Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Η 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

ΓΕ Παναχαϊκή - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός 2-3 (25-21, 14-25, 25-21, 25-27, 07-15)

Η Παναχαϊκή κατάφερε να κόψει βαθμούς στην έδρα της από τους δύο πρωτοπόρους που οδεύουν ολοταχώς προς την Α1 ανδρών. Ο Φοίνικας Σύρου είχε ηττηθεί στην Πάτρα, ενώ σήμερα, ο Παμβοχαϊκός, αν και άφησε βαθμό, πέρασε διά πυρός και σιδήρου με 3-2 σετ.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν τον προπονητή τους Άρη Αγγελόπουλο στην εξέδρα λόγω τιμωρίας και τον τραυματία Γιώργο Μαυρομάτη εκτός αποστολής, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στο τέταρτο σετ και με το σκορ στο 2-1 υπέρ τους. Η Παναχαϊκή λοιπόν προηγήθηκε με 24-20, ωστόσο η ομάδα του Νίκου Ζαλμά πέρασε στην… αντεπίθεση, ισοφάρισε κερδίζοντας 27-25 και στο τάι μπρέικ έκανε επίδειξη δύναμης.

Παναχαϊκή (Ανδρέας Φαλιέρος): Αγγελόπουλος, Κοβάτσεφ, Βλαχοστάθης, Μπασούκας, Π. Ρουμελιώτης, Μ. Ρουμελιώτης, Κόζης (λ), Ρίβας, Πεφάνης, Διονυσόπουλος

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Μπάκας, Κατσανεβάκης, Παπαθωμόπουλος, Στιβαχτής, Ροντρίγκο, Μπεκιάρης, Μιχαηλόγλου (λ), Νούλας (λ), Βαρδής, Κούλας, Σπηλιωτόπουλος

Φοίνικας Σύρου - Μίλων 3-1 (18-25, 25-17, 26-24, 25-20)

Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στα σετ από τον Μίλωνα, ο Φοίνικας κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να φτάσει σε μια ακόμη σπουδαία νίκη με 3-1 μέσα στη Σύρο. Το αποτέλεσμα αυτό επιτρέπει στους νησιώτες να είναι πρώτοι στην βαθμολογία, έπειτα από 16 αγωνιστικές και με έξι στροφές να απομένουν για το τέλος.

Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Κουρούπης, Θάνος, Αγγελίδης Νικηφορίδης, Ρούσης, Καρανικολάου, Κάπελλας (λ), Αρβανίτης, Παπακυριακού.

Μίλων (Χρήστος Ντόζης): Δεληπρίμης, Γκιούρδας, Κέχρας Πανούσος, Πουλής, Ιωακειμίδης, Δαρίδης (λ), Πολυχρονιάδης.

Οδυσσέας Αμαρουσίου - Κόροιβος 3-0 (25-11, 25-19, 25-16)

Σε λιγότερο από μία ώρα αγώνα, ο Οδυσσέας «καθάρισε» εύκολα την υπόθεση νίκη, κερδίζοντας τον Κόροιβο με 3-0 σετ. Η ομάδα του Αμαρουσίου έπιασε έτσι στην 4άδα τον Μίλωνα, ενώ βρίσκεται σε απόσταση βολής και από την τριάδα, αφού η Παναχαϊκή έχασε στην έδρα της.

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Παπαδόπουλος Χ., Κρέτσης, Κούνας(φωτό), Χριστοδούλου, Μανιόπουλος, Δημητρίου, Σιόλας (λ), Μπαλογιάννης.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Παναγιώτης Γκρουμούσας): Παναγιωταράς, Λυκούρεσης, Αναστασίου, Αλεξίου, Μαδούρας, Τσερεγκούνης, Αχιλλεόπουλος (λ), Θανασούλας.

Νέα Μουδανιά - Μεταμόρφωση 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 12-25)

Η Μεταμόρφωση επέστρεψε στις επιτυχίες με νίκη μέσα στα Μουδανιά που παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Έστω και αν οι γηπεδούχοι πάλεψαν τα τρία πρώτα σετ, το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν σε 1-1, αλλά στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων.

Νέα Μουδανιά (Ροδοβίτης): Τσιάρας, Δανάς, Καρασαρλίδης, Βέλο, Κατσιαφλάκας, Ίλιτς, Πάντσιος (λ), Μυλωνάς (λ), Αποστόλου, Χατζηγιαννάκης.

Μεταμόρφωση (Κουμουνδούρος): Λένας, Καπετανόπουλος, Φιλιππαίος, Φραγκιαδάκης, Μήττας, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Αδαμόπουλος, Κουμουνδούρος.

ΣΠΑ Καρδίτσας - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 18-25, 27-25, 25-23)

«Τρένο» πηγαίνει ο ΣΠΑΚ που το βράδυ του Σαββάτου πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη του με 3-1 σετ κόντρα στη Νίκη Αιγινίου, που μπορεί να είναι μια-δυο θέσεις πιο κάτω, αλλά απέχει αρκετά βαθμολογικά από τους Καρδιτσιώτες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με τον Θανάση Στράντζαλη να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας, κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν και έχασαν το τρίτο και το τέταρτο σετ στις λεπτομέρειες.

ΣΠΑ Καρδίτσας (Λορένζο Ρόνζι): Χήρας, Μέινβιλ, Αλεξίου Φ., Τσολάκος, Νεδιλάκης, Κολτσιάκης, Γκανάς (λ), Ρεζκ, Τσοπάνογλου, Αλεξίου Αθ.

Νίκη Αιγινίου (Θανάσης Στράντζαλης): Αναστασιάδης, Κρασνιέφσκι, Γάτσης, Γεωργόπουλος Β., Φίνος, Θολιώτης, Τσιουμπλής (λ), Γκορίδης, Βασιλάκος, Μωυσίδης.

ΑΕΚ - Γαλαξίας 3-2 (37-35, 16-25, 25-21, 24-26, 15-06)
Στο ντέρμπι… ουραγών έγινε πραγματική «μάχη» με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει εις βάρος του Γαλαξία στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ. Οι δύο ομάδες παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού…

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Πανδής, Ιβάνκοβιτς, Καπίρης, Χατζηπροδρόμου, Μπουγάς, Πελτέκης, Γιουβανάκογλου (λ), Μεσσάλας, Παυλόπουλος

Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης): Δημητριάδης Α., Γεροβασιλείου, Παραβισάνος, Κόκκινος, Ποτολίδης, Αποστόλου, Κνάπεκ (λ), Δημητριάδης Θ., Παλέντζας, Βανδώρος, Μούρτζιος.