα το 1-8, έχοντας μέχρι το 5-0 ένα σερί στο σέρβις από τον Παπάζογλου. Η συνέχεια ανάλογη με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν αρκετά λάθη και το Ράιτς να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση. Σωτηρίου και Καλντέιρα ανέλαβαν να κάνουν την υπέρβαση, αλλά ξανά ο Εθνικός είχε ήδη «κλείσει» το σετ.
Το τρίτο σετ αποτέλεσε σχετικά εύκολη υπόθεση για τους παίκτες του Δημήτρη Καζάζη, αφού αν και δεν απέκτησαν μεγάλη διαφορά, τα λάθη των αντιπάλων τους επέτρεψαν να την αυξήσουν μετά το 16-13 και να κατοχυρώσουν τον ένα βαθμό για την κορυφή.
Στο τέταρτο σετ ο Σωτηρίου αγωνίστηκε πλέον μόνιμα στη θέση του Γιορντάνοφ, που αναγκάστηκε να αποχωρήσει λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό ώμο, ο Βολουδάκης πήρε τη θέση του Στεφάνου και ο Κοκκινάκης αντί του Χριστοφιδέλη. Ο Εθνικός έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8, ο Ράιτς συνέχισε να επιτίθεται, και η διαφορά με τα σερβίς του Παπάζογλου αυξήθηκε στο 9-16. Οι «ερυθρόλευκοι» με τις επιθέσεις των Σωτηρίου και Κοκκινάκη προσπάθησαν να σώσουν την παρτίδα, έφτασαν στους δύο πόντους με τα σερβίς του Κιόση, αλλά οι επιθέσεις των Μιγιαήλοβιτς και Ράιτς είχαν καθορίσει το σετ.
Στο τάι μπρέικ Σιδηρόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Αγγελόπουλο, και ο Εθνικός έκανε αρκετά λάθη στην προσπάθεια να επιτεθεί. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1, ο Δαλακούρας και ο Μιγιαήλοβιτς έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα τους να διεκδικήσει τους δύο πόντους, αλλά τα λάθη στα μπλοκ, και οι σωστές επιθέσεις των Κοκκινάκη και Σωτηρίου έδωσαν τη νίκη στον περσινούς πρωταθλητές.
Τα σετ: 3-2 (25-23, 22-25, 25-19, 21-25, 15-12)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (7/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ - 55% άριστες), Μαρούλης 4 (4 μπλοκ), Γιούρισιτς 12 (10/18 επ, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 21 (19/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/5 επ, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Βολουδάκης (λ, 48% υπ - 28% άριστες), Κοκκινάκης 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 100% υπ - 100% άριστες), Σωτηρίου 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 26 (21/44 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (17/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 52% άριστες), Σιδηρόπουλος 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (6/16 επ), Αν. Δαλακούρας 17 (12/26 επ, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (11/17 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Αγγελόπουλος, Κασαμπαλής, Κοντοστάθης

Ο Παναθηναϊκός πήρε μαζί του τον Άρη

Mε όπλο το μπλοκ ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 3-0 στη Μίκρα αλλά δεν κατάφερε να μπει στα πλέι οφ αφού αν και ισοβάθμησε με τον Παμβοχαϊκό είχε χειρότερο συντελεστή σετ στα μεταξύ τους παιχνίδια.
Ο Άρης μετά την 9η συνεχόμενη ήττα έπεσε στα πλέι άουτ και κράτησε για έναν πόντο το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Παναθηναϊκό. Στον Α΄γύρο είχε νικήσει 3-0 σετ (75-60) για ένα πόντο κράτησε τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Παναθηναϊκό ο οποίος σήμερα είχε πόντους 75-61.
Τα σετ: 0-3 (22-25, 17-25, 22-25)
ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Κυριακίδης 7 (7/18 επ, 88% υπ - 41% άριστες), Ντίνας 3 (3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 20% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1 άσσος), Χατζηπαραδείσης 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 10 (7/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 86% υπ - 14% άριστες), Γάτσης, Ντάμποβιτς, Γκόρτσιανουκ 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ - 25% άριστες)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 8 (6/16 επ, 2 μπλοκ, 92% υπ - 42% άριστες), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Αμορόσο 12 (5/6 επ, 7 μπλοκ), Μουρ 10 (7/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέλος 9 (7/18 επ, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (10/22 επ, 92% υπ - 24% άριστες) / Κουρούπης (λ, 88% υπ - 50% άριστες), Λιόντας, Πολυχρονιάδης

