Πέμπτη 3 Απριλίου 2014

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ PLAY OFF ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε επί του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών και θέλει μία ακόμα νίκη για να περάσει στον τελικό. Επόμενος αγώνας το Σάββατο (7μ.μ.) στην Κυψέλη.

Το πρώτο βήμα από τα δύο που χρειάζονται για την πρόκρισή της στον τελικό του πρωταθλήματος έκανε η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυρες επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για το ερχόμενο Σάββατο.
Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα δύο πόντων (9-7) στο πρώτο σετ, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και με ένα επί μέρους 4-0 πέρασε εκείνη μπροστά με 11-9.
Η συνέχεια του σετ ανήκε εξολοκλήρου στην ΑΕΚ. Οι γηπεδούχες έτρεξαν ακόμα ένα επί μέρους σκορ 8-3 και προηγήθηκαν με 19-12. Κάπου εκεί το πρώτο σετ τελείωσε και κατέληξε στην ΑΕΚ με 25-18.
Στο δεύτερο είχαμε ντέρμπι. Η ΑΕΚ είχε και πάλι το προβάδισμα με 14-11, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτή τη φορά εκείνος που έτρεξε ένα επί μέρους σκορ (8-3) και πέρασε μπροστά με 19-17.
Μετά τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό οι πράσινες είχαν και πάλι πρόβλημα στην υποδοχή. Η Καββαθά πήρε δύο άσους με το σερβίς της, η Γιόσοβιτς τελείωσε τις κρίσιμες μπάλες και με πρώτο χρόνο από την Γιακουμή η ΑΕΚ πήρε και το δεύτερο σετ με 25-23.
Το επόμενο σετ ανήκε στον Παναθηναϊκό. Παρά το γεγονός οτι η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-6, τα σερβίς της Καββαδία και τα μπλοκ και οι επιθέσεις της Τσίμα γύρισαν το σετ με τον Παναθηναϊκό να καταγράφει το εκπληκτικό 12-2. Κάπως έτσι και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 σετ κατακτώντας το τρίτο με 25-19.
Το τέταρτο σετ η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Τότε η ομάδα του Ρουμελιώτη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΠΑΟ (λάθος επιθέσεις) και με σερί 5-0 έφτασε στο 15-0 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας για τη κατάκτηση του σετ που ήρθε τελικά με 25-18.
Ο δεύτερος αγώνας των δύο ομάδων θα γίνει το Σάββατο 5/4 στο κλειστό της Κυψέλης (19.00), ενώ αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Ιωνικού Ν.Φ.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1
Τα σετ: 25-18, 25-23, 19-25, 25-18
AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 7 (7/12 επ.), Ιβάνοβα 11 (9/32 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 23% άριστες), Γιακουμή 15 (10/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 20 (14/33 επ.. 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (7/23 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 36% άριστες), Ρόγκα –λ (55% υπ. – 27% άριστες) / Λαδένη 1, Καββαθά 3 (1/2 επ., 2 άσοι)
Παναθηναϊκός (Ρούσσης): Γκούζου 10 (5/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (15/36 επ.), Καββαδία 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 13 (8/34 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ., 36% υπ. – 28% άριστες), Τσίμα 14 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες), Μιλοβάνοβιτς, Κελεσίδου –λ (24% το. – 20% άριστες) / Νούσια, Τσατσούρη.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση και στους τελικούς πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών, αφού επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί των Βριλησσίων στου Ρέντη.

Με εξαίρεση το τρίτο σετ ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τα Βριλήσσια στον πρώτο ημιτελικό του Πρωταθλήματος και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ. Οι ερυθρόλευκες επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και χρειάζονται μία ακόμα νίκη για να σφραγίσουν την παρουσία τους στους τελικούς.
Το ματς:
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο σετ με αρκετές ισοπαλίες μέχρι το 12-12. Από εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει σιγά σιγά.
Οι ερυθρόλευκες με συνταγή Κυπέλλου και τη Χριστοδούλου να πυροβολεί από τη θέση του σερβίς κατάφεραν να μετατρέψουν σε παράσταση για ένα ρόλο τη συνέχεια του σετ. Έτσι, κατάφεραν να το κατακτήσουν εύκολα με 25-16.
Στο δεύτερο είχαμε διαφορετική εικόνα. Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και διατηρούσε προβάδισμα τριών πόντων. Τα Βριλήσσια αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα στο 10-10. Οι γηπεδούχες κατάφεραν και πάλι να ξεφύγουν με τέσσερις πόντους (17-13).
Τα κορίτσια των Βριλησσίων αντέδρασαν και πάλι και με ένα επί μέρους 6-2 έκαναν το 19-19. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 21-21. Έκτος ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των φιλοξενούμενων πήρε το σετ με 25-22.
Στο τρίτο σετ είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Τα Βριλήσσια μπήκαν δυνατά και είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ. Ο Ολυμπιακός ωστόσο κατάφερε να μειώσει και έτσι οι δύο ομάδες από το 20-20 και μετά πήγαιναν πόντο πόντο.
Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Ολυμπιακό να είναι εκείνος ο οποίος κατάφερε να τελειώσει τις κρίσιμες μπάλες και να πάρει το παιχνίδι.
Ο δεύτερος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το Σάββατο 5 Απριλίου (16.30) στο κλειστό των Βριλησσίων, ενώ αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι (η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες) τότε η σειρά θα επιστρέψει την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Ρέντη.

Ολυμπιακός - Βριλήσσια 3-0
Τα σετ: 25-16, 25-22, 36-34
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 18 (13/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 65% άριστες), Κις 12 (11/35 επ., 1 άσο), Μονζόνι 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Τένεβα 15 (15/30 επ., 76% υπ. – 53% άριστες), Κονόμι – λ (78% υπ. – 50% άριστες) / Κοσμά 5 (4/5 επ., 1 άσο), Τέζα, Λαμπρούση
Βριλήσσια (Σαμαράς - Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριμπέιρο 7 (6/22 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 62% άριστες), Τουριάφ 19 (15/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (3/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 17 (17/42 επ., 55% υπ. – 52% άριστες), Κοκκίου –λ (50% υπ. – 45% άριστες) / Καραγκούνη, Γιοβάνη, Μαβιλίδη.