Σάββατο 14 Απριλίου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Πάλεψε για τρία σετ, όμως στο τέλος λύγισε η εθνική ομάδα των Νεανίδων που ηττήθηκε με 3-1 (25-22, 22-25, 28-26, 25-12) από την γηπεδούχο Ρουμανία και έτσι αύριο θα τα δώσει όλα με αντίπαλο την Φινλανδία για να εξασφαλίσει την τρίτη θέση που οδηγεί στα μπαράζ του Ιουλίου...
Οι Ρουμανία και Ρωσία έχοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, αύριο στο μεταξύ τους ματς θα αναδειχθεί η ομάδα που θα πάει απευθείας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και αυτή που θα καταλάβει την δεύτερη θέση στον όμιλο και θα παίξει μπαράζ με την τρίτη.

Στο ματς με την οικοδέσποινα Ρουμανία στα τρία πρώτα η ελληνική ομάδα ήταν μέσα στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο τέταρτο παραδόθηκε αμαχητί. Ξεχώρισε η πολύ καλή εμφάνιση της Χατζηευστρατιάδου που πέτυχε 16 πόντους με 11/14 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 2 άσους.

Στο πρώτο σετ οι Ρουμάνες μπήκαν δυνατά, πίεσαν στο σέρβις και προηγήθηκαν 5-2, διατηρώντας μια διαφορά 2-3 πόντων ως το 22-22. Εκεί οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου είχαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το σετ, όμως ένα σερί 3-0 των αντιπάλων διαμόρφωσαν το 25-22. Καλό σημάδι για την ελληνική ομάδα τα τέσσερα μπλοκ που απέφεραν και ισάριθμους πόντους.

Στο δεύτερο ενώ όλα έδειχναν χαμένα αφού η Ρουμανία προηγήθηκε 10-4, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε σε 10-10 και στην συνέχεια προηγήθηκε με 19-18. Στο 20-20 ένα 3-0 σερί έκριναν τα πάντα και η ισοφάριση ήταν γεγονός.

Στο τρίτο η εθνική μας αυτοκτόνησε αφού προηγήθηκε με 16-7 και κατάφερε να χάσει το σετ.Ολική ανατροπή από τις Ρουμάνες με σερί 15-5 και το ματς γύρισε, αφού η ψυχολογία... άλλαξε χέρια.

Στο τέταρτο σετ το σκορ μιλά από μόνο του.

Διαιτητές: Μισλίκ (Πολωνία), Κόβαλτσουκ (Ουκρανία)

Τα σετ: 22-25, 25-22, 26-28, 12-25

ΕΛΛΑΔΑ (Τάκης Φλώρος): Χρηστινίδου 3 (3/6 επ.), Βαρουδάκη 9 (6/20 επ., 42% υπ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 8 (2 άσοι, 5/17 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 13 (12/37 επ., 57% υπ., 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 15 (2 άσοι, 9/14 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (2 άσοι, 5/13 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ.), Πολυνοπούλου, Σωτηρίου 2 (1 άσος, 1/5 επ., 22% υπ.), Μυρίδου, Καλανταρίδου 1 (1 άσος)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Αλίνα Σπατάσεαν): Καρμπουνεάνου 17 (2 άσοι, 13/30 επ., 39% υπ., 2 μπλοκ), Βιλόιου 6 (4 άσοι, 1/4 επ., 1 μπλοκ), Ματάτσε 15 (1 άσος, 11/17 επ., 3 μπλοκ), Καζάτσου 13 (3 άσοι, 8/25 επ., 44% υπ., 2 μπλοκ), Στρεσίνα 3 (1 άσος, 1/6 επ., 1 μπλοκ), Καζαμίρ 10 (1 άσος, 8/26 επ., 1 μπλοκ) /Άλμπου (λ, 65% υπ.), Μορθ 7 (2 άσοι, 4/9 επ., 1 μπλοκ), Κατινεάν, Ματσοβέι.