Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική Εφήβων
 Άσχημο ξεκίνημα για την Εθνική Εφήβων στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει την ήττα με 3-2 επί της οικοδέσποινας Βουλγαρίας. Η ομάδα του Άρη Αγγελόπουλου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ και 23-20 στο τρίτο αλλά η Βουλγαρία έφερε... τούμπα το ματς και πήρε την νίκη.
 Οι έφηβοι που για τρία σετ τα πήγαιναν εξαιρετικά, είχαν πάρει τον αέρα των γηπεδούχων. Μάλιστα έφτασαν 2 πόντους μακριά από την νίκη, καθώς είχαν προηγηθεί και με 23-20 στο τρίτο σετ, ωστόσο η Βουλγαρία με σερί 5-0 άλλαξε την ροή του σετ και μείωσε σε 2-1.

Η Βουλγαρία απάντησε με το ίδιο νόμισμα στην Ελλάδα, παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο του τέταρτου σετ και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (2-2).
Στο τάι μπρέικ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 4-2, για να απαντήσει άμεσα η Βουλγαρία με σερί 0-4 για το 4-6. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Πλέον το μυαλό του Άρη Αγγελόπουλου και των νεαρών αθλητών είναι στην αυριανή αναμέτρηση με την Ολλανδία (19.30).
«Μας δόθηκε η ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη και σίγουρα μένει η πίκρα γιατί δεν τα καταφέραμε, αλλά αυτό δεν μηδενίζει την προσπάθεια που έγινε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Από τη στιγμή το ματς δεν τελείωσε με 3-0 η Βουλγαρία είχε την ποιότητα για να το γυρίσει. Επίσης δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για νεαρά παιδιά με άμεσες εναλλαγές στην ψυχολογία. Παίξαμε καλά, παίξαμε αυτό που μπορούσαμε και μακάρι να το κάνουμε και στα άλλα δύο ματς», σχολίασε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Άρης Αγγελόπουλος.

Όσον αφορά το αυριανό ματς με την Ολλανδία, όπου ουσιαστικά θα κριθεί και η πρόκριση (ο πρώτος του ομίλου περνάει απευθείας και ο δεύτερος θα συμμετάσχει στον 3ο προκριματικό γύρο τον Ιούλιο) τόνισε: «Πρόκειται για μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα, με φυσικά προσόντα, αλλά κι εμείς θα μπούμε μέσα να κάνουμε το παιχνίδι μας. Ο όμιλος μόλις έχει ξεκινήσει…»
Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-22, 23-25, 18-25, 12-15)
ΕΛΛΑΔΑ (Αγγελόπουλος): Κασαμπαλής 3 (3/4 επ), Κωστόπουλος 15 (15/39 επ, 27% υπ - 14% άριστες), Σπυριούνης 12 (9/22 επ, 3 άσσοι, 56% υπ - 39% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (4/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Καρασαβίδης (λ, 43% υπ - 32% άριστες), Ηλίας, Ιωαννίδης, Μουχλιάς 1 (1/1 επ), Τουρνάκης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Τζελιάτσκοφ):  Γκεοργκίεφ 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ), Κάρτεφ 7 (2/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάπκοφ 15 (12/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 37% υπ - 37% άριστες), Στάνκοφ 1 (1 άσσος), Μέκχαροφ 3 (3/9 επ, 26% υπ - 11% άριστες), Τσερνοκόζεφ 18 (15/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντράμοφ (λ, 74% υπ - 42% άριστες), Τσετάνοφ 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 70% υπ - 52% άριστες), Πέτκοφ 1 (1/4 επ), Γκεοργκίεφ, Ιλίεφ.