Τη γλύτωσε ο Παμβοχαϊκός

«Γλυκιά» ήττα γνώρισε ο Παμβοχαϊκός από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 3-2 σετ καθώς με τον βαθμό που πήρε ισοβάθμισε με τον Παναθηναϊκό στην 8η θέση και καλύτερο συντελεστή σετ στα μεταξύ τους παιχνίδια (συνολικά 4-3) πήρε πάνω στο νήμα την 8η προνομιούχο θέση.
Στα πλέι οφ για τις θέσεις 5-8 ο Παμβοχαϊκός θα δοκιμαστεί στην έδρα της ΑΕΚ σε έναν νοκ άουτ αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ισοβάθμισε με την Λαμία στην 6η θέση αλλά η ομάδα της Φθιώτιδας έχει πλεονέκτημα στο μεταξύ τους νοκ άουτ αγώνα.
Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η απώλεια του πρώτου σετ όπου αν και ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 19-15 παρουσίασε αυτοκτονικές τάσεις δίνοντας την ευκαιρία στον Παμβοχαικό με όπλο το σερβίς να προηγηθεί με 0-1 .
Και όλα αυτά σε ένα πρώτο σετ που τίποτα στο ξεκίνημα του δεν μαρτυρούσε την εξέλιξη του  με τον Δικέφαλο να επιβάλλει από την αρχή το ρυθμό του και να προηγείται με 13-9. Ο Μίλκοφ με επίθεση έκανε το 15-11 και οι ασπρόμαυροι πήγαν στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ προηγούμενοι με 16-12. Με τον Παμβοχαικό να κάνει αρκετά λάθη και να μην έχει μπει καλά στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα  με πέντε πόντους διαφορά για το 19-15. Ο Κουζούνης με επίθεση μείωσε σε 19-15 και η ομάδα του Βραχατίου πήρε την αλλαγή που αποδείχτηκε πολύτιμη. Η είσοδο του Δημήτρη Μάρκου στη θέση του Παύλου Κουζούνη για το σερβίς προκάλεσε τρικυμία στην υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με την υποδοχή να μπάζει νερά και την ανάπτυξη να γίνεται υπό πίεση οι ασπρόμαυροι υπέπεσαν σε σειρά λαθών. Τρεις συνεχόμενες λάθος επιθέσεις από Παντακίδη , Λόουσον , και Τζελάτη έδωσαν τη δυνατότητα στον Παμβοχαικό να ροκανίσει τη διαφορά και με επίθεση του πρώην ακραίου του ΠΑΟΚ Γιέρνι Ποτότσνικ να φέρει το σετ στα ίσια στο 19-19. Παρά και την  ισοφάριση οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 21-20  μετά και από τη διπλή μπαλιά που χρεώθηκε ο Δρογκάρης και επίθεση του Τζελάτη. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 21-21 και ο Μίλκοφ απάντησε για το 22-21. Λάθος συνεννόηση στην άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στον Παμβοχαικό να ισοφαρίσει σε 22-22 . Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ποτότσνικ και με ρίσκο από τη γραμμή του σερβίς χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ για να ακολουθήσει μπλοκ του Κανέλλου στον Λόουσον για το 22-23. Νέος άσος του Ποτότσνικ στον Μίλκοφ έκανε το 22-24, για να ακολουθήσει νέα χαλασμένη υποδοχή και άουτ επίθεση το Τζελάτη για το 22-25.
Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο δεύτερο σετ. Αν και ο Παμβοχαικός ξεκίνησε καλύτερα έχοντας και ψυχολογικό προβάδισμα μετά και την κατάκτηση του πρώτου σετ , η ομάδα του Γιώργου Γιάτση κατάφερε να αντιδράσει και από το 5-6 και 10-11 να ισοφαρίσει αρχικά σε 12-12  και να ξεφύγει με 14-12 με άσο του Μίλκοφ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο. Ο Τζελάτης με άσο έκανε το 21-20 αλλά ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 21-21. Με μπλοκ του Κανέλλου και του Κράουζε στον Τζελάτη οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 22-23. Ο Ποτότσνικ αστόχησε στο σερβίς για το 23-23 και με μπλοκ από τους Παντακίδη , Λόουσον στον Ντόκιτς ο Δικέφαλος προηγήθηκε σε 24-23. Ο Κανέλλος απάντησε για το 24-24 αλλά λάθος σερβίς το ίδιου παίκτη έκανε το 25-24. Ο Κράουζε έκανε το 25-25 αλλά επίθεση του Τζελάτη και άσος του Λόουσον διαμόρφωσαν το 27-25 και το 1-1.
