Κυριακή 15 Μαΐου 2016

ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΤΤΑΛΕΙΑ ΟΙ ΚΟΤΣΙΛΙΑΝΟΣ / ΖΟΥΠΑΝΙ

Στον μικρό τελικό οι Κοτσιλιάνος, ΖουπάνηςΟι Μπέκερμαν / Φλίγκεν (Νο9) έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί του Γιώργου Κοτσιλιάνου και του Νίκου Ζουπάνη (Νο25) στο τουρνουά ΟΠΕΝ της Αττάλειας.
 Στον ημιτελικό της διοργάνωσης η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τους Γερμανούς με 2-0 (21-16, 21-17) και στις 15.30 θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο με αντίπαλο  τους Πολωνούς Φιχάλεκ / Προύντελ (Νο6).

Στο πρώτο σετ η Γερμανική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα (2-5) φτάνοντας στο 6-10, για να απαντήσουν οι ‘Κότσι-Ζούπα’ με ένα σερί 3-0 μειώνοντας σε 9-10, αλλά και πάλι οι Γερμανοί ξέφυγαν με 9-12 και διατήρησαν αυτή τη διαφορά ως το τέλος.

Ίδιο το σκηνικό στην αρχή του β’ σετ με τους Γερμανούς να είναι μπροστά με 5-8 και την Ελληνική ομάδα να κάνει ένα καλό σερί αποκτώντας το προβάδισμα με 12-11. Εκεί όμως δεν μπορέσαμε να το κρατήσουμε και το σκορ έγινε 12-14, 13-16 και 14-18 με την Γερμανική ομάδα να φτάνει στη νίκη και στην πρόκριση στον τελικό.

Πάντως οι Έλληνες πρωταθλητές έχουν κάνει ήδη την υπέρβαση, καθώς έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα ανδρών που φτάνει μέχρι τα ημιτελικά.