Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

ΣΛΙΝΤΡΕΧΤ - ΑΕΚ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εύκολη ήττα της ΑΕΚ, «χλωμή» η πρόκριση
Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην Ολλανδία και ηττήθηκε μάλλον εύκολα με 3-0 από την Σλίντρεχτ και έτσι η πρόκριση στις 16 του Τσάλεντζ Καπ γυναικών δυσκολεύει πολύ. Η Ένωση χρειάζεται καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) για να οδηγήσει το ματς στο χρυσό σετ.
 Η ΑΕΚ μπήκε στον αγώνα πολύ νωθρά με συνέπεια η γηπεδούχος να πάρει προβάδισμα από νωρίς. Το 8-4 έγινε 19-9 και όλα τελείωσαν. Η Ένωση εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και στη μεγαλύτερη διάρκειά του διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-19. Σε εκείνο το σημείο, η Σλίντρεχτ με ένα μικρό σερί 3-0 ξαναμπήκε στον αγώνα και πήρε προβάδισμα στο 23-22, ενώ είχε και δύο σετ μπλοκ στην διάθεσή της (24-22) τα οποία δεν χρειάστηκε. Στο τρίτο σετ, οι Ολλανδέζες κάλυψαν την αρχική  διαφορά της ΑΕΚ (5-8) ανεβάζοντας στροφές μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ισοφάρισε στο 13-13, ενώ πήρε μια διαφορά στο 21-18 που αργότερα έγινε 25-19.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-22, 25-19)