Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Η 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Κόροιβος Αμαλιάδας - Φοίνικας Σύρου 1-3 (23-25, 25-19, 19-25, 23-25)

Η 9η νίκη για τον Φοίνικα Σύρου είναι γεγονός… Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος βρήκαν αντίσταση στην Αμαλιάδα, ωστόσο κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Κόροιβου χωρίς απώλειες (3-1 σετ) και να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Όσο για τους γηπεδούχους, δεν μπόρεσαν να κερδίσουν έστω έναν βαθμό και παραμένουν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Παναγιώτης Γκρουμούσας):
Αλεξίου, Αναστασίου, Λυκούρεσης, Μεντένιτσα, Καραγκιόζης, Μαδούρας, Αχιλλεόπουλος (λ), Παναγιωταράς.

Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος):
Κουρούπης, Μοσκουέρα, Τσέργας, Θάνος, Νικηφορίδης, Καρανικολάου, Κάπελλας (λ), Παπακυριακού, Αγγελίδης.

Νίκη Αιγινίου - Μίλων 3-1 (25-22, 15-25, 25-22, 25
-16)

Τη μεγάλη έκπληξη πέτυχε η Νίκη κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Μίλωνα στο Αιγίνιο και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε εύκολα σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην είχαν στη σύνθεσή τους τον Χατζηαντωνίου και τον Πανούσο, όμως, έπαιξαν μεταξύ άλλων οι Γκιούρδας και Σαμαράς χωρίς όμως να καταφέρουν
να αποτρέψουν την ήττα-έκπληξη. Δύο κάρτες δέχτηκε ο λίμπερο των γηπεδούχων Τσιουμπλής για διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή. Στο τρίτο σετ αντίκρισε την κίτρινη και στο τέταρτο την κόκκινη.

Νίκη Αιγινίου (Αντώνης Παπαδόπουλος):
Αναστασιάδης, Φίνος, Ράπτης, Γεωργόπουλος Β., Κρασνιέφσκι, Θολιώτης, Τσιουμπλής (λ), Γκορίδης, Βασιλάκος, Γάτσης, Μωυσίδης.

Μίλων (Χρήστος Ντόζης):
Κεχράς, Ιωακειμίδης, Παπαθανασίου, Γκιούρδας, Σαμαράς, Πουλής, Δαρίδης (λ), Δεληπρίμης, Λάιος.

Παμβοχαϊκός (φωτό)- Γαλαξίας 3-0 (25-15, 25-15, 25-15)

Μέσα σε μία ώρα αγώνα ο Παμβοχαϊκός «καθάρισε» την αναμέτρηση με τον Γαλαξία και συνέχισε νικηφόρα την προσπάθειά του στην 9η αγωνιστική, προερχόμενος από την πρώτη ήττα του στη Σύρο. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική με τους γηπεδούχους να είναι κλάσεις ανώτεροι σε όλα τα σετ.

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς):
Παπαθωμόπουλος, Μαρτίνες, Μπάκας, Μπεκιάρης, Κατσανεβάκης, Στιβαχτής, Μιχαήλογλου (λ), Νούλας (λ).

Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης):
Μούρτζιος, Κόκκινος, Γενίτσαρης, Παλέντζας, Αποστόλου Δ., Γεροβασιλείου, Κνάπεκ (λ).

Μεταμόρφωση - ΑΕΚ 3-1 (25-12, 19-25, 25-15, 25-21)

Επιστροφή στις νίκες για την Μεταμόρφωση με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Κώστα Αρσενιάδη, ο οποίος επέστρεψε στην «Ένωση» αντί του Λακασά. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ σε ρυθμούς προπόνησης, όμως, οι φιλοξενούμενοι που είχαν και αρκετό κόσμο μαζί τους συνήλθαν και πέτυχαν την ισοφάριση. Από εκεί και πέρα, όμως, η ανωτερότητα των γηπεδούχων φάνηκε στο τρίτο σετ όπου έγινε εύκολα το 2-1 και το 3-1 έγινε ύστερα από ντέρμπι, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κοντά στο 15-11, 19-17 και 22-19.

Μεταμόρφωση (Γιώργος Κουμουνδούρος):
Φιλιππαίος, Φραγκιαδάκης, Αλεξανδρόπουλος, Καπετανόπουλος, Λένας, Αλεξόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Μήττας, Αδαμόπουλος.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης):
Γιουβανάκογλου, Παυλόπουλος, Πανδής, Καπίρης, Πελτέκης, Χατζηπροδρόμου, Χανδρινός (λ), Μπουγάς, Μεσαλάς.

Οδυσσέας Αμαρουσίου - Μουδανιά 3-0 (25-15, 25-22, 25-23)

Ένα εύκολο πρώτο σετ και από εκεί και πέρα... ντέρμπι στο δεύτερο και το τρίτο για τον Οδυσσέα Αμαρουσίου που κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 3-0 κόντρα στα Μουδανιά που είχαν στον πάγκο τους ως νέο προπονητή τον Βαγγέλη Ροδίτη. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Αμαρουσίου που συνεχίζει να εντυπωσιάζει, ενώ αντίθετα τα Μουδανιά παραμένουν η μόνη ομάδα χωρίς βαθμό στην κατηγορία.
Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Κρέτσης, Κούνας, Μπαλογιάννης, Μανιόπουλος, Δημητρίου, Παπαδόπουλος Χ., Αραμπατζής (λ). Νέα Μουδανιά (Βαγγέλης Ροδίτης): Κατσιαφλάκας, Αποστόλου, Δανάς, Ίλιτς, Βέλο, Πάντσιος (λ), Καλαϊτζής, Καρασαρλίδης.

Παναχαϊκή - ΣΠΑ Καρδίτσας 2-3 (25-14, 25-17, 19-25, 15-25, 13-15)

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στην Πάτρα με την Παναχαϊκή να φτάνει εύκολα στο 2-0, αλλά να... επαναπαύεται στη συνέχεια και να το πληρώνει με την ανατροπή σε 2-3 από τον ΣΠΑ Καρδίτσας. Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν μετά το 2-0 και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στην τρίτη σερί νίκη τους.