Παρασκευή 4 Ιουνίου 2010

ΗΤΤΑ 3-2 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Σάλτσμπουργκ. Αποστολή ΠΣΑΤ. Δημήτρης Καραγιάννης

Μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ με νίκη, έχασε η Εθνική ομάδα των ανδρών. Ηττήθηκε από την Αυστρία, μια κατώτερη ομάδα, στο τάι μπρέικ σε ένα ματς που κράτησε όλους όσοι το παρακολούθησαν σε αγωνία από την αρχή μέχρι και το τέλος. Οι παίκτες του Γκόρντον Μέιφορθ ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο και προηγήθηκαν δυο φορές στα σετ (0-1 και 1-2) αλλά οι αυστριακοί έβρισκαν απαντήσεις και τελικά πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Από το ξεκίνημα η Εθνική μπήκε δυνατά στον αγώνα. Παρόλα αυτά, όταν προσπαθούσε να ανοίξει το σκορ, οι Αυστριακοί έβρισκαν τον τρόπο να επιστρέφουν. Κατάφερε όμως με καλές επιλογές στην επίθεση και αποτελεσματικά σερβίς να διατηρήσει μια διαφορά 3-4 πόντων. Αξιοσημείωτο είναι ότι οι γηπεδούχοι δεν πέρασαν ποτέ μπροστά στο σκορ, ενώ ισοφάρισαν μόλις δυο φορές σε 3-3 και 6-6. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Ελλάδα παγίωσε μια διαφορά, με τους Αυστριακούς να πλησιάζουν μόνο μια φορά στον πόντο (17-18). Μετά το τάιμ άουτ όμως, με εξαιρετική άμυνα αλλά και επίθεση, με τους Προύσαλη και Λάππα να κάνουν τα πάντα, έφτασε σε ένα σερί 7-0 και έκανε το 17-24, παίρνοντας στο τέλος το σετ με 18-25 με σχετική ευκολία κόντρα στους αυστριακούς που δεν μπόρεσαν να επανέλθουν.

Στο δεύτερο σετ, παρόλο που η Εθνική έκανε το 1-0, στη συνέχεια είδε την αντίπαλο της να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με 2-1, 4-3 και 5-4 ως που η Ελλάδα μπόρεσε και αντέδρασε διορθώνοντας κάποιες αδυναμίες στην επίθεση με αποτέλεσμα να είναι αυτή «αφεντικό» στο δεύτερο σετ που παιζόταν στον πόντο. Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε στους δυο όταν η Ελλάδα έκανε το 8-10 και συνέχισε στο ίδιο τέμπο διατηρώντας την. Η Αυστρία όμως αντέδρασε και με σωστή άμυνα, μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ μετά από αρκετή ώρα περνώντας μπροστά με 19-18 μετά το τάιμ άουτ, πριν συμβεί ό,τι και στο πρώτο σετ, με την Ελλάδα να «ξυπνάει» και να πετυχαίνει ένα σερί 4-0 και να φτάνει στο 19-22. Κορυφαίος ο Ρουμελιώτης ο οποίος πάλεψε για να γυρίσει το αποτέλεσμα. Η Αυστρία όμως είχε πάρει το μάθημα της και δεν επέτρεψε στην Εθνική να φτάσει εύκολα σε ένα νέο σετ. Πέτυχε το δικό της σερί και πέρασε μπροστά με 23-22 και στη συνέχεια 24-23 για να πάρει το σετ με 26-24. Ο αρχηγός Γκάβαν ήταν αυτός που ξεχώρισε και έδωσε το κάτι παραπάνω στην ομάδα του για να πάρει το σετ.