Πόντο -πόντο πήγαιναν και στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες με τον Παμβοχαικό πιο αποτελεσματικό σε μπλοκ και επίθεση να πηγαίνει προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 13-16. Ο Λόουσον μείωσε σε 16-17 αλλά επίθεση του Ντόκιτς και άουτ επίθεση του Τζελάτη έδωσαν και πάλι αέρα τριών βαθμών στη φιλοξενούμενη ομάδα. Ο Παντακίδης με μπλοκ στον Κράουζε μείωσε σε 18-21 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια με τον Κανέλλο να κάνει 18-22. Κάπου εκεί χάθηκε και η αυτοσυγκέντρωση με τους παίκτες του Γιώργου Γιάτση να μην μπορούν να τελειώσουν τις επιθέσεις και τον Παμβοχαικό να κατακτά με σχετική άνεση το σετ 20-25.
Με τη λήξη του τρίτου σετ ακολούθησαν πανηγυρισμοί από την ομάδα του Βραχατίου που με το βαθμό που πήρε σφράγισε την παρουσία της στα πλέι οφ κατακτώντας την 8η θέση. Αντίθετα υπήρξε κατήφεια στο πάγκο του ΠΑΟΚ αφού πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Λαμία για τα πλέι οφ 6-7.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη καθαρά για το γόητρο . Ο Παμβοχαικός  ξεκίνησε πιο δυνατά αλλά η είσοδος του Πιπέργα αντί ου Μακίμπιν βελτίωσε την εικόνα του ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 20-18 και 22-21.  Ο Λόουσον έκανε το 23-22 αλλά ο Κουζούνης απάντησε για το 23-23. Ο Στίγγας έκανε το 24-23 αλλά ο Παμβοχαικός ισοφάρισε σε 24-24. Ο Κουζούνης έχασε το σερβίς για το 25-24  αλλά ο Λόουσον τον αντέγραψε για το 25-25.  Ο Μίλκοφ έκανε το 27-26 και ο Λόουσον το 28-26 για το 2-2.
Στο τάι μπρέικ ο Δικέφαλος ξέφυγε με 7-3 με επίθεση του Μίλκοφ και άσο του Τζελάτη. Με τους παίκτες του Γιώργου Γιάτση να παίζουν ελεύθερα και τον Τζελάτη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς πυροβολούν από τη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10-3 και 13-3. Ο Τζελάτης έχασε το σερβίς για το 13-4 με τον Μίλκοφ να διαμορφώνει το 15-5.
Διαιτητές:  Παπαδογούλας, Τσεπκινλής
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-2 (22-25, 27-25, 20-25, 28-26, 15-5)
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 4 (1/6 επ, 3 μπλοκ), Λόουσον 15 (11/28 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Στίγγας 9 (8/9 επ, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 23 (19/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Μακ Κίμπιν 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 28 (22/50 επ, 6 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 84% υπ - 47% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας 1 (1 μπλοκ), Νικηφορίδης
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιώργος Κλαρούδας): Κράουσε 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Ποτότσνικ 15 (13/30 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 36% άριστες), Κουζούνης 18 (12/24 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ - 29% άριστες), Ντόκιτς 16 (15/39 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 10 (7/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ - 36% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/1 επ), Π. Παπαδόπουλος (50% υπ - 50% άριστες), Μάρκου.

