Κυριακή 6 Ιουνίου 2010

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ ΜΕ 3-0 ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΩΝΑ

Δείχνοντας το καλό της πρόσωπο αλλά και αποφασιστικότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η εθνική ομάδα των ανδρών κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Αυστρίας στο Σάλτσμπουργκ με 3-0 στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού Λιγκ.
Παράλληλα πήρε και την εκδίκηση για τη χθεσινή ήττα από την ομάδα του Μίκαελ Βαρμ. Η ανωτερότητα των Ελλήνων ήταν εμφανής από το ξεκίνημα μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, ενώ δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στον αντίπαλο να ελπίζει σε δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία.
Όπως και στο χθεσινό ματς, έτσι και στο αποψινό, η εθνική μας ξεκίνησε δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ, ωστόσο σύντομα οι αυστριακοί απάντησαν και πέρασαν μπροστά με ένα σερί 4-0 μετατρέποντας το 5-7 σε 9-7 μετά το τάιμ άουτ. Οι Έλληνες όμως βρήκαν και πάλι λύσεις στην επίθεση και αντέδρασαν περνώντας μπροστά στο σκορ πριν το επόμενο τάιμ άουτ με 12-14 για να φτάσουν στη μεγαλύτερη διαφορά μετά από αυτό αφού έκαναν άμεσα με δυο πόντους το 12-16. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και άνοιξαν τη διαφορά εκμεταλλευόμενοι τη κακή άμυνα των αυστριακών και έφτασαν αρχικά στο 13-20 για να μειώσουν οι γηπεδούχοι πριν το τάιμ άουτ σε 16-20. Στην επιστροφή, χωρίς ιδιαίτερο… άγχος, η Ελλάδα έφτασε στο 0-1 παίρνοντας το σετ με 19-25 όντας ανώτερη από την αντίπαλο της που ποτέ δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ.
Στο δεύτερο σετ είχαμε επανάληψη του πρώτου, τουλάχιστον μέχρι και το τάιμ άουτ που πήρε ο Μίκαελ Βαρμ. Η Εθνική ήταν μπροστά με 4-6 και παρέμεινε μέχρι το επόμενο τάιμ (7-8). Η Αυστρία είχε ισοφαρίσει δυο φορές σε 6-6 και 7-7 αλλά δεν μπόρεσε να προσπεράσει. Το έκανε αφού πήγε χέρι-χέρι με την Εθνική μας μέχρι το 11-11 για να φτάσει πριν το τάιμ άουτ του Γκόρντον Μέιφορθ στο 12-11. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με την Αυστρία να παραμένει μπροστά μέχρι το επόμενο τάιμ με 16-15. Στην επιστροφή όμως, οι διεθνείς μας πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή κάνοντας με δυο πόντους το 16-17, χωρίς όμως να καταφέρει να μείνει αφεντικό στο παιχνίδι, αφού στο νέο τάιμ άουτ η Αυστρία πήρε ξανά κεφάλι με 18-17 και επέστρεψε για να κάνει το 19-17 παίρνοντας διαφορά δυο πόντων για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ. Πραγματικό ντέρμπι με το σκορ να φτάνει στο 21-21 πριν το τάιμ άουτ και να περνάει μπροστά με 21-22 μετά από αυτό δείχνοντας αποφασιστικότητα για να φτάσει στο 0-2. Έφτασε στο 21-23, στο 22-24 και τελικά πέτυχε τον στόχο της χάρη στο 23-25.
Με τον αέρα του 2-0 η εθνική μας μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και φρόντισε από νωρίς να δείξει ποιος είναι το «αφεντικό». Πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 1-3 και στη συνέχεια 3-6 με τον Ρουμελιώτη να δημιουργεί τεράστια προβλήματα στην άμυνα των αυστριακών Παρέμεινε μπροστά μέχρι και το τάιμ άουτ με 5-8 διατηρώντας αυτή την απόσταση των τριών πόντων από τους γηπεδούχους, ενώ μέχρι και το τάιμ άουτ την αύξησε φτάνοντας εύκολα με ένα σερί στο 11-16. Στην επιστροφή όμως, η Αυστρία φάνηκε να αντιδράει κατά κάποιο τρόπο μειώνοντας τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα στους τρεις πόντους (14-17). Αυτό όμως δεν πτόησε τους διεθνείς μας που σε κανένα σημείο δεν… αγχώθηκαν από την επίθεση που προσπάθησαν να εξαπολύσουν οι Αυστριακοί. Έτσι, με αρκετή αποφασιστικότητα έφτασαν εύκολα στο 17-25 και στο 3-0.
Τα σετ: 19-25, 23-25, 17-25

ΑΥΣΤΡΙΑ (Μίκαελ Βαρμ): Ζας 9 (9/24 επ.), Φριχμπάουερ 7 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Ράιζερ (0/2 επ.), Γκάβαν 7 (5/9 επ., 2 άσοι), Σνάιντερ 8 (5/19 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Μπίντερ 1 (1 άσος), Λάουρε (λ.-33%) / Γκούτμαν (0/1), Λάιμερ 1 (1/3 επ.), Κρόις, Βέμπερ, Βόλφαρτστάτερ 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ)
ΕΛΛΑΔΑ (Γκόρντον Μέιφορθ): Λάππας 11 (9/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Ανδρεάδης 11 (6/9 επ. 4 μπλοκ, 1 άσος), Ρουμελιώτης 16 (11/21 επ., 4 μπλοκ, 1 άσος), Προύσαλης 1 (1 άσος), Φράγκος 5 (5/9 επ.), Πετρέας 9 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ.- 71%) / Εφραιμίδης 1, Κανέλλος, Καριπίδης 3 (3/5 επ.), Πέτρογλου 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής