Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

ΟΙ ΧΘΕΣΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Γιάννης ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΑΚΗΣ (ΑΕΚ)
Η ΑΕΚ εξασφάλισε την συμμετοχή της στους ‘16’ του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς επικράτησε με 3-1 του Κολλεγίου Αθηνών για την 4η αγωνιστική της Β’ φάσης και την ερχόμενη Τετάρτη θα υποδεχθεί τον Φοίνικα Σύρου όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε λίγες ώρες νωρίτερα στα γραφεία της ΕΟΠΕ.
Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ πήρε από νωρίς μια σημαντική διαφορά (8-4, 11-6, 20-15) και μέχρι το 22-18 ήλεγχε πλήρως τον αγώνα. Εκεί όμως το Κολλέγιο βελτίωσε μπλοκ και άμυνα, μείωσε σε 22-20 και το 24-22 έγινε 24-25 με δύο επιθέσεις του Ζουπάνη και μπλοκ του Κοτσιλιάνου.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, ωστόσο στο 31-31 είχαμε φιλέ του Κοτσιλιάνου (ενώ είχε βγει η άμυνα από τους συμπαίκτες του) κι αμέσως μετά ο Μιχαλόπουλος δικαίωσε τον Γιώργο Κλαρούδα (τον πέρασε ως αλλαγή) καθώς με άσσο διαμόρφωσε το τελικό 33-31.

Στο β’ σετ το αμφίρροπο 10-9 υπέρ της ΑΕΚ έγινε 10-15 για το Κολλέγιο, χάρις στα σερβίς του Ζουπάνη με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν εύκολα σε 1-1, αλλά την ΑΕΚ να απαντά με το ίδιο νόμισμα στο γ’ σετ.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-11, όμως η ΑΕΚ μπόρεσε να τους χαλάσει την υποδοχή και κυρίως να σταματήσει στο μπλοκ τον Ζουπάνη με αποτέλεσμα να προηγηθεί 14-11 και να κατακτήσει με άνεση το σετ.

Στο δ’ σετ με τον Ζουπάνη να παρουσιάζει σημεία κόπωσης και την υποδοχή του Κολλεγίου να μην είναι ποιοτική, η ΑΕΚ πήρε και πάλι γρήγορα μια σημαντική διαφορά (6-3, 9-5) για να φτάσει στο 13-6 με δυο μπλοκ στον Ζουπάνη και άσο του Κρέτση. Εκεί η Ένωση ‘κόλλησε’ κι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-11 βάζοντας και πάλι φωτιά στο ματς, όμως στο 16-13 οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (με μπλοκ του Σαμαντά έγινε το 19-13) και στο 20-15 ο άσος του Καπίρη και το άουτ του Ζουπάνη ουσιαστικά έδωσαν τέλος στον αγώνα.

Τα σετ: 33-31, 19-25, 25-19, 25-18
ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης, Καπίρης, Αλεξίου, Φραγκιαδάκης, Σαμαντάς, Κάπελλας (λ), Μιχαλόπουλος, Αναστασίου, Παπαδόπουλος
Κολλέγιο (Καραμαρούδης): Μάντζιος, Ζουπάνης, Κοτσιλιάνος, Αριστόπουλος, Αδαμόπουλος, Νάνος, Πολυμερόπουλος (λ), Σαμουήλης, Κατσαούνης, Γκόρτσανιουκ.

Έναν μήνα πριν η Ορεστιάδα περνούσε... αέρας από τη Θεσσαλονίκη και με το 3-0 επί της ΜΕΝΤ εδραιωνόταν στην κορυφή του 3ου ομίλου της Α2 ανδρών.
Απόψε, στο πλαίσιο του Κυπέλλου αυτή τη φορά, η ομάδα του Σπύρου Γολίτση πήρε άτυπη ρεβάνς, επικράτησε με 3-2 (26-24, 16-25, 25-23, 21-25, 15-12) και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης όπου θα φιλοξενήσει τον Άρη την ερχόμενη Τετάρτη.

Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με την Ορεστιάδα να κάνει ανατροπή στο δεύτερο σετ και να ισοφαρίζει σε 1-1, ενώ λίγο αργότερα έκανε και το 2-2 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, η ΜΕΝΤ προηγήθηκε με 5-0, αλλά οι Εβρίτες «επέστρεψαν» και πέρασαν μπροστά με 10-9. Το σκορ έγινε γρήγορα 12-12 και εκεί, οι γηπεδούχοι με σερί «καθάρισαν» με 15-12 για το 3-2.

Αυτή είναι η πρώτη ήττα τη φετινή σεζόν για την Ορεστιάδα, που στο πρωτάθλημα είναι μόνη πρώτη και αήττητη και θα διεκδικήσει την άνοδο στη VolleyLeague. Να σημειωθεί πως σήμερα έλειπε ο Γραμματικόπουλος, ενώ η μισή ομάδα έφτασε στο γήπεδο λίγη ώρα πριν από το ματς, καθώς δεν μπορούσαν να πάρουν άδεια από τη δουλειά τους...