Τελείωσε με νίκη η Κηφισιά

Ο Α.Ο.Κηφισιάς με όπλο το σερβίς που του απέφερε και 9 άσσους νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-0 και πήρε την 2η θέση στην κανονική περίοδο που είναι και το καλύτερο πλασάρισμα του στην Volleyleague. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη θα παίξει στους ημιτελικούς κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με πλεονέκτημα έδρας, ενώ η Λαμία πήρε την 6η θέση σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ σε αγώνα νοκ άουτ για τις θέσεις 5-8.
*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-18)
ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ντε Σόουζα 12 (9/14 επ, 3 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (8/11 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 9 (5/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουρούτης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 11 (11/17 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 31% υπ - 25% άριστες), Κόβαλτσουκ 1 (1 άσσος), Κούνας
ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Βανς 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 33% άριστες), Ολίεμαν 16 (12/25 επ, 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 2 (2/7 επ), Μητρόπουλος 1 (1/3 επ), Ριζόπουλος 3 (3/8 επ, 67% υπ - 22% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 29% υπ - 26% άριστες), Παπακυριακού 1 (1/1 επ), Καββαδάς 7 (6/7 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 40% άριστες), Καρβούνης

Εύκολα ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-0 τη Νίκη στο Αιγίνιο για την 22η αγωνιστική και τερμάτισε στην 4η θέση της κανονικής περιόδου και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με την ομάδα του Πειραιά να έχει πλεονέκτημα έδρας. Η Νίκη μένει ισόβαθμη με την Παναχαϊκή στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και -6 βαθμούς από τον Παναθηναϊκό και -5 από τον Άρη που οδηγούνται στα πλέι άουτ.
Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στον σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων. Οι γηπεδούχοι πάντως ήταν αυτοί που έφτασαν πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ, όταν προηγήθηκαν με 24-21, ωστόσο οι φιλοξένουμενοι έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 0-5 με τον Τακουρίδη στο σερβίς και πήραν το σετ.
Ο Γιάνουσεκ πήρε το side-out (24-22), με δύο λάθη των γηπεδούχων ήρθε η ισοφάριση σε 24-24, το μπλοκ του Τσας στον Μακλάχλιν έδωσε το προβάδισμα και το σετ ολοκληρώθηκε με απίστευτο τρόπο, όταν η επίθεση του Μακλάχλιν βρήκε στο σώμα του Τακουρίδη και κατέληξη στο παρκέ από την πλευρά της Νίκης!
Στο 2ο σετ ο Φοίνικας είχε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα και όταν η Νίκη Αιγινίου έκανε την αντεπίθεσή της (20-20) ο Ντιάτσκοφ με κόντρα επίθεση και μπλοκ στον Παλέντζα έκανε το σκορ 20-23 και καθάρισε το σετ.
Η ψυχολογία ήταν πλέον υπέρ των παικτών του Ανδρεόπουλου, οι οποίοι μετά το αρχικό 7-5 υπέρ των γηπεδούχων στο 3ο σετ, πήραν γρήγορα το προβάδισμα και τη διαφορά χάρη στα πολύ καλά σερβίς των Τερζή (από 7-5 σε 7-10) και Τακουρίδη (από 9-12 σε 9-15) και την καλή λειτουργία του μπλοκ. Το σετ και κατʼ επέκταση το παιχνίδι είχε κριθεί με την διαφορά να πέφτει μόνο προσωρινά στους τρεις (16-19) και την συριανή ομάδα τελικά να το παίρνει άνετα.
Τα σετ: 0-3 (24-26, 23-25, 19-25)
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 2 (2/3 επ), Νταλιέγκε 1 (1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Μακ Λαχλίν 11 (8/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παλέντζας 16 (14/32 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 53% υπ - 44% άριστες), Μπλάνκεναου, Γκορίδης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Παράσογλου, Γεωργόπουλος
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 1 (1/1 επ), Τσας 12 (8/26 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 16 (13/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Ντιάτσκοφ 11 (8//15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 25% άριστες), Τακουρίδης 11 (7/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (2/9 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 89% υπ - 33% άριστες), Λάππας, Σφενδυλάκης

Δεν δυσκολεύτηκε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρότι αδιάφορη βαθμολογικά νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ και σημείωσε την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα.
Η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον Παμβοχαϊκό του πρώην προπονητή της Γιώργου Κλαρούδα σε νοκ άουτ αγώνα για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος. Η Παναχαϊκή έμεινε στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς και ισοβαθμεί με τη Νίκη Αιγινίου και αμφότερες μπαίνουν στα πλέι άουτ.
*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 12 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 0-3 (21-25, 15-25, 23-25)
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 2 (2/7 επ, 54% υπ - 39% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 22% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Μπρίκμαν 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 12 (11/20 επ, 1 άσσος), Π. Ρουμελιώτης 1 (1 μπλοκ) / Βασιλάκος (λ, 44% υπ - 25% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Πεφάνης 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Βλαχοστάθης
ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 8 (6/13 επ, 2 άσσοι, 69% υπ - 56% άριστες), Τόρρες 14 (9/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1/2 επ), Παγιάν 16 (11/21 επ, 5 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (10/15 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 53% άριστες), Χατζόπουλος 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ) / Γκουζντα (λ, 29% υπ - 14% άριστες), Τοκάνης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος