Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2010

ΑΡΗΣ - ΣΕΛΒΕΡ 4-2

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τους νέους κανονισμούς της CEV, επικρατώντας με 3-2 της Σέλβερ Ταλίν στα Βασιλικά, και πήρε την πρόκριση στους "16" του CEV Cup, χάρη στο "χρυσό" σετ.
Η ομάδα του Γιώργου Οικονομίδη προηγήθηκε με 2-0, παίρνοντας εύκολα το 1ο σετ με 25-19, ενώ στο 2ο έκανε την ανατροπή, γυρνώντας το από 18-21 σε 26-24.
Το ίδιο φάνηκε πως θα κάνουν οι "κίτρινοι" και στο 3ο σετ, όταν το 10-14 μετατράπηκε σε 24-23 και ματς μπολ, αλλά οι Εσθονοί έκαναν ένα σερί 3-0 και πήραν το σετ με 26-24.

Το 4ο σετ κατέληξε επίσης στα χέρια των Εσθονών με 25-22 κι ένα ματς που έμοιαζε εύκολο 3-0 για τον Άρη μετατράπηκε σε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι έπρεπε να πάρουν οπωσδήποτε το τάι-μπρέικ, αφού σε αντίθετη περίπτωση η πρόκριση θα πήγαινε στη Σέλβερ.

Ο Άρης τα κατάφερε, πήρε το σετ με 15-13 και παρά την ήττα του με 3-0 στο πρώτο ματς, οδήγησε το παιχνίδι στο "χρυσό" σετ. Εκεί, αν και βρέθηκε να χάνει με 11-9, έφτασε τελικά στη νίκη με 17-15 και πήρε το "εισιτήριο" για τους "16".

Τα σετ: 25-19, 26-24, 24-26, 22-25, 15-13
Χρυσό σετ: 17-15