Κυριακή 14 Ιουλίου 2013

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΙΝΙΑ

Μεθενίτη / Κις
Οι απίστευτες άμυνες της Πηγιάννα Μεθενίτη έστειλαν το «ζευγάρι» της (με την Κάταλιν Κις) στον τελικό του Masters του Σχοινιά, καθώς επικράτησαν για δεύτερη φορά μέσα σε 24 ώρες των Βίκυ Αρβανίτη και Πέννυς Καραγκούνη.
Το τελικό 2-1 (16-21, 21-17, 15-12) διαμορφώθηκε μετά από μία ώρα και πέντε λεπτά αγώνα, με δυνατές φάσεις πάνω στο φιλέ. Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο ως τα μέσα του, όταν οι άσοι των Αρβανίτη και Καραγκούνη έκαναν το σκορ 15-13, 17-14 και 20-15, με την Πέννυ να κερδίζει πάνω στο φιλέ την Κις για το 21-16.

Στο δεύτερο σετ οι Κις / Μεθενίτη ξέφυγαν με 7-3 και με απίστευτες άμυνες της δεύτερης το σκορ έγινε 18-13! Στο 20-15 οι Αρβανίτη / Καραγκούνη πήραν δύο πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να πιέσουν κι άλλο και η Κις τελείωσε το σετ στο τρίτο σετ πόιντ (21-17).

Έτσι φτάσαμε στο τάι μπρέικ, με το κοινό να χειροκροτεί και να ενθαρρύνει τις δύο ομάδες. Με τις Κις / Μεθενίτη να «σημαδεύουν» την άπειρη Καραγκούνη, η ομάδα με τα κόκκινα πήρε προβάδισμα με 5-2 και 9-6, με την εθνική ομάδα να «επιστρέφει» μειώνοντας σε 10-9.

Στο 11-10 η Καραγκούνη έβγαλε ωραία άμυνα αλλά πλάσαρε άστοχα κι αντί για το 11-11 έγινε το 12-10. Λίγο μετά η Μεθενίτη έκανε το 13-11, η Καραγκούνη μείωσε σε 13-12, η Κις «έσπασε» το μπλοκ της Πέννυς για το 14-12 και η Πηγιάννα με άσο έγραψε το τελικό 15-12!

Κάταλιν Κις και Πηγιάννα Μεθενίτη, μετά το διάλλειμα με την τρίτη θέση στην Αίγινα, επιστρέφουν λοιπόν σε τελικό, διεκδικώντας το τρίτο τους χρυσό κόντρα στις Αρετή Τέζα και Εύη Χρήστου που νωρίτερα είχαν επιβληθεί των Αθηνά Δηλαβέρη / Μιμή Γκότζη με 2-1 (08-21, 21-17, 15-12). Τέζα / Χρήστου είναι για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε τελικό και θέλουν την πρωτιά!

Πρώτο σερβίς του μεγάλου τελικού στο ΚΑΡΑΒΙ Sports Club στις 4μ.μ.