Παρασκευή 6 Μαΐου 2016

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ξεπέρασε την μαχητική Παλλήνη και βλέπει...Α1 η ΧαλκίδαΟ Ηρακλής Χαλκίδας δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Παλλήνη αλλά επικράτησε με 3-1 παίρνοντας το πρώτο τρίποντο στο τουρνουά ανόδου που διεξάγεται στο Βόλο.
 Σε θρίλερ εξελίχθηκαν οι τελευταίοι πόντοι του πρώτου σετ. Ο Μπιλλήρης έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην Παλλήνη με 24-23, ο Τσικάτος έκανε λάθος και η Χαλκίδα ισοφάρισε (24-24), αλλά ο ίδιος διόρθωσε το προηγούμενο λάθος του και με δύο συνεχόμενους πόντους του έκανε το 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Γεωργόπουλος πήγε στη γραμμή του σερβίς και το 12-13 έγινε 12-20 και ο Ηρακλής έφτασε στην ισοφάριση. Όλα τα… λεφτά ήταν το τρίτο σετ, όπου η Παλλήνη επέστρεψε από το 22-24, αλλά στο 24-25 ο Ψάρρης κάρφωσε άουτ. Μετά από αυτό η Παλλήνη δεν είχε άλλες δυνάμεις και το 14-25 ήρθε φυσιολογικά.

Η ομάδα της Παλλήνης πού είδε τον βοηθό Γιάννη Πλήθη να αποβάλλεται από το 3ο σετ, είχε παράπονα από την διαιτησία των Θεμελή, Παπαγεωργίου.

Τα σετ: 1-3 (26-24, 18-25, 24-26, 14-25)

ΠΑΛΛΗΝΗ (Ξεροβάσιλας): Αντωνάκης, Κατσαούνης, Μπιλλήρης, Κουλοχέρης, Τσικάτος, Ψάρρης / Βογιατζίδης (λ), Μήττας, Χριστόπουλος
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Κολτσιάκης, Φίνος, Γεωργόπουλος, Γκόρτσανιουκ, Αδαμόπουλος, Αντιφάκος / Κοντοτάθης (λ), Φωτιάδης, Αλεξάκης

Η Κύζικος Νέας Περάμου νίκησε με 3-0 τη Νίκη Αιγινίου στην πρώτη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στην Volley League και έδειξε γιατί την έχουν όλοι για φαβορί.

Η ομάδα του Γιάννη Λάιου δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, αλλά όταν βρέθηκε να χάνει με 20-16, στο σερβις πήγε ο Νικηφορίδης για να κάνει το 22-20 και τελικά η Κύζικος να πάρει το σετ. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν εύκολα για τη Νέα Πέραμο, αφού η Νίκη Αιγινίου, χτυπημένη και από τους τραυματισμούς δεν ξαναμπήκε στο ματς.
Αύριο η Κύζικος θέλει να… ξεμπερδεύει απέναντι στην Παλλήνη, ενώ η Νίκη Αιγινίου έχει «τελικό» με τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 25-16)
ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης, Κούνας, Κρέτσης, Νικηφορίδης, Λυκουρέσης, Ασπιώτης / Τσαδήμας (λ), Δρογκάρης, Πεφάνης, Θεοδωρόπουλος ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Αναστασιάδης, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος, Γκορίδης, Λαμπρινός, Παπαλεξίου / Κνάπεκ (λ), Κιοσσές, Ντούντούδης