Δευτέρα 15 Ιουλίου 2013

ΚΟΥΖΟΥΝΗΣ / ΜΠΙΛΛΗΡΗΣ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΙΝΙΑ

Φερνάντο ΜΠΙΛΛΗΡΗΣ
Τρίτη και… φαρμακερή για τους Παύλο Κουζούνη και Φερνάντο Μπιλλήρη που μετά τις ήττες σε Ρέντη και Αίγινα πήραν ρεβάνς από τους Νίκο Ζουπάνη και Γιώργο Κοτσιλιάνο κατακτώντας την πρωτιά στο ΚΑΡΑΒΙ Sports Club.
Η εθνική ομάδα beach volley, παρά την άσχημη εμφάνιση και το χαμένο πρώτο σετ, επικράτησε με 2-1 (15-21, 22-20, 15-10) των Ζουπάνη / Κοτσιλιάνο που προέρχονταν από τρία χρυσά μετάλλια ως τώρα στο Πανελλήνιο Σιρκουί χωρίς μάλιστα να έχουν χάσει ματς!

Οι μέχρι σήμερα αήττητοι της διοργάνωσης είχαν «δώσει» μόλις ένα σετ στα 15 προηγούμενα παιχνίδια τους (σ.σ. στον τελικό της Σύρου), αλλά αυτή τη φορά βρήκαν τον… μάστορά τους.

Στο πρώτο σετ οι Ζουπάνης / Κοτσιλιάνος προηγήθηκαν με 4-0 και 13-5 (με δύο σερί άσους του Ζουπάνη) και πανηγύρισαν με 21-15. Στο δεύτερο, οι Μπιλλήρης / Κουζούνης, ξεπερνώντας την κούραση από την υπερπροσπάθεια του ημιτελικού, κατάφεραν να επιβάλουν αυτοί ρυθμό στο σετ.

Το 10-4 έγινε 15-9, 19-13 και 20-15. Κάπου εκεί οι Ζουπάνης / Κοτσιλιάνος πήγαν να ανατρέψουν τα πάντα, όταν με σερί 5-0(!) ισοφάρισαν σε 20-20. Τελικά ένα μπλοκ του Κουζούνη στον Κοτσιλιάνο και ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μπιλλήρη έγραψαν το 22-20 οδηγώντας τον τελικό στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι Μπιλλήρης / Κουζούνης προηγήθηκαν με 6-3, με άμυνα και επίθεση του Μπιλλήρη και έφτασαν στο 10-6 με άσο του Κουζούνη. Στο 11-7 ο τελευταίος σταμάτησε με μπλοκ τον Κοτσιλιάνο (για το 12-7), ενώ στο 13-9 ο Ζουπάνης πρώτα δέχθηκε μπλοκ και μετά κάρφωσε στο φιλέ, δίνοντας το πρώτο σετ-ματς μπολ στους αντιπάλους (14-9).

Ο Ζουπάνης μείωσε σε 14-10, αλλά στην επόμενη φάση η ξεκάθαρη επαφή του με το φιλέ σε προσπάθεια για μπλοκ στον Κουζούνη που έκανε… προσποίηση, έγραψε το 15-10, με τους Κουζούνη / Μπιλλήρη να είναι οι «χρυσοί» νικητές!

Τελικός
21. Ζουπάνης Ν. / Κοτσιλιάνος Γ. vs Κουζούνης Π. / Μπιλλήρης Φ. 1-2 (21-15, 20-22, 12-15)