Ο προπονητής των νικητών, Σπύρος Γκολίτσης είπε για το ματς: «Είχαμε ευκαιρίες να πάρουμε το ματς πιο γρήγορα, αλλά η Ορεστιάδα είναι έμπειρη ομάδα, δεν χαρίζεται... Εμείς δεν διαχειριστήκαμε το προβάδισμα που είχαμε στο δεύτερο και το τέταρτο σετ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ήμασταν πιο αποφασισμένοι και το θέλαμε πολύ. Θέλουμε να δείξουμε ότι μπορούμε το κάτι παραπάνω στον όμιλο και πως μας αδικεί ο πρώτος γύρος. Αποδείξαμε σήμερα πως μπορούμε να κοιτάξουμε στα μάτια την Ορεστιάδα που παραμένει το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά».

Όσο για τον Άρη, που είναι ο επόμενος αντίπαλος, ο τεχνικός της ΜΕΝΤ σχολίασε: «Ασφαλώς το αποτέλεσμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας που θα παίξουμε ένα παιχνίδι με «μεγάλο» αντίπαλο. Ο κόσμος θα γεμίσει το γήπεδο όπως σήμερα».

ΜΕΝΤ (Σπύρος Γκολίτσης): Σάκογλου 24 (1 άσος, 21/41 επ., 57% υπ., 2 μπλοκ), Πιπέργιας 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Γεροβασιλείου 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Δημητριάδης 17 (16/38 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Αντιφάκος 8 (2 άσοι, 4/11 επ., 2 μπλοκ), Βέλος 8 (1 άσος, 5/19 επ., 2 μπλοκ), Μελιδώνης (λ, 58% υπ.), Ναζίρης, Τσακογιάννης, Χρυσ'αφης 4 (4/8 επ., 75% υ π.), Παπαπαναγιώτου, Πατσινακίδης

Ορεστιάδα (Παναγιώτης Τσακμάκης): Κεμανετζής 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Χουσίδης 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Καψαλιάρης 2 (2 μπλοκ), Αρχοντίδης 12 (1 άσος, 10/29 επ., 47% υπ., 1 μπλοκ), Βλασακίδης 12 (9/19 επ., 73% υπ., 3 μπλοκ), Κουλαξίδης 21 (20/42 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ, 60% υπ.), Προδρομίδης, Λαχτάρας, Νένογλου

Μπροστά σε περίπου 400 φιλάθλους της η Καλαμάτα 80 φιλοξένησε τη Μεταμόρφωση με φόντο την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, όμως, τελικά, η ομάδα από το περιφερειακό δεν κατάφερε την υπέρβαση, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και πανηγύρισαν δίκαια τη νίκη με 3-1 (25-21, 21-25, 25-17, 28-26).
Έτσι, το σύνολο του Μιχάλη Αλεξανδρόπουλου θα τεθεί αντιμέτωπο με τη Λαμία στην επόμενη φάση (30/1), όπως έγινε γνωστό από την κλήρωση της Τετάρτης.

Η Μεταμόρφωση που κάνει πορεία πρωταθλητισμού στον 2ο όμιλο της Α2 Ανδρών ήταν εξ αρχής το φαβορί και το απέδειξε στο κλειστό της παραλίας, παρά την αξιόλογη προσπάθεια που κατέβαλαν οι Μεσσήνιοι για την έκπληξη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, όμως, η ισοφάριση σε 1-1 έδειξε ότι οι Καλαματιανοί δεν ήταν διατεθειμένοι να το βάλουν εύκολα... κάτω.

Στο τρίτο σετ, η Μεταμόρφωση που είχε σε εξαιρετική μέρα τον πασαδόρο της Καρακίτσο, κατάφερε να φτάσει στο 2-1 και ένα βήμα από την πρόκριση.

Τελικά αυτή ήρθε με έναν αρκετά δραματικό τρόπο στο τέταρτο σετ που κρίθηκε στο 28-26, προσφέροντας θέαμα και συγκινήσεις.

Τα σετ: 21-25, 25-21, 17-25, 26-28.
Καλαμάτα 80 (Κουλιέρης): Μπουσούνης, Ξενάκης, Μπλάουελ, Βραχνάς, Κακαλέτρης, Γιατράκος, Εξαρχέας (λ), Μανιατέας, Τρουπάκης, Αποστολόπουλος, Σπάλλας.
Μεταμόρφωση (Αλεξανδρόπουλος): Καρακίτσος, Αλεξόπουλος, Μίχας, Καραγιώργος, Μαργαρίτης, Χελιώτης, Παλαιολόγος (λ), Χριστόπουλος, Καλύνης.