Ίδιο ξεκίνημα και στο τρίτο σετ με την Αυστρία να μπαίνει μπροστά στο σκορ και την Ελλάδα να ακολουθεί. Οι γηπεδούχοι όμως με καλή άμυνα και «σπάζοντας» αυτή των παικτών του Μέιφορθ, έκαναν ένα σερί 3-0 και έφτασαν στο 7-4 πριν το τάιμ άουτ του ομοσπονδιακού τεχνικού. Δεύτερο τάιμ άουτ μετά το 8-5 για να φτάσει η Αυστρία στη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της κάνοντας το 9-5 και στη συνέχεια το 10-6. Σύντομα όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε και δημιουργώντας το δικό του σερί ισοφάρισε σε 10-10. Παρόλα αυτά, οι Αυστριακοί έφτασαν τη διαφορά και πάλι στο +4. Προηγήθηκαν 16-12, ωστόσο, η Εθνική βρήκε πάλι τις λύσεις και με δυο πόντους από τους Ρουμελιώτη και Φράγκο μείωσε 16-14 και οδήγησε σε νέο τάιμ άουτ τον αντίπαλο. Στην επιστροφή παρέμεινε όπως ήταν και δεν άφησε την Αυστρία να ξεφύγει ξανά. Ισοφάρισε μάλιστα σε 18-18 και 19-19 για να πάρουν προβάδισμα οι γηπεδούχοι με 20-19 χάρη σε μια λάθος απόφαση του διαιτητή ΜακΝτούγκαλ αφού η μπάλα είχε περάσει καθαρά εκτός γραμμής σε σερβίς των αντιπάλων. Αυτό πείσμωσε τους παίκτες του Μέιφορθ και με ένα σερί 4-0 έφτασα στο 20-23 για να πάρουν το σετ με 22-25. Συνολική η προσπάθεια σε αυτό το σετ για την Εθνική αφού Λάππας, Φράγκος, Πετρέας, Ανδρεάδης, Καριπίδης έδωσαν λύσεις.

Τέταρτο σετ και παρόλο που η Ελλάδα έκανε αμέσως το 0-2, οι αυστριακοί αντέδρασαν και με καλές επιθέσεις κόντρα στη νωθρή άμυνα της Εθνικής έφτασαν τη διαφορά ξανά στους τέσσερις πόντους και στη συνέχεια για πρώτη φορά στο ματς στους πέντε κάνοντας το 12-7 και στη συνέχεια το 14-9 πριν το τάιμ άουτ. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για την Εθνική σε αντίθεση με τους αυστριακούς που τους έβγαινε ότι κι αν έκαναν στο γήπεδο. Μοιραία λοιπόν φτάσαμε στο 18-11. Τη μέγιστη διαφορά σε βάρος της Ελλάδας σε όλο το ματς εκείνο το σημείο. Η κυριαρχία των παικτών του Βαρμ συνεχίστηκε στο τέταρτο σετ, αφού αυτοί του Μέιφορθ, δεν μπορούσαν να αντιδράσουν όσο κι αν προσπάθησαν, ενώ η διαφορά έφτασε στους οκτώ μετά το 23-15. Η άμυνα των Αυστριακών λειτούργησε άψογα από την αρχή μέχρι το τέλος του σετ το οποίο κέρδισαν με 25-17 και έκαναν το 2-2. Ο Σνάιντερ κορυφαίος για τους γηπεδούχους με έξι πόντους.

Το τάι μπρέικ δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική αφού βρέθηκε γρήγορα να χάνει με 2-0. Απάντησε όμως άμεσα και έφερε το ματς στα ίσια. Πόντο-πόντο το παιχνίδι και η Ελλάδα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 5-6. Πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και την Εθνική να βρίσκεται πίσω με 10-8 πριν το τάιμ άουτ. Λάθος επίθεση στην επιστροφή και 11-8 για τους αυστριακούς πριν το νέο τάιμ άουτ, ενώ η ατυχία συνεχίστηκε αφού με τους παίκτες του Βαρμ να φτάνουν στο 12-8. Η Εθνική μείωσε σε 12-9 με λάθος του αντιπάλου στο σερβίς και 12-10 με επίθεση που κατέληξε άουτ. Άσος από τον Προύσαλη και 12-11 για να προηγηθούν ξανά οι Αυστριακοί με δυο πόντους διαφορά (13-11). Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 14-11 για να πάρουν το σετ με 15-11 και τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 18-25, 26-24, 22-25, 25-17, 15-11

ΑΥΣΤΡΙΑ (Μίκαελ Βαρμ): Γκάβαν 12 (6/6 επ., 3 μπλοκ, 3 άσοι), Σνάιντερ 24 (20/36 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Μπίντερ, Λάιμερ 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Ράιζερ 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Φριχμπάουερ 13 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι), Λάουρε (λ.-74%) / Γκούτμαν 1 (1 μπλοκ), Κρόις, Βέμπερ, Βόλφαρτστάτερ, Ζας 25 (22/37 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι).
ΕΛΛΑΔΑ (Γκόρντον Μέιφορθ): Ανδρεάδης 10 (5/8 επ. 5 μπλοκ), Λάππας 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), , Προύσαλης 1 (1 άσος), Ρουμελιώτης 25 (19/34 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι), Φράγκος 10 (8/22 επ.), Παπαδημητρίου (λ.- 52%) / Εφραιμίδης, Κανέλλος, Καριπίδης 3 (3/5 επ.) Πέτρογλου 1 (1 μπλοκ), Τερζής.