Δευτέρα 28 Μαρτίου 2011

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ, αλλά άφησε ένα βαθμό στη Νέα Φιλαδέλφεια και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή της Α1 γυναικών με τον Παναθηναϊκό. Όπως φαίνεται, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στο ντέρμπι "αιωνίων".

Οι "ερυθρόλευκες" έχασαν σημαντική ευκαιρία να πάρουν μία "καθαρή" νίκη, που θα τους διατηρούσε στο +1 από τις "πράσινες", με το οποίο θα είχαν ένα μικρό προβάδισμα τίτλου.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Μαρκόπουλο και ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Ανατόλια. Σε περίπτωση που δεν έχουν βαθμολογικές απώλειες, τότε ο νικητής στο κλειστό του Ρέντη την τελευταία αγωνιστική, θα είναι και ο πρωταθλητής.Στο 1ο σετ, παρά το πολύ καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 10-5, οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη έκαναν ένα σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά με 12-10. Ωστόσο, οι γηπεδούχες ξαναπήραν το προβάδισμα (19-18), αλλά ένα νέο σερί του Ολυμπιακού έφερε το σκορ στο 25-19, κυρίως χάρη στα πολύ καλά σέρβις της Νικούλη, που πήρε 4 άσους.
Το 2ο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την ΑΕΚ να στηρίζεται στα πολύ καλά σέρβις της Μποροβίνσεκ και να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 1-1 (25-23), χάρη σε δύο συνεχόμενους πόντους της Ντελ Ρίο στο φινάλε.

Η Δήμητρα Γιακουμή ήταν εντυπωσιακή στο 3ο σετ, όπως και γενικότερα οι "ερυθρόλευκες", με συνέπεια να πάρουν τεράστια διαφορά από νωρίς κι έφτασαν πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ με 23-14. Από εκείνο το σημείο όμως, χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στην Ένωση να μειώσει σε 24-22. Τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22, χάρη σε ένα δύσκολο καρφί της Κόλεβα.

Από το 4ο σετ άρχισε να βελτιώνεται αισθητά και η Εύα Χαντάβα, δίνοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις στον Ολυμπιακό. Ωστόσο, το σετ σημαδεύτηκε από διαιτητικά λάθη, αλλά και μία μίνι διακοπή. Συγκεκριμένα, στο 21-21 κι ενώ η Ογκνιένοβιτς ετοιμαζόταν για το σέρβις, κάποιοι οπαδοί της ΑΕΚ έριξαν αντικείμενα προς το μέρος της, αναγκάζοντας το διαιτητή να διακόψει για περίπου πέντε λεπτά το παιχνίδι.

Στη συνέχεια δεν υπήρξε κάποιο άλλο πρόβλημα από την κερκίδα, όμως κάποιες λάθος αποφάσεις (εκατέρωθεν) έκριναν σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του σετ, το οποίο κατέληξε σε "κιτρινόμαυρα" χέρια με 26-24. Χαρακτηριστικότερο λάθος ήταν ο τελευταίος πόντος του σετ, όπου το καρφί της Κόλεβα δόθηκε άουτ, ενώ η μπάλα είχε σκάσει ξεκάθαρα πάνω στη γραμμή.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά, καθώς προηγήθηκε με 7-1, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με 11-8. Τη λύση για τις φιλοξενούμενες έδωσε η Καβαθά, που με τρεις συνεχόμενους πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα της με 15-10.

ΑΕΚ (Κυριάκος Καμπερίδης): Μποροβίνσεκ 18 (4 άσοι, 11/19 επ., 3 μπλοκ), Παπαγεωργίου 3 (3/12 επ., 41% υπ.), Λαμπρινίδου 13 (1 άσος, 6/12 επ., 6 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (2 άσοι, 1/2 επ.), Καλαϊτζίεβα 9 (3 άσοι, 6/10 επ., 39% υπ.), Κις 15 (2 άσοι, 12/30 επ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 50% υπ.), Ντελ Ρίο 12 (10/25 επ., 53% υπ., 2 μπλοκ)

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιακουμή 17 (1 άσος, 13/20 επ., 2 μπλοκ), Κυριακίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκίμπσον, Κόλεβα 17 (16/38 επ., 30% υπ., 1 μπλοκ), Ογκνιένοβιτς 4 (1 άσος, 2/6 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 21 (6 άσοι, 14/33 επ., 36% υπ., 1 μπλοκ), Μαγγίνα (λ, 70% υπ.), Καβαθά 4 (1 άσος, 2/3 επ.), Νικούλη 8 (4 άσοι, 3/8 επ., 1 μπλοκ), Μουστάκη (40% υπ.)