Τρίτη 29 Απριλίου 2014

ΧΑΝΙΑ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΤΩΝ 2ων ΟΜΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Νίκη για τα Χανιά που βλέπουν «τελικό»

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΣΦΠ Χανίων, που επικράτησε με 3-1 του ΣΠΑ Καρδίτσας την δεύτερη ημέρα του πρωταθλήματος δευτεραθλητών της Α2 ανδρών.

Έτσι η ομάδα της Κρήτης θα διεκδικήσει την πρόκριση της για τα μπαράζ ανόδου στο αυριανό παιχνίδι με την ΜΕΝΤ, με τον νικητή να μπαίνει στα πλέι οφ μαζί με τις Αργυρούπολη, Κολλέγιο και Ορεστιάδα. Ο ΣΠΑΚ προσπάθησε να «χτυπήσει» το παιχνίδι αλλά φάνηκε κουρασμένος από τον χθεσινό αγώνα επί της ΜΕΝΤ.
Στο πρώτο σετ, τα Χανιά προηγήθηκαν με 14-11 μετά από άσσο του Κόκκινου, ενώ όταν πήγε ο Ωρολογάς στη γραμμή καθάρισαν το σετ (20-15), για να έρθει πολύ εύκολα το 25-17.

Τα πράγματα φάνηκαν εύκολα για την ομάδα των Χανίων όταν στο δεύτερο σετ πήρε διαφορά 5 πόντων στο 21-16, αλλά τότε ήρθαν τα λάθη. Ο Πλίκας υπέπεσε  δύο φορές σε παράβαση διπλής μπαλιάς για το 21-19 ενώ ο ΣΠΑΚ ισοφάρισε στο 23-23 μετά από το μπλοκ του Χήρα στον Κόκκινο, ενώ  στο 24-24 ο Κολτσιάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του να να μπλοκάρει στη συνέχεια τον Φίνο και να... κλέψει το σετ.

Όμως η κούραση ήταν εμφανής στην ομάδα του ΣΠΑΚ και έτσι το 3ο σετ αποδείχθηκε πολύ εύκολη δουλειά για τα Χανιά.

Το ντέρμπι επέστρεψε στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Ο Φίνος έκανε το 21-20 και ένα μπλοκ του Παλιουδάκη στον Αλεξίου διαμόρφωσε το 22-20. Ο ΣΠΑΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει ξανά αλλά ο Φίνος έκανε το 24-22 στην κόντρα επίθεση και ο Παλιουδάκης με άσο τελείωσε το ματς.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 24-26, 25-15, 25-22)

ΣΦΠ ΧANIΩΝ (Μπουρμπάκης): Κόκκινος 11 (5/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 52% ΥΠ. – 34% άριστες), Ωρολογάς 9 (8/25 επ., 1 άσο, 84% υπ. – 42% άριστες), Φίνος 17 (17/29 επ.), Γκιρτζίκης 9 (4/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παλιουδάκης 13 (8/13 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Πλίκας 7 (2/2 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης –λ (55% υπ. – 27% άριστες) / Μιχελάκης, Μποτζολάκης

ΣΠΑΚ (Νεδιλάκης): Χήρας 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Θάνος 11 (11/14 επ.), Αλεξίου Φ. 15 (12/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (1/3 επ.), Καραγκιόζης 9 (9/20 επ., 58% υπ. – 39% άριστες), Κολτσιάκης 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Ντάκουρης –λ (70% υπ. – 44% άριστες) / Αντωνίου –λ, Αλεξίου Γ., Παπαγεωργίου, Νεδιλάκης 1.

1. ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (03-01) 03