Πέμπτη 3 Μαρτίου 2011

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-2 ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΟΥ ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ρολάντο Ντεσπέιν "εκτέλεσε" τον Παναθηναϊκό από τη θέση του σέρβις και χάρισε στον Ολυμπιακό την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά από συγκλονιστικό αγώνα στο κλειστό του Ρέντη, που έληξε με 3-2 υπέρ των "ερυθρολεύκων".

Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές, αφού στο κρίσιμο 5ο σετ, οι "πράσινοι" βρέθηκαν μέχρι και το +4 (10-6), αλλά τα εκπληκτικά σέρβις του Κουβανού, σε συνδυασμό με το πολύ καλό μπλοκ των συμπαικτών του, ανέδειξε νικητή τον Ολυμπιακό.
Την παράσταση έκλεψαν και οι νεαροί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο "Μελίνα Μερκούρη", οι οποίοι χειροκροτούσαν συνεχώς τα είδωλά τους, χωρίς υβριστικά συνθήματα ή άλλες ακρότητες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό, που κατέκτησε το 1ο σετ, χάρη σε ένα σερί 4-0, που μετέτρεψε το υπέρ του 19-17 σε 23-17. Έτσι το σετ κατέληξε σε "πράσινα" χέρια με 25-20.

Η απάντηση ήταν άμεση από τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, που παρά το γεγονός ότι έχαναν με 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ, με τον Ντεσπέιν στο σέρβις πέρασαν μπροστά με 19-16. Οι "ερυθρόλευκοι" κράτησαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 1-1 (25-21).

Με ανεβασμένη ψυχολογία, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το 3ο σετ, αφού προηγήθηκε με 5-0, αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε γρήγορα, μειώνοντας σε 14-13. Ωστόσο, η διαφορά... ξανάνοιξε υπέρ των γηπεδούχων (21-17). Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού ισοφάρισε σε 21-21, αλλά το σετ πήγε τελικά στον Ολυμπιακό με 25-22.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος για τον Παναθηναϊκό, που προηγήθηκε αρχικά με 10-6 και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακό μείωσε σε 10-9, με ένα ξέσπασμα ξέφυγε και πάλι με 7 πόντους (17-10). Η συνέχεια του σετ ήταν τυπική διαδικασία, αφού έληξε με 25-17 υπέρ των "πρασίνων".

Για μια ακόμη φορά σε ντέρμπι "αιωνίων", όλα θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ. Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα και μάλιστα έφτασε να προηγείται με 4 πόντους (10-6). Ωστόσο, τα φοβερά σέρβις του Ντεσπέιν και δύο συνεχόμενα μπλοκ στον Λάππα, έφεραν το σκορ στο 12-11 για τους γηπεδούχους, που έφτασαν πρώτοι στο ματς μπολ με 14-13.

Ο Ολυμπιακός έχασε τέσσερα ματς μπολ, λόγω αστοχίας από τη θέση του σέρβις, αλλά όταν ξαναπήγε εκεί ο Ντεσπέιν δεν χαρίστηκε στους αντιπάλους, αφού με έναν ακόμα άσο, έβαλε τέλος στο ντέρμπι.
Αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό της 19ης Μαρτίου, που θα διεξαχθεί στην Ορεστιάδα, θα είναι ο νικητής του 2ου ημιτελικού, που διεξάγεται την Πέμπτη (03/03, 18:00), μεταξύ ΠΑΟΚ και Ηρακλή.

Τέλος, ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός Βαγγέλης Μαρινάκης θα δώσει πριμ ύψους 10.000 ευρώ στους παίκτες για την πρόκριση στον τελικό.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-22, 17-25, 19-17.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 21 (4 άσοι, 17/28 επ., 46% υπ.), Γιαμπλόνσκι 6 (4/8 επ., 36% υπ., 2 μπλοκ), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Εστράδα 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 25 (2 άσοι, 20/56 επ., 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 56% υπ.) / Παπάζογλου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης, Φράγκος 10 (8/16 επ., 56% υπ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Σωτηρίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Μηνούδης 4 (3/6 επ., 67% υπ., 1 μπλοκ), Ψάρρας 3 (2 άσοι, 1/1 επ.), Πετρέας 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 24 (2 άσοι, 22/55 επ.), Πανταλέων 2 (2/10 επ.), Λάππας 14 (1 άσος, 10/21 επ., 64% υπ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 63% υπ.) / Γκενς, Σάκι 8 (8/17 επ., 30% υπ.), Κόβατς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ντονάς.

* Στο 6-7 του 2ου σετ έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο ο γγΑ, Πάνος Μπιτσαξής, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από μερίδα οπαδών και μάλιστα κάποιοι κινήθηκαν εναντίον του. Όμως, με την παρέμβαση αστυνομικών και του Λεωνίδα Θεδωρακάκη τα πνεύματα ηρέμησαν. Αργότερα ο γγΑ τα είπε για αρκετή ώρα με τον Μιχάλη Κουντούρη, καλώντας μάλιστα, όπως έγινε γνωστό, την αντιπροσωπεία της Θύρας 7 στο γραφείο του για πιο εκτενή κουβέντα...