Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΑΝΤΡΩΝ Η ΠΟΛΩΝΙΑ

Υπόκλιση στην Παγκόσμια Πολωνία (photos - πανόραμα)
 Με οδηγό τον Μίκα η Πολωνία είναι η νέα Παγκόσμια πρωταθλήτρια μετά τη νίκη της επί της Βραζιλίας με 3-1. Παρόλο που έχασε το πρώτο σετ η οικοδέσποινα πανηγύρισε τον τίτλο μπροστά σε 11,000 οπαδούς που ήταν μέσα στο γήπεδο και άλλους πολλούς εκτός αυτού.
Άξια πρωταθλήτρια η Πολωνία τόσο σε αγωνιστικό όσο και σε οργανωτικό επίπέδο. Έσπασε όλα τα κοντέρ σε αριθμό τηλεθέασης και εισιτηρίων, έσπασε το σερί των Βραζιλιάνων και έχει δημιουργήσει την δική της δυναστεία στο βόλεϊ.
Οι Βραζιλιάνοι, οι οποίοι μετρούσαν τρεις σερί κατακτήσεις τίτλων και ήθελαν να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα έφτανε στις τέσσερις σερί, πήραν εύκολα το πρώτο σετ, ωστόσο κομβικό αποδείχθηκε το δεύτερο.
Εκεί η Πολωνία προηγήθηκε 17-12 με τους Βραζιλιάνους να ισοφαρίζουν 17-17 και τον Στεφάν Αντιγκά να περνά στο ματς τον Ζαγκούμνι με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να επαναφέρει την ηρεμία και την Πολωνία να ισοφαρίζει σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση και στο 23-23 του γ’ σετ ο Μίκα αρχικά και ο Λουκαρέλι με άουτ επίθεση έδωσαν το προβάδισμα στους οικοδεσπότες.

Ο Λουκαρέλι εν τέλει αποδείχθηκε μοιραίος για την Βραζιλία, η οποία προηγήθηκε με 20-17, αλλά η Πολωνία ισοφάρισε 21-21. Κι εκεί ο νεαρός ακραίος έκανε μία υπέρβαση και δέχθηκε δύο μπλοκ για να γίνει το σκορ 24-21. Ο ίδιος πήρε τον επόμενο πόντο (24-22), όμως ο Βλάζλι τελείωσε την επίθεση και το πάρτι σε όλη την Πολωνία είχε αρχίσει.
Τα σετ: 1-3 (25-18, 22-25, 23-25, 22-25)
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρεζέντε) : Ρεζέντε 3, Ντε Σόουζα 18, Ντος Σάντος 7, Εντρές 8, Λουκαρέλι 18, Σάατκαμπ 15 / Σίλβα (λ), Ντα Σίλβα (λ), Καρμπονέρα, Βισότο 2, Φοντέλες, Βιέιρα.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά) Νοβακόρσκι 10, Βινιάρσκι 13, Κλος 5, Βλάζλι 14, Ντρζίζγκα, Μίκα 22 / Κονάρσκι, Ζαγκούμνι, Κούμπιακ.