Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΑΕΚ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Β΄ ΦΑΣΗΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το Ανατόλια νίκησε με 3-1 την πρωταθλήτρια της α' φάσης, ΑΕΚ, στην πρεμιέρα της β' φάσης της Α1 γυναικών και μπήκε με το δεξί στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.
Η Ένωση προηγήθηκε στη Θεσσαλονίκη, παίρνοντας εύκολα το πρώτο σετ με 25-19, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχες βελτιώθηκαν αισθητά και πήραν στις λεπτομέρειες το 2ο σετ.

Ωστόσο, στα επόμενα δύο σετ, η ομάδα της Ευστρατίας Κοκκίνου κυριάρχησε στο τάραφλεξ και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, πέτυχε μία εντυπωσιακή νίκη, που της χαρίζει τρεις βαθμούς.

Για τις θέσεις 7-12, ο Ηρακλής πέτυχε τεράστια ανατροπή στην Κυψέλη επί του Πανελληνίου, που βρέθηκε να προηγείται με 2-0 και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2.

Οι γηπεδούχες στηρίχθηκαν στο εξαιρετικό τους σέρβις (14 άσοι) στα δύο πρώτα σετ, με πρώτη σκόρερ τη νεοαποκτηθείσα Βέσνα Γέλιτς, η οποία όμως είχε κακό ποσοστό στις επιθέσεις της.

Στη συνέχεια ο "γηραιός" ανέβασε στροφές και με πέντε παίκτριες να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων, πήρε με 33-31 το 3ο σετ. Από εκεί και πέρα, με ανεβασμένη ψυχολογία, η ομάδα του Τάκη Φλώρου έφτασε στη νίκη και ξεκίνησε με το δεξί στη β' φάση.

Πανελλήνιος (Νίκος Μπουτσουρής): Λαγουδάκη 17 (3 άσοι, 14/37 επ., 74% υπ.), Γέλιτς 20 (2 άσοι, 17/52 επ., 1 μπλοκ), Χρήστου 16 (1 άσος, 13/27 επ., 41% υπ., 2 μπλοκ), Δίρβα 15 (3 άσοι, 6/17 επ., 6 μπλοκ), Καραβανά 6 (2 άσοι, 1/3 επ., 3 μπλοκ), Λέτο Μπιόλο 5 (3 άσοι, 2/3 επ.), Κίτσου (λ, 47% υπ.), Σκόρτσα, Μουζάκη 4 (1 άσος, 2/12 επ., 58% υπ., 1 μπλοκ)

Ηρακλής (Τάκης Φλώρος): Τοτσίδου 14 (9/27 επ., 33% υπ., 5 μπλοκ), Μοράρου 4 (2 άσοι, 1/1 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 12 (1 άσος, 7/16 επ., 4 μπλοκ), Γιόζα 12 (10/26 επ., 58% υπ., 2 μπλοκ), Γιακούμπ 13 (6/16 επ., 7 μπλοκ), Λιουλένοβα 10 (10/28 επ.), Κελεσίδου (λ, 46% υπ.), Λαδένη 1 (1/3 επ.), Δαουλτζόγλου, Λεωνιδάκη