Σάββατο 14 Απριλίου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Θανάσης ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ
Μια ανάσα από την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βρίσκεται η Εθνική Εφήβων, μετά την εύκολη επικράτησή της το Μεγάλο Σάββατο με 3-1 επί της Σουηδίας.
Οι διεθνείς δυσκολεύθηκαν ουσιαστικά μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο και έχασαν με 23-25 αλλά αμέσως μετά σοβαρεύτηκαν, συνειδητοποίησαν ότι ήταν κρίμα να πάει χαμένο το δώρο της ήττας της Ιταλίας από την Φινλανδία και δεν άφησαν περιθώρια ελπίδων στους σκανδιναβούς.

Τα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο εύκολα για τους νεαρούς παίκτες του Μάκη Δημητριάδη αν δεν πάθαιναν «μπλακ άουτ» στο 19-19 του πρώτου σετ, με αποτέλεσμα οι σουηδοί να κάνουν ένα 0-6 σερί, να προηγηθούν με 19-24 και παρά την ανατροπή που παραλίγο να κάνουν οι έλληνες, να προηγηθούν τελικά με 0-1 (23-25 σε 27 λεπτά).

Αμέσως μετά το χαμένο πρώτο σετ, οι διεθνείς ανέβασαν αμέσως την απόδοσή τους πάνω στο φιλέ και με ενισχυμένο μπλοκ και πίεση στο σερβίς, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης από τους αντιπάλους τους. Και τα τρία επόμενα σετ ήταν πανομοιότητα, με την Εθνική να κάνει μικρά ξεσπάσματα, να δημιουργεί μια διαφορά ασφαλείας και να την διατηρεί μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα προηγήθηκε 8-5, 10-6, 15-7, 20-11 για να έρθει το 25-19 σε 23 λεπτά. Στο τρίτο σετ οι έφηβοι μας προηγήθηκαν 5-1 και 11-5, οι σουηδοί προσπάθησαν να αντιδράσουν πλησιάζοντας σε 14-12 αλλά οι έλληνες με δυο νέα ξεσπάσματα διεύρυναν την διαφορά στο 16-12 και 21-14, για να πάρουν το προβάδισμα στα σετ με 25-18 σε 22 λεπτά.

Έχοντας την ψυχολογία στα ύψη, κάτι που παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο ιδίως σε αυτές τις ηλικίες, η Ελλάδα πήρε από την αρχή προβάδισμα και στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης, που έμελε να είναι και το τελευταίο. Οι Έλληνες προηγήθηκαν με 5-2, 10-5 και 15-8 ώστε να φτάσουν άνετα στο 25-16 σε 24 λεπτά, μη αφήνοντας περιθώρια στους μαχητικούς σουηδούς να ανατρέψουν την κατάσταση.

Με τη νίκη αυτή η ελληνική εθνική ομάδα διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, μια αγωνιστική πριν το φινάλε. Την Κυριακή του Πάσχα αγωνίζεται στις 9.30 το βράδυ κόντρα στην Λευκορωσία, που ενδέχεται να είναι αδιάφορη βαθμολογικά. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι θα έχουν προηγηθεί όλα τα άλλα παιχνίδια, επομένως η Ελλάδα θα γνωρίζει τι ακριβώς αποτέλεσμα χρειάζεται για την πρωτιά που θα σημάνει την απευθείας πρόκριση. Σε κάθε περίπτωση πάντως, νίκη στην τελευταία αγωνιστική μας στέλνει στα τελικά της Πολωνίας και της Δανίας ανεξαρτήτως των άλλων αποτελεσμάτων, ενώ ήδη, στην χειρότερη περίπτωση, η Ελλάδα έχει εξασφαλίσει θέση στην πρώτη τριάδα και κατά συνέπεια στα μπαράζ.

Διαιτητές: Ντόμπρεφ, Σάβιτς

Τα σετ: 23-25, 25-19, 25-18, 25-16