Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2011

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με νίκη συνέχισε της υποχρεώσεις του στο Ελληνικό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη νίκησε τον μαχητικό Πανελλήνιο πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό 3-0 (26-24, 25-20, 25-15) στον εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζούριτς που ήθελαν να τον προφυλάξουν ενόψει του ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ, αλλά και τον Ντεσπέϊν που μοιάζει να είναι «ξένο» σώμα στην ομάδα. Αντίθετα, για πρώτη φορά ο Ανδρέας Φράγκος αγωνίστηκε εναντίον της παλιάς του ομάδας.
Στο 1ο σετ, ο Πανελλήνιος απείλησε τον Ολυμπιακό αφού βρέθηκε μπροστά με 17-16 και 23-22. Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα έφτασε πρώτη στο σετ μπολ 24-23. Η εμπειρία των ερυθρολεύκων ήταν αυτή που έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με επίθεση του Γιαμπλόνσκι και μπλοκ του Ανδρεάδη 26-24.
Μια από τα ίδια και στο δεύτερο σετ, με την ομάδα του Πανελληνίου να αποδεικνύεται πολύ σκληρή απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι «ολυμπιονίκες» πέρασαν μπροστά στα μέσα του σετ 17-16 με μπλοκ του Εστράδα στον Παπάζογλου. Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Μια επίθεση από τον Σζάρεκ, ένα μπλοκ του Ανδρεάδη στον Παγιάν και ένας άσσος του Παπάζογλου, έβαλαν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού, για να πάρει το σετ 25-20 κάνοντας το 2-0. Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και με πόντο του Σωτηρίου πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα 8-2. Στη συνέχεια, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δε συνάντησε δυσκολία, παίρνοντας το σετ 25-15.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Φράγκος 7 (7/19 επ., 71% υπ. - 57% άριστες), Φιλίποβ 2, Κραλ 4 (4/5 επ.), Ανδρεάδης 11 (5/9 επ., 2 άσους, 4 μπλοκ), Σζάρεκ 12 (8/17 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/16 επ., 2 άσους, 59% υπ. - 18% άριστες), Κουζούνης -λ 67% υπ. - 33% άριστες) / Σωτηρίου 4 (3/5 επ., 1 άσος), Παπάζογλου 6 (6/7 επ.), Κοκκινάκης.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Κλαρούδας): Ρουμελιωτάκης 5 (5/17 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Λουκάς 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 29% άριστες), Σαμαντάς 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Εστράδα 11 (7/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λιάσκος, Παγιάν 11 (11/26 επ.), Γκούζντα -λ 36% υπ. - 20% άριστες) / Τοκάνης 1.