Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2011

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το Μαρκόπουλο κυριάρχησε στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού στα Μεσόγεια.
Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη ήταν καλύτερη από τις "πράσινες" και δίκαια έφτασε στη νίκη, που την έφερε σε απόσταση αναπνοής από το δεύτερο Ολυμπιακό.

Από την άλλη, οι πρωταθλήτριες έμειναν στην 4η θέση, 10 ολόκληρους βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, μόλις μία εβδομάδα πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση.
"Όπλο" των γηπεδούχων ήταν το πολύ καλό τους μπλοκ, αλλά και τα εξαιρετικά τελειώματα της Βραζιλιάνας διαγώνιας, Μίλκα Ντα Σίλβα.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-21, αλλά ένα σερί 4-0 του Μαρκόπουλου, του έδωσε το σετ με 25-23. Στο δεύτερο σετ, το Μαρκόπουλο ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, με συνέπεια να το κατακτήσει εύκολα με 25-17.

Όλα έδειχναν στο 3ο σετ πως το Μαρκόπουλο θα φτάσει σε ένα άνετο 3-0, αφού βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 21-17, αλλά με τη Δηλαβέρη να πηγαίνει στο σέρβις, το "τριφύλλι" έφτασε στο 25-22, μειώνοντας σε 2-1.

Τελικά, σε ένα συγκλονιστικό 4ο σετ, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, το Μαρκόπουλο νίκησε με 26-24, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη.

"Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό που έπαιξε πολύ καλά, συγχαρητήρια και στα δικά μας κορίτσια που έπαιξαν με ψυχή. Για εμάς αυτή η νίκη είναι μια πιστοποίηση της δουλειάς και της αξίας των κοριτσιών. Συνήθως όλοι καρπωνόμαστε τις επιτυχίες, αλλά αυτά που τραβάνε στις προπονήσεις τα κορίτσια, δεν πληρώνονται. Η νίκη λοιπόν ανήκει πρώτα στα κορίτσια και είναι μια χαρά για να συνεχίσουν την προσπάθειά τους", είπε μετά την αναμέτρηση ο Γιώργος Λυκούδης.

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Κοσμά 10 (1 άσος, 8/17 επ., 44% υπ., 1 μπλοκ), Σαπαρέφσκα 7 (1 άσος, 3/11 επ., 3 μπλοκ), Ντα Σίλβα 20 (2 άσοι, 17/36 επ., 1 μπλοκ), Τσαπραλή 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Σιμάνκοβα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 25 (20/43 επ., 52% υπ., 5 μπλοκ), Κονόμη (λ, 66% υπ.), Κουτσιβίτη, Μαρκοπούλου

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Μαχόν 16 (2 άσοι, 14/46 επ., 29% υπ.), Τζανακάκη 7 (1 άσος, 3/10 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (2 άσοι, 1/3 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 6 (1 άσος, 2/4 επ., 2 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 16 (16/47 επ.), Μόλναρ 14 (13/26 επ., 72% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 80% υπ.), Δηλαβέρη 1 (1 άσος)