Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-0 ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ - ΜΙΛΩΝΑΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

«Ξέσπασε» σε ΠΑΟΚ με σούπερ Βόγκελ, Στίγγα
Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και έχοντας ως όπλο το μπλοκ με πρωταγωνιστές τους Βόγκελ, Στίγγα ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-0 (25-22, 25-17, 25-19) σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, παίρνοντας το πρώτο «τρίποντο», στο εξ' αναβολής ματς της 5ης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ.
Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη συνέχισε την καλή αγωνιστική της εικόνα ύστερα από το ματς με τον Παμβοχαϊκό και μετά το 12-18 που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ, βελτίωσε αισθητά το μπλοκ της και παίζοντας με τους κεντρικούς Στίγγα (10π. 8/10 επιθέσεις, 2 μπλοκ) και Βόγκελ (12π. 8/9 επιθέσεις, 4 μπλοκ), που βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, έφτασε εύκολα στη νίκη.

Του: Αντώνη Αραβαντινού
Την θέση «κλειδί» του διαγώνιου κλήθηκε να καλύψει για τον ΠΑΟΚ ο Δημήτρης Χατζηηλιάδης, αντικαθιστώντας τον τραυματία Απόστολο Αρμενάκη.
Ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Γιάννη Μέλκα, που μετά το επιτυχημένο ξεκίνημα στη σεζόν με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς, η ομάδα παρουσιάζει διαφορετικό πρόσωπο. Σίγουρα στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό φάνηκε αισθητά η απουσία του Αρμενάκη.
Δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, όπου με κύριο όπλο το μπλοκ πήρε μια διαφορά 3-6 πόντων, προηγήθηκε 18-12, όμως ο Παναθηναϊκός με την είσοδο του Ιωάννου στην θέση του Γουόκερ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ έφτασε το σκορ στο 19-19. Στο 22-22 ο Στέλιος Καζάζης πέρασε στο παιχνίδι τον Βολουδάκη που τα σέρβις του δυσκόλεψαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και με δύο πόντους του Ιωάννου και έναν πρώτο χρόνο του Βόγκελ, οι πράσινοι έκαναν το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με βασικό ακραίο τον Ιωάννου στη θέση του Γουόκερ και ο ΠΑΟΚ έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα με πασαδόρο τον Αμπουίλα στην θέση του Πλίκα. Οι πράσινοι συνέχισαν με τη… φόρα του πρώτου σετ, ενώ βελτιώθηκαν σε μπλοκ και σέρβις, παίζοντας συχνά πρώτο χρόνο με τους Στίγγα και Βόγκελ.
Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με πασαδόρο τον Πλίκα και ως το 16-16 το ματς ήταν ντέρμπι. Εκεί δύο λάθη των παικτών των φιλοξενουμένων έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους και στην συνέχεια οι Ραγκουζόνι και Βόγκελ ανέβασαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (20-16). Η ανεβασμένη ψυχολογία των παικτών του Στέλιου Καζάζη δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ να αντιδράσει και το 3-0 ήταν γεγονός.
Διαιτητές: Γεωργουλέας - Μυλωνάκης
Τα σετ: 25-22, 25-17, 25-19
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σ. Καζάζης): Λιβαθηνός, Ραγκουζόνι 14 (12/28 επ., 2 άσοι,), Γουόλκερ 1 (1/5 επ., 78% υπ. - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (10/16 επ., 1 άσο, 84% υπ. - 26% άριστες), Στίγγας 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Βόγκελ 12 (8/9 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης -λ (83% υπ. - 33% άριστες), Ιωάννου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 18% άριστες), Βολουδάκης, Μανιόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γ. Μέλκας): Παντακίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Πλίκας 2 (2/3 επ.), Χατζηηλιάδης 9 (9/18 επ.), Νικόλοφ 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 16% άριστες), Κανέλλος 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 4 (4/21 επ., 57% υπ. - 21% άριστες) / Παπαδημητρίου -λ (86% υπ. - 29% άριστες), Στεφανίδης, Αμπουίλα.

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε η Νίκη Αιγινίου στο κλειστό γυμναστήριο του Κολινδρού, νικώντας με 3-0 σετ τον Μίλωνα στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική.
Οι  γηπεδούχοι  εκμεταλλευόμενοι της απουσίας του Θεολόγου Δαρίδη αλλά και της προβληματικής υποδοχής του Μίλωνα (40% με 25% άριστες) πήραν την δεύτερη συνεχόμενη καθαρή νίκη στο κατάμεστο και πάλι κλειστό του Κολινδρού.

Από την ομάδα του Θανάση Στράντζαλη ξεχώρισαν οι: Γκεοργκίεφ (14 πόντοι, 1 άσος, 10/16 επιθέσεις, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (13 πόντοι, 12/20 επ, 1 μπλοκ), Μακλάχλιν (12 πόντοι, 1 άσοι, 2 μπλοκ). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Πανούσος (11 πόντοι) και Ζαπάτα (10 πόντοι,  2 άσοι).

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Δανιηλίδου

Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-19 σε 74. Πόντοι: 75-55

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 5 άσοι, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 20 λάθη του Μίλωνα και του Μίλωνα: 4 άσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη της Νίκης Αιγινίου.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 13, Μακλάχλιν 12, Γάτσης 6, Γκεοργκίεφ 14 Γκορίδης 6, Εφραιμίδης (λ. 79% υπ. - 64% άριστες), Γεωργόπουλος Β., Αναστασιάδης 1, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Α.

ΜΙΛΩΝΑΣ (Ντόζης): Ζαπάτα 10, Λιάσκος 1, Καρανικολάου 3, Μουρούτης 7, Μοσκουέρα 2, Πανούσος 11, Πολυχρονιάδης (λ. 30% υπ. - 20% άριστες), Κεχράς, Βασιλάκος 5.