Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 1 - 3

«Ανάσταση» με Μπρουκς
Όπως και στην πρεμιέρα της αγωνιστικής περιόδου 2009-10 έτσι και εφέτος στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βόλεϊ Λιγκ Α1 ανδρών ο Ηρακλής κατάφερε να φύγει νικητής από το «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και μάλιστα με 3-1 (33-31, 25-23, 23-25, 25-14) σε 104΄. Ο «γηραιός» καλύτερος στο μπλοκ και με «αποκάλυψη» τον Ζένια Γκόρτσανιουκ επικράτησε δίκαια και επέστρεψε στις νίκες. Αντίθετα ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη του συνεχόμενη ήττα κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της Α΄ Εθνικής...
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-12, αλλά ο Ηρακλής σταδιακά πήρε τον έλεγχο στο κέντρο με τον Γκόρτσανιουκ να κάνει πάρτυ σε «πρώτο χρόνο». Ο Ηρακλής είχε όλα τα σετ μπολ με εξαίρεση το 30-29 και 31-30 που ήταν για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Ο Κιρόγκα έκανε το 31-31, ο Γκόρτσανιουκ το 32-31. Ο Ηρακλής πήρε το σετ με άουτ επίθεση του Τζούριτς. Η μπάλα όπως φάνηκε και στο τηλεοπτικό ριπλέι ήταν «μέσα» αλλά ο Βασίλης Ράπτης έδειξε πόντο για τον Ηρακλή.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-8, αλλά και πάλι ο Ηρακλή με τους Όουενς, Κιρόγκα και Γκόρτσανιουκ πήρε τον έλεγχο και προβαδισμα 15-12, 19-15. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23 αλλά ο Ηρακλής πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 2-0 σετ.
Με την άνοδο του Ντεσπέιν στην επίθεση ο Ολυμπιακός στάθηκε καλύτερα στο 3ο σετ αλλά και πάλι δεν είχε μπλοκ και υποδοχή. Στο 22-21 για τον Ηρακλή ο Τζούριτς ισοφάρισε με μπλοκ (22-22), μπλοκ του Σωτηρίου στον Μπίλινγκς 23-22 και ο Ντεσπέιν τελείωσε το σετ 25-23.
Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να συνεχίσει την ανατροπή του σκορ καθώς ο Ηρακλής με καλύτερη τακτική στο σερβίς και στο μπλοκ πίεσε τους «ερυθρόλευκους», επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση 25-14 και έφτασε δίκαια στην πολύτιμη νίκη που έρχεται πέντε μέρες μετά την παραίτηση του Αλέκου Λεώνη και με υπηρεσιακό προπονητή τον Φρέντι Μπρουκς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκουλινέλι): Ντεσπέιν 14π., (13/18 επ., 1 άσσος), Γιαμπλόνσκι 8 (8/19), Ζέκοφ 3, Κραλ 6 (5/8), Ανδρεάδης 9 (4/8, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζούριτς 20 (20/46, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κουζούνης (λ. - 71% υπ.), Κοκκινάκης (λ.), Φιλίποφ, Σωτηρίου 1, Φράγκος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Όουενς 15π. (9/18, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1, Κιρόγκα 14 (9/22, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 13 (11/15, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπίλινγκς 19 (17/34, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/8, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 62% υπ.), Τζιουμάκας, Ν.Εφραιμίδης, Δ.Εφραιμίδης.