Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Έσπασε το ρόδι ο Γιοβάνοβιτς
Πρώτη νίκη και τρίποντο για τον Παμβοχαϊκό που νίκησε με 3-0 (25-23, 25-13, 25-21) σετ τον Ηρακλή εντός έδρας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League, με τον Ζόραν Γιοβάνοβιτς να σημειώνει 21 πόντους.
Ο Παμβοχαϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Θάνο Τερζή και ο Ηρακλής χωρίς τον Μάρεκ Μίκουλα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο με 6-3 μετά από δυο άσους του Γιοβάνοβιτς, η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ απάντησε με 9-8 και 15-13 (άσος Νοβοσέλατς) αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 22-22 και το σετ τελείωσε με πόντο του Πανταλέων (25-23).

Με τον Γιώργο Δρογκάρη να ...πυροβολεί από την γραμμή του σερβίς και να «σμπαραλιάζει» την υποδοχή του Γηραιού η κατάκτηση του δεύτερου σετ ήταν εύκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους (25-13).

Στο τρίτο σετ ο τεχνικός του Ηρακλή πέρασε στο παιχνίδι ακραίο τον Μπόζιτς και διαγώνιο τον Τζουμάκα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-4. Με τον Δρογκάρη να πηγαίνει και πάλι στην γραμμή του σερβίς οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα σε 8-9 και στην συνέχεια ξέφυγαν με 19-16. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα στο σκορ και με τις λύσεις στις κρίσιμες φάσεις έφτασε στην κατάκτηση του σετ και κατά συνέπεια της νίκης.

Διαιτητές: Ονόπας – Κυριοπούλου
Τα σετ: 25-23, 25-13, 25-21
*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ ενώ του Ηρακλή: 5 άσσοι, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 12, Μπεκιάρης 2, Δρογκάρης 3 (1 άσο), Καραγιάννης 8, Πανταλέων 13 (1 άσο), Γιοβάνοβιτς 21 (3 άσοι), Δημητρακόπουλος (λ 40% υπ. - 13% άριστες), Κατσανεβάκης, Πατρινός, Μπάκας.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Κολτσιάκης 3, Χατζηπαραδείσης 6 (1 άσο), Νοβοσέλατς 2, Ανδρεάδης 5, Εφραιμίδης 6 (2 άσοι), Μπόζιτς 10, Κουζούνης (λ 56% υπ. - 33% άριστες) Τσιάρας, Τζιουμάκας 7 (1 άσο), Κυπριανός.

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου. Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα έχασε με 2-3 (25-23, 16-25, 25-23, 21-25, 9-15) σετ από τον Εθνικό στο κλειστό Αλεξανδρούπολης για την 5η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ και έχει παράπονα από την διαιτησία των Θέμελη και Μπαντιανίδη.
Διαιτητές: Θέμελης – Μπαντιανίδης
Τα σετ: 23-25, 25-16, 23-25, 25-21, 15-9

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 12, Γραμματικάκης 10, Σιδηρόπουλος 3, Παπάζογλου 8, Δαλακούρας Α. 11, Κουμεντάκης 18, Μίτρεφ (λ 73% υπ. - 63% άριστες) Δαλακούρας Κ., Κόβατς, Βλαχόπουλος 1.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 5, Κουρνέτας 2, Τακουρίδης 11, Μπέμε 17 (17/40 επ.), Κράουζε 19, Λάππας 21, Γκαράς (λ 71% υπ. - 61% άριστες), Αρβανίτης 1, Τσέργας, Ίλιτς, Θάνος 4.