Τρίτη 17 Απριλίου 2012

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 3-2 ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ηρακλής πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 επικρατώντας με 3-2 σετ του Παμβοχαϊκού σε μια συγκλονιστική ημιτελική σειρά.

Ο Ηρακλής το εισιτήριο για τους τελικούς, ο Παμβοχαϊκός τα μπράβο! Ο Ηρακλής προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Ανδρών όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου με τη σειρά των τελικών να ξεκινάει την Παρασκευή (20/4) στη Μίκρα.
Ο "γηραιός" επιβλήθηκε με 3-2 (23-25, 25-23, 28-26, 22-25, 15-8) του Παμβοχαϊκού στον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ. Η νίκη και στους τρεις αγώνες κρίθηκε στο τάι μπρέικ.
Ο Ηρακλής θα διεκδικήσει το νταμπλ, αφού πήρε το κύπελλο στη Σύρο. Ο Παμβοχαϊκός που έκλεψε τις εντυπώσεις στο φετινό πρωτάθλημα θα διεκδικήσει την 3η θέση στους αγώνες με τον αποδυναμωμένο Ολυμπιακό.
Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός "πάγωσε" την κερκίδα των περίπου 1,300 θεατών στη Μίκρα, όταν πήρε το προβάδισμα στον αγώνα. Με κορυφαίο τον Κράβαρικ (7/7 επιθέσεις) ο Ηρακλής προηγήθηκε με 18-16, όμως ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε με τον Ποτότσνικ (18-18) και πέρασε μπροστά με 21-20 με μπλοκ του Στιβαχτή στον Ντεσπέιν. Με μια κακή υποδοχή από τον Χριστοφιδέλη και ένα χαμένο σερβίς από τον Ντεσπέιν, οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-23.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Ηρακλή να προηγείται με 16-13 στο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Στιβαχτής ισοφάρισε για λογαριασμό του Παμβοχαϊκού. Ο Ηρακλής με μπλοκ των Ντεσπέιν, Τακουρίδη έκανε το 22-20, αλλά στο 24-23 ο Παμβοχαϊκός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ο Ντουσάρμ δεν τελείωσε την κόντρα κι ο Ντεσπέιν με επίθεση έκανε το 25-23 κι ισοφάρισε σε 1-1 σετ.
Αρκετές ήταν οι εναλλαγές στο σκορ στο τρίτο σετ. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ανάσα δύο πόντων. Ο Ηρακλής έχασε δύο σετ μπολ με τον Κράβαρικ στο 25-24 και στο 26-25. Τη λύση έδωσε ο Ντεσπέιν που έδωσε το σετ στον Ηρακλή με 28-26.
Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής όδευε για τη νίκη. Το γνωστό εξαιρετικό σερβίς του Κράβαρικ έδωσε λύσεις και η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (14-9).Με άουτ του Κράβαρικ ο Παμβοχαϊκός πλησίασε σε 16-14 και το 18-15 έγινε 18-17 με άσο του Κατσανεβάκη. Ο Κράβαρικ πήρε τον πόντο (19-17), αλλά με δικό του άουτ ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 19-19 και προηγήθηκε 19-20 με κόντρα επίθεση του Ντουσάρμ μετά από εκπληκτική άμυνα. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 20-20 με τον Σμαραγδή, αλλά ξαναπήρε πόντο όταν το σκορ είχε φτάσει στο 20-24, αφού ο Μπεκιάρης με τα σερβίς του χάλασε την κυανόλευκη υποδοχή.Ο Ντεσπέιν μείωσε σε 21-24, πήρε και τον επόμενο πόντο, αλλά το χαμένο σερβίς του Σμαραγδή έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε το πέμπτο σετ δίχως τον Μαρκ Ντουσάρμ που τραυματίστηκε στη γάμπα και αποχώρησε κι ενώ το σκορ ήταν 1-1. Όταν ο Ντουσάρμ επέστρεψε το σκορ ήταν 8-5 υπέρ του Ηρακλή. Με άσο του Πελεκούδα ο Ηρακλής διαμόρφωσε το 10-6. Ένα μπλοκ του Τζιουμάκα στον Ποτότσνικ και ένα λάθος του Ντουσάρμ έφερεν τη διαφορά στους έξι πόντους (12-6). Δεν υπήρχε γυρισμός για τον Παμβοχαϊκό που γνώρισε την ήττα με 15-8.
Ο Ηρακλής θα αγωνιστεί στους τελικούς της Α1 για 11η φορά στην ιστορία του.
Τα σετ: 23-25, 25-23, 28-26, 22-25, 15-8
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 57% άριστες), Κράβαρικ 20 (19/35 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ντεσπέιν 29 (26/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (10/14 επ., 1 άσο), Πελεκούδας 6 (4/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (58% υπ. - 46% άριστες) / Τζιουμάκας 1, Τακουρίδης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης, Κολτσιάκης.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 14 (12/19 επ., 2 άσοι, 79% υπ. - 57% άριστες), Ποτότσνικ 22 (21/31 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. - 45% άριστες), Στιβαχτής 6 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 10 (9/24 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 9 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (59% υπ. - 45% άριστες) / Κατσαούνης, Μιχαήλογλου, Σζάρεκ 1, Μπάκας.
Η σειρά των τελικών (στις τρεις νίκες ο πρωταθλητής)
20/4, 19.00: Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου
21/4, 19.00: Ηρακλής- Φοίνικας Σύρου
24/4, 19.00: Φοίνικας Σύρου- Ηρακλής
25/4, 19.00: Φοίνικας Σύρου - Ηρακλής
28/4, 19.00: Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου