Πέμπτη 3 Μαρτίου 2011

ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ 0-3 ΣΤΟ 2ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΟΥ

Ο Ηρακλής κυριάρχησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 3-0 επί του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου, όπου στις 19 Μαρτίου στην Ορεστιάδα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
Σε μία αναμέτρηση με πολλές διακοπές, λόγω ρίψης αντικειμένων και υβριστικών συνθημάτων, ο "γηραιός" είχε σε μεγάλη μέρα τον Μπρουκ Μπίλινγκς και με εξαίρεση το 1ο σετ, έφτασε σε μία άνετη πρόκριση στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο Ηρακλής προκρίθηκε σε τελικό Κυπέλλου μετά από 5 χρόνια, αφού η τελευταία φορά που τα κατάφερε ήταν το 2006, όταν και κατέκτησε το τρόπαιο.

Στο 1ο σετ, ο ΠΑΟΚ φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση, αφού προηγείτο με 23-21, αλλά ο Ηρακλής ανέτρεψε το σκορ και έφτασε τελικά στην κατάκτησή του με 27-25.

Το 2ο σετ κατέληξε πολύ εύκολα στα χέρια των φιλοξενούμενων, όταν στο 12-15 ο Προύσαλης πήγε στο σέρβις και έφυγε όταν το σκορ είχε φτάσει στο 12-22 (σερί 7-0). Το σετ έληξε φυσικά υπέρ του Ηρακλή με 25-16.

Ο ΠΑΟΚ είχε "χρυσή" ευκαιρία να πάρει το 3ο σετ, όταν πέρασε μπροστά στο σκορ με 14-13, αλλά οι οπαδοί του φρόντισαν να του τη χαλάσουν. Τα υβριστικά τους συνθήματα προς το πρόσωπο του Κώστα Προύσαλη ανάγκασαν τον α' διαιτητή, κ. Γεροθόδωρο, να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι, κάτι που στη συνέχεια ευνόησε τους "κυανόλευκους". Ξέφυγαν με τρεις πόντους (17-20), διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος και φτάνοντας στη νίκη με 25-22.

Τα σετ: 25-27, 16-25, 22-25

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Λινς 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ, 76% υπ.), Παντακίδης 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Στέινμπεργκ 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ), Μπόγιτς 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ.), Καραγιάννης 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Ουίντερ 2 (1 άσος, 1/4 επ.), Δημητρακόπουλος (λ., 56% υπ.), Πλίκας, Παπαδημητρίου

Ηρακλής (Μπρουκς): Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Μπίλινγκς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ), Όουενς 13 (13/19 επ., 45% υπ.), Σμαραγδής 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κιρόγκα 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ.), Μπαμπαλιούτας (λ., 65% υπ.), Πιπέργιας, Γκόρτσανιουκ.