Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΜΕΝΤ 2-3 ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΤΩΝ 2ων ΟΜΑΔΩΝ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Θρίλερ στο Μετς με κερδισμένη τη ΜΕΝΤ

Μετά από ένα θρίλερ που κράτησε μέχρι τα μεσάνυχτα, η ΜΕΝΤ επικράτησε του ΣΠΑΚ με 3-2 στην πρώτη αγωνιστική των μπαράζ των δευτεραθλητών της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση μπήκε... φουριόζα στο ματς και καθάρισε εύκολα το πρώτο σετ.  Στο δεύτερο σετ όλα κρίθηκαν στο σερβις του Κολτσιάκη και τα λάθη της ΜΕΝΤ. Το 12-13 έγινε 19-13 και όλα τελείωσαν. Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τη ΜΕΝΤ να μη βρίσκει λύσεις στο σερβις του Βλαχόπουλου και του Σακόγλου. Μείωσε σε 24-23, αλλά ο Χήρας τελείωσε το σετ. Η ΜΕΝΤ κυριάρχησε πλήρως στο 4ο σετ και έστειλε το ματς στη ρουλέτα του τάι μπρέικ.

Εκεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 11-13. Ο Καραγκιόζης με μπλοκ στον Σακόγλου κράτησε ζωντανό τον ΣΠΑΚ (12-13) για να ακολουθήσει άουτ επίθεση από τον διαγώνιο της ΜΕΝΤ για το 13-13.  Ο Γκολίτσης πήρε τάιμ άουτ, όμως ο Χήρας με μπλοκ στον Χατζηηλιάδη έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΣΠΑΚ. Ο Χατζηηλιάδης ισοφάρισε σε 14-14, αλλά ο Αλεξίου πήρε το μπλοκ άουτ για το δεύτερο ματς μπολ του ΣΠΑΚ (15-14), το οποίο πέρασε κι αυτό ανεκμετάλλευτο (15-15 ο Παπαϊακώβου) για να ακολουθήσει κόντρα επίθεση του Σακόγλου για το προβάδισμα της ΜΕΝΤ (15-16) με τον Χρυσάφη να δίνει τέλος στην αγωνία με μπλοκ στον Αλεξίου.
Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-19, 25-23, 15-25, 15-17)
ΣΠΑΚ (Νεδιλάκης): Χήρας 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Θάνος 14 (11/27 επ., 3 μπλοκ), Αλεξίου Φ. 15 (13/34 επ., 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ., 1 άσο), Καραγκιόζης 11 (8/20 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ. – 46% άριστες), Κολτσιάκης 16 (13/33 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 31% άριστες)/ Ντάκουρης –λ (45% υπ. – 25% άριστες), Αλεξίου Γ., Παπαγεωργίου 1, Καραθάνος.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 21 (18/36, 1 άσο, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 19 (18/46 1 άσο, 70% υπ. – 35% άριστες), Δημητριάδης 5 (5/9 επ., 48% υπ. – 17% άριστες), Παπαϊακώβου 19 (13/20 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ) ,Αντιφάκος 12 (5/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Μποζίδης 5 (2/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)/ Κνάπεκ –λ (78% υπ. – 67% άριστες), Μπαλάσκας, Χρυσάφης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 46% άριστες), Βέλο.

1. ΜΕΝΤ (03-02) 02