Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2010

ΜΠΟΥΝΤΒΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0

Ένας κάκιστος Ολυμπιακός ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια στο Μαυροβούνιο από την Μπούντβα με 3-0 σετ και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στον 3ο όμιλο του Champions League.
Οι "ερυθρόλευκοι" προέβαλαν σθεναρή αντίσταση μόνο στο 1ο σετ, απέναντι σε μία ομάδα που σαφώς δεν αποτελεί φόβητρο, από τη στιγμή μάλιστα που δεν αγωνίστηκε και το μεγάλο της "αστέρι", Φραντσέσκο Μπιριμπάντι.
Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Φλάβιο Γκουλινέλι είχε την ευκαιρία να επικρατήσει, αφού βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 21-19, αλλά τα πολλά λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στους Μαυροβούνιους να φτάσουν στο 27-25, μετά από έναν άσο του Πέτκοβιτς.

Στα άλλα δύο σετ οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν αγνώριστοι, καθώς έδειξαν τα σημάδια των τριών πρώτων αγώνων του πρωταθλήματος, με πολλά λάθη (36 στο σύνολο), κυρίως από το σέρβις (23). Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά από νωρίς και δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξαναμπεί στη διεκδίκηση, ούτε του 2ου, αλλά ούτε και του 3ου σετ.

Τα σετ: 27-25, 25-21, 25-20

Μπούντβα (Κολάκοβιτς): Πέτκοβιτς 3, Γιούρισιτς 6, Ρενόβιτσα 11, Κούπκοβιτς 7, Σαφράνοβιτς 7, Μάρκοβιτς 6, Σκορτς (λ, 73%), Κάσιτς, Κουκ

Ολυμπιακός (Γκουλινέλι): Ντεσπέιν 17 (53% υπ., 15/26 επ.), Γιαμπλόνσκι (5/12), Ζέκοφ 2, Κραλ 9 (4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2 μπλοκ), Τζούριτς 11 (10/26), Κουζούνης (λ, 61%), Φράγκος, Σζάρεκ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η σλοβενική Μπλεντ πέρασε νικηφόρα από την Πολωνία επί της Γιαστρζέμπσκι με 3-1 (25-22, 25-21, 21-25, 28